Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Príznaky koronavírusu u detí: Covid-19 sa u nich prejavuje hnačkou, vracaním aj kŕčmi v bruchu, tvrdia severoírski vedci.

reklama:
coronavirus
Príznaky koronavírusu u detíwww.gettyimages.com

Nový koronavírus sa u detí spravidla prejavuje bezpríznakovo alebo veľmi mierne. Podľa štúdie vedcov zo Severného Írska však deti nemusia mať horúčku, celkovú slabosť, nádchu ani kašeľ. Upozorňujú, že u najmladších pacientov prejavy covidu často súvisí aj s hnačkou, vracaním a kŕčmi v bruchu.

Problémy so zažívaním ako ďalšie prejavy koronavírusy

Vedci z Queen ‚s University v severoírskom Belfaste na základe svojho výskumu poukazujú na to, že hnačka, zvracanie a kŕče v žalúdku by sa mali začať považovať za ďalšie oficiálne príznaky koronavírusy u detí.

„Zistili sme, že hnačka a vracanie patria k príznakom, ktoré nahlásili niektorí detskí pacienti. Preto myslím, že ich pridanie do zoznamu známych príznakov nového koronavírusu rozhodne stojí za zváženie, „uviedol Tom Waterfield z belfastskej Queen ‚s University.

Výskum sa zameral na deti od 2 do 15 rokov

Jeho tím študoval celkom 992 detí, z ktorých 68 malo Covid-19. Priemerný vek detí bol 10 rokov, pričom výskumu sa zúčastnili deti od 2 do 15 rokov. „Nakazené deti nám poskytli vzorky krvi pre testovanie protilátok voči koronavírusu. Zistili sme, že prítomnosť protilátok v tele nebola ovplyvnená vekom detí, „opísal ďalej Tome Waterfield.

coronavirus
Príznaky koronavírusu u detíwww.gettyimages.com

Hnačka a kŕče v bruchu nemusia znamenať črevnú chrípku

Približne polovica detí nakazených novým koronavírusom bola nepríznaková. Zvyšok infikovaných detí mal veľmi mierne príznaky. A to najčastejšie silnú únavu, a práve veľké problémy so zažívaním. Len zlomok z nich stratil chuť alebo čuch.

Vedci zo Severného Írska preto upozorňujú, že ak sa u Vášho dieťaťa objaví nevoľnosť, bolesti a kŕče v bruchu, hnačka či zvracanie, nemusí ísť len o klasickú črevnú chrípku. Tieto príznaky u malých detí podľa nich súvisia aj s novým koronavírusom, preto by to nemali rozhodne prehliadať. Naopak by to mali pri určovaní covidovej nákazy brať rozhodne do úvahy.

ZDROJ: JenZeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 22. októbra 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.