Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Koronavírus môže zanechať trvalé následky: Najčastejšie ohrozuje zdravie srdca a pľúc!

reklama:
Koronavírus môže zanechať trvalé následky: Najčastejšie ohrozuje zdravie srdca a pľúc!
Koronavírus môže zanechať trvalé následky: Najčastejšie ohrozuje zdravie srdca a pľúc!www.gettyimages.com

Ľudia, ktorí sa vylieči z ochorení COVID-19, si môžu oddýchnuť len na pol. Ako dokazujú najnovšie lekárske poznatky, koronavírus u niektorých vyliečených pacientov môže zanechať trvalé následky. A to najmä na pľúcach a srdci.

Znížená kapacita pľúc až o 30 percent

Zatiaľ čo väčšina pacientov, ktorá sa uzdravila z nového koronavírusy, môže opäť po zdravotnej stránke plnohodnotne fungovať, niektorí ľudia také šťastie nemajú. V dôsledku choroby COVID-19 sa aj po svojom vyliečení stretávajú s dlhodobými zdravotnými problémami.

Na túto skutočnosť poukazujú vedci z hongkonského Centra pre infekčné choroby, ktorí u niektorých pacientov, ktoré sa uzdravili z koronavírusy, zaznamenali zníženú kapacitu pľúc. „Títo ľudia sa pri rýchlejšej chôdzi okamžite zadýchate. Ide o pacientov, ktorým sa po uzdravení z nového koronavírusy znížila kapacita pľúc o 20 až 30 percent. CT vyšetrenie následne preukázalo poškodenie ich pľúc,“ opísal riaditeľ hongkonského Centra pre infekčné choroby Owen Tsang tak- yin.

Trvalé následky majú najčastejšie ľudia, ktorí boli pripojení na pľúcnu ventiláciu

Podľa amerického doktora Shu-Yuan Xiao, ktorý pôsobí ako profesor patológie na Lekárskej univerzite v Chicagu, majú najčastejšie trvalé následky ľudia, ktorí museli byť počas liečby nového koronavírusy pripojení na pľúcnu ventiláciu. „Títo ľudia patria k najzraniteľnejším skupine. A to aj potom, čo sa z choroby COVID-19 úspešne vylieči,“ upozornil Shu-Yuan Xiao.

„U pacientov, ktorí sú hospitalizovaní na JIS a potrebujú pľúcne ventilátory, je vyššia pravdepodobnosť poškodenia pľúc a vzniku syndrómu akútnej dychovej tiesne. U niektorých ľudí sa môže rozvinúť tiež pľúcna fibróza,“ dodal americký profesor patológie Shu-Yuan Xiao s tým, že ľudia s miernym prejavom nového koronavírusy by sa rozhodne nemali báť. Z tejto choroby by sa totiž podľa neho mali vyliečiť bez trvalých následkov.

Koronavírus môže napadnúť aj srdcový sval

Ochorenie COVID-19 predstavuje obrovský nápor na celé ľudské telo. Napadá pritom nielen pľúca a dýchaciu sústavu, ale aj srdce. Podľa Kaiser Health News majú lekári, ktorí naprieč celým svetom ošetrujú nakazené novým koronavírusy, čoraz častejšie podozrenie, že vírus alebo komplikácie s ním spojené poškodzujú tiež srdcový sval. Poukazujú tiež na to, že niektorí ľudia vyliečenie z koronavírusy, následne trpí určitým chronickým srdcovým ochorením.

Prvé dôkazy, že koronavírus môže byť nebezpečný aj pre srdce, pochádzajú z Číny. V tejto krajine už v marci lekári zverejnili dve štúdie, ktoré sa zaoberajú srdcovými problémami u ľudí vyliečených z COVID-19. Jedna z týchto štúdií skúmala 416 pacientov, ktorí boli v nemocnici hospitalizovaní s koronavírusy. Čínski vedci zistili, že 19 percent týchto hospitalizovaných ľudí vykazovovalo známky poškodenia srdca. Miera poškodenia srdca v dôsledku koronavírusy bola v tomto prípade vyššie u ľudí, ktorí mali problémy so srdcom už pred samotnou nákazou.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 27. októbra 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.