Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako rozoznať koronu od chrípky? Podľa lekára sa líšia iba v niekoľkých príznakoch!

reklama:
Koronavírus a chrípka
Koronavírus a chrípkawww.gettyimages.com

Epidémia koronavírusu je zo dňa na deň silnejšia a na dvere už klope aj chrípka. Ako tieto dve ochorenia rozlíšiť a nespanikáriť pri prvých príznakoch virózy?

Podľa praktického lekára pre dospelých Kristiána Bucsaya z Nemocnice Košice-Šaca sa koronavírus prenáša podobne ako chrípka, teda najmä infekčnými kvapôčkami a aerosólom, uvádza v tlačovej správe AGEL.

Chrípka má kratšiu inkubačnú dobu

Rozdiel je však v inkubačnej dobe, ktorá pri chrípke trvá len 1-4 dni, kým pri ochorení COVID-19 od 2 do 14 dníViaceré analýzy naznačili, že priemerná inkubačná doba je asi 5 dní,“ spresňuje na margo koronavírusu.

Zároveň dodáva, že v klinickej praxi je tieto ochorenia ťažké rozlíšiť, majú totiž podobné príznaky. Určité odlišnosti však existujú.

Príznaky chrípky majú väčšinou náhly nástup, prakticky z plného zdravia, s prítomnou horúčkou až do 40 stupňov Celzia, bolesťami svalov, kĺbov a výraznou malátnosťou. Postupne sa pridružuje suchý a dráždivý kašeľ, ktorý má tendenciu sa v priebehu ochorenia meniť na produktívny. Po ústupe príznakov môže byť prítomná výrazná slabosť a únava pretrvávajúca až 14 dní,“ opisuje lekár.

Príznaky COVID-19 sú pestrejšie

COVID-19, naopak, môže prebiehať aj v asymptomatickej alebo miernej forme. Pri závažnejšom priebehu však u pacienta hrozí multiorgánové zlyhávanie, ktoré môže skončiť smrťou.

Najčastejší je mierny priebeh, dominujú príznaky, ako nechutenstvo, únava, horúčka, bolesť hlavy, svalov, škrabanie v hrdle, suchý a dráždivý kašeľ, u časti pacientov je prítomná aj hnačka. V prípade postihnutia dolných dýchacích ciest sa objavuje dýchavica a bolesť na hrudi,“ hovorí o COVID-19 doktor Bucsay.

Často je však jediným príznakom ochorenia COVID-19 strata čuchu a chuti, dopĺňa a upozorňuje, že infekcia sa môže prejaviť aj neurologickými, cievnymi, hematologickými či kožnými ťažkosťami.

Rozdiel je aj v imunite

Kým vírus chrípky je nebezpečný predovšetkým pre deti, tehotné ženy, geriatrických pacientov a pacientov liečených imunosupresívami, COVID-19 môže ohroziť kohokoľvek, pretože naň nemáme získanú imunitu. Navyše, nevieme sa chrániť ani očkovaním tak, ako je to v prípade chrípky.

Koronavírus SARS-CoV-2 je štatisticky menej nebezpečný pre deti a mládež, exponenciálne však riziko ťažkého priebehu ochorenia rastie u geriatrických a polymorbídnych pacientov,“ varuje lekár.

Dodáva, že mierny alebo bezpríznakový priebeh má približne 80 percent nakazených. Zvyšná časť pacientov čelí závažnému priebehu infekcie, v niektorých prípadoch aj s potrebou hospitalizácie na jednotke intenzívnej starostlivosti a umelej pľúcnej ventilácie.

Ako liečiť COVID-19?

Prečítajte si na ďalšej stránke

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 13. októbra 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.