Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Tiché nebezpečenstvo vo vašej domácnosti. Toxickejšie ako cigarety, spôsobuje dýchacie problémy, bolesti hlavy a dokonca aj rakovinu

reklama:
sviečky
sviečkywww.gettyimages.com

Kto by nemal rád pekne voňajúce sviečky v dome? Môžu zlepšiť našu náladu a vytvoriť príjemnú atmosféru pre nás všetkých. Vedeli ste ale, že môžu byť pre vás a vaše zdravie nebezpečné? Áno, pretože väčšina sviečok obsahuje parafín alebo parafínovú zmes. Výrobcovia používajú tento ropný derivát, pretože je to lacný druh vosku. Ľudia trpiaci astmou môžu mať ešte viac dýchacích ťažkostí, keď majú vonné sviečky, ktoré v nich obsahujú vysoké množstvo parafínu. Mali by ste tiež vedieť, že to môže byť nebezpečné rovnako ako fajčenie.

Keď sa tento typ parafínu roztaví, vylučuje výpary podobné tým zo vznetového motora. Takže keď máte doma vonné sviečky, naplnia vzduch karcinogénnymi chemikáliami, čo pre vás môže byť naozaj zlé. Karcinogény, ako je benzén a toluén, sa uvoľňujú do vzduchu, keď sa parafín roztaví, a môžu spôsobiť mnoho rôznych zdravotných problémov, od bolesti hlavy až po rakovinu pľúc. Národný inštitút pre bezpečnosť a zdravie pri práci  dôrazne odporúča, aby ste obmedzili expozíciu výparom parafínového vosku.

Nedávna štúdia tiež zistila, že tieto parafínové výpary môžu tiež spôsobiť závažnejšie ochorenia, ako sú: nádory obličiek a pečene. Vo vosku na parafínové sviečky je viac než 20 toxínov. Jedná sa o najnebezpečnejšie ako sú acetón, trichlórfluórmetán, sírouhlík, 2-butanón, trichlóretán, trichlóretén, tetrachlórmetán, tetrachlóretán, chlórbenzén, etyl-benzén, styrén, xylén, fenol, kresol, cyklopenten. K týmto vonným sviečkam sú pridané tiež syntetické vône a farby. Tieto prísady môžu tiež viesť k niektorým alergickým reakciám.

Rozhodne by ste sa mali vyhnúť týmto  vonným sviečkam. Slávne gélové sviečky obsahujú rovnaké petrochemické látky ako parafín, ale predstavujú ešte väčšie nebezpečenstvo, pretože ich sklenené nádoby niekedy explodujú. A musíte sa vyhnúť lacným vonným sviečkam, pretože sa zvyčajne dovážajú a môžu obsahovať olovené knôty.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 1. júna 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.