Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Výskumy ukázali 6 nových symptómov COVID-19

reklama:
Doctors with bacteriological protection suits attending a patient
Doctors with bacteriological protection suits attending a patient infected with a viruswww.gettyimages.com

Včas rozpoznať, či trpíte nákazou COVID-19 je veľmi dôležité pre efektívne zabránenie ďalšiemu šíreniu nákazy. Okrem klasických a už známych príznakov môže ľudské telo vysielať aj celý rad ďalších menej nápadných signálov. Keď sa ich naučíte rozpoznať, dokážete ochorenie odhaliť včas.

Aké sú zatiaľ známe a bežné príznaky?

S pandémiou koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19 sa svet už potýka mnoho mesiacov. Máme tak k dispozícii dáta o tom, aké sú najčastejšie sa vyskytujúce príznaky. Ak niektorý z nich máte, prípadne pozorujete rovno viac príznakov, určite telefonicky kontaktujte svojho lekára, ktorý Vám odporučí ďalší postup.

  • Dýchavičnosť a suchý kašeľ
  • Strata čuchu a chuti
  • Horúčka
  • Únava a pocit prechladnutia

Zväčšenie strumy alebo výskyt hrudky v krku

Podľa uskutočnených výskumov si viac ako polovica pacientov s potvrdeným koronavírusom sťažovala na pocit hrudky v krku. Vo výsledku tento príznak vyzeral podobne ako struma, ktorá sa objavuje pri poruchách štítnej žľazy. Na vine tak pravdepodobne môže byť rozhodená hormonálna rovnováha, čo spôsobuje zrejme COVID-19.

Bolesť čeľuste

Ďalším zaujímavým príznakom, ktorý môže ukazovať práve na prebiehajúce ochorenie COVID-19, je bolesť čeľuste. Tento problém samozrejme môže byť spôsobený úrazom, prebiehajúcou infekciou v mieste čeľusti alebo skazeným zubom. Ak však vylúčite všetky tieto možnosti, možno je na čase vypraviť sa na testovanie na COVID-19, alebo aspoň sledovať výskyt iných príznakov tohto ochorenia.

Zväčšenie alebo zápal chrupavky

Ďalším varovným príznakom môže byť zväčšenie až zápal chrupavky. Spravidla sa tento problém v súvislosti s koronavírusom objavuje na hrudnej kosti. Tento zápal samozrejme môže zasiahnuť až do dýchacích ciest a pomerne bežne patrí medzi nepríjemné komplikácie ochorenia.

Čuchové halucinácie

Akonáhle pozorujete stratu čuchu, máte takmer istotu, že ide práve o COVID-19. Tento príznak je natoľko typický, že sa snáď nevyskytuje u žiadneho iného vírusového ochorenia. Na vine je prebiehajúca silná infekcia horných dýchacích ciest, kedy dochádza k usmrteniu aktívnych čuchových buniek. Zaujímavou verziou tohto príznaku je tiež to, že niektorí ľudia majú čuchovú halucináciu, kedy majú pocit, že cítia vôňu či zápach aj napriek tomu, že v miestnosti nič podobné nie je.

Pálenie záhy

Nepríjemné pálenie záhy snáď zažil každý. Ide o pálivý pocit v hornej časti žalúdka, kedy sa žalúdočné kyseliny dostávajú príliš vysoko. Príčin tu môže byť naozaj celá rada, kedy pokojne ide len o banalitu, že ste zjedli niečo nevhodné. Existujú však prípady, keď častý výskyt pálenia záhy súvisel práve s COVID-19.

Pocit horúcej krvi

Medzi skutočne veľmi časté príznaky patrí horúčka alebo dlhodobo zvýšená teplota. Niektorí ľudia však opisujú stav, kedy mali pocit, že im v žilách prúdi horúca krv. Ide o silnú reakciu imunitného systému, ktorý sa za všetkých síl snaží zabiť vyskytujúci sa vírus.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 6. novembra 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.