Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vedci zistili, prečo majú niektorí ľudia ťažký priebeh COVID-19. Príčinu našli v imunite!

reklama:
Koronavírus COVID 19
Coronavirus COVID 19www.gettyimages.com

Podľa výskumníkov z amerického Národného inštitútu zdravia (NIH) má časť populácie genetickú alebo imunologickú predispozíciu na rozvoj závažného priebehu ochorenia COVID-19.

Kým takmer 90 percent ľudí infekciu prekoná bez nutnosti hospitalizácie, pre zvyšných 10 percent môže znamenať vážne ohrozenie zdravia a života.

„Pomýlené“ protilátky

Vedci zistili, že protilátky, ktoré by sa za normálnych okolností mali zamerať na likvidáciu vírusu, sú u niektorých pacientov „pomýlené“ a správajú sa ako autoprotilátky – namiesto patogénov napádajú vlastný imunitný systém.

Anomália sa podľa vedcov týka zhruba desatiny pacientov a vo väčšine prípadov súvisí s mužským pohlavím.

V prípade 3,5 percenta ďalších pacientov s vážnym priebehom infekcie ide o dôsledok špecifickej genetickej mutácie, ktorá priamo ovplyvňuje imunitu v boji s koronavírusom.

Obe skupiny pacientov sa vyznačujú neadekvátnou imunitnou odpoveďou organizmu a po nákaze vírusom u nich hrozí rozvinutie ťažkej pneumónie.

Imunitu budú skúmať aj slovenskí vedci

Poznatky vychádzajú zo štúdie projektu COVID Human Genetic Effort, ktorého cieľom je skúmať imunitu po nákaze koronavírusom a hľadať príčiny jej porúch u pacientov s ťažkým priebehom COVID-19.

Zistenia amerických vedcov korešpondujú aj so štatistikami zo Slovenska. Podľa údajov ministerstva zdravotníctva potrebuje hospitalizáciu v nemocnici v priemere 12,5 percenta slovenských pacientov s COVID-19.

Podľa hovorkyne Univerzity Komenského v Bratislave Lenky Miller sa budú výskumom imunity a infekcie COVID-19 zaoberať aj výskumníci zo Slovenska, informovala univerzita v tlačovej správe.

Prečo je vysoký vek rizikovým faktorom?

Peter Celec z Lekárskej fakulty UK bude analyzovať, prečo je vysoký vek rizikovým faktorom choroby, ale farmakologické potlačenie imunitného systému alebo tehotenstvo už nie.

Tím Pavla Bábala z Lekárskej fakulty UK bude zasa analyzovať príčiny úmrtia pacientov v súvislosti s infekciou SARS-CoV-2 na Slovensku.

„Identifikuje rizikové skupiny populácie na základe genetickej analýzy pacientov z prvej vlny. Cieľom je tiež vyvinúť test na prítomnosť vírusu, ktorý je citlivejší ako v súčasnosti používaná RT PCR v reálnom čase, a aby bol použiteľný aj v laboratóriách so základným vybavením. Okrem iného budú vedci pracovať na spresnení morfologickej diagnostiky COVID-19 vrátane histochemického potvrdenia infekcie vírusom,“ doplnila Lenka Miller.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 22. októbra 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.