Koronavírus môže zanechať trvalé následky: Najčastejšie ohrozuje zdravie srdca a pľúc!

Zdieľať
Koronavírus môže zanechať trvalé následky: Najčastejšie ohrozuje zdravie srdca a pľúc!
Koronavírus môže zanechať trvalé následky: Najčastejšie ohrozuje zdravie srdca a pľúc! www.gettyimages.com

Ľudia, ktorí sa vylieči z ochorení COVID-19, si môžu oddýchnuť len na pol. Ako dokazujú najnovšie lekárske poznatky, koronavírus u niektorých vyliečených pacientov môže zanechať trvalé následky. A to najmä na pľúcach a srdci.

Znížená kapacita pľúc až o 30 percent

Zatiaľ čo väčšina pacientov, ktorá sa uzdravila z nového koronavírusy, môže opäť po zdravotnej stránke plnohodnotne fungovať, niektorí ľudia také šťastie nemajú. V dôsledku choroby COVID-19 sa aj po svojom vyliečení stretávajú s dlhodobými zdravotnými problémami.

Na túto skutočnosť poukazujú vedci z hongkonského Centra pre infekčné choroby, ktorí u niektorých pacientov, ktoré sa uzdravili z koronavírusy, zaznamenali zníženú kapacitu pľúc. „Títo ľudia sa pri rýchlejšej chôdzi okamžite zadýchate. Ide o pacientov, ktorým sa po uzdravení z nového koronavírusy znížila kapacita pľúc o 20 až 30 percent. CT vyšetrenie následne preukázalo poškodenie ich pľúc,“ opísal riaditeľ hongkonského Centra pre infekčné choroby Owen Tsang tak- yin.

Trvalé následky majú najčastejšie ľudia, ktorí boli pripojení na pľúcnu ventiláciu

Podľa amerického doktora Shu-Yuan Xiao, ktorý pôsobí ako profesor patológie na Lekárskej univerzite v Chicagu, majú najčastejšie trvalé následky ľudia, ktorí museli byť počas liečby nového koronavírusy pripojení na pľúcnu ventiláciu. „Títo ľudia patria k najzraniteľnejším skupine. A to aj potom, čo sa z choroby COVID-19 úspešne vylieči,“ upozornil Shu-Yuan Xiao.

„U pacientov, ktorí sú hospitalizovaní na JIS a potrebujú pľúcne ventilátory, je vyššia pravdepodobnosť poškodenia pľúc a vzniku syndrómu akútnej dychovej tiesne. U niektorých ľudí sa môže rozvinúť tiež pľúcna fibróza,“ dodal americký profesor patológie Shu-Yuan Xiao s tým, že ľudia s miernym prejavom nového koronavírusy by sa rozhodne nemali báť. Z tejto choroby by sa totiž podľa neho mali vyliečiť bez trvalých následkov.

Koronavírus môže napadnúť aj srdcový sval

Ochorenie COVID-19 predstavuje obrovský nápor na celé ľudské telo. Napadá pritom nielen pľúca a dýchaciu sústavu, ale aj srdce. Podľa Kaiser Health News majú lekári, ktorí naprieč celým svetom ošetrujú nakazené novým koronavírusy, čoraz častejšie podozrenie, že vírus alebo komplikácie s ním spojené poškodzujú tiež srdcový sval. Poukazujú tiež na to, že niektorí ľudia vyliečenie z koronavírusy, následne trpí určitým chronickým srdcovým ochorením.

Prvé dôkazy, že koronavírus môže byť nebezpečný aj pre srdce, pochádzajú z Číny. V tejto krajine už v marci lekári zverejnili dve štúdie, ktoré sa zaoberajú srdcovými problémami u ľudí vyliečených z COVID-19. Jedna z týchto štúdií skúmala 416 pacientov, ktorí boli v nemocnici hospitalizovaní s koronavírusy. Čínski vedci zistili, že 19 percent týchto hospitalizovaných ľudí vykazovovalo známky poškodenia srdca. Miera poškodenia srdca v dôsledku koronavírusy bola v tomto prípade vyššie u ľudí, ktorí mali problémy so srdcom už pred samotnou nákazou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané