Čo sa stane tri mesiace po zotavení z koronavírusu? Vedci poznajú odpoveď

Zdieľať
Koronavírus
Koronavírus www.gettyimages.com

Zaujímalo by Vás, čo sa stane po zotavení? Mnoho ľudí sa napríklad pýta, či môžu byť nakazení znovu a ako dlho zostanú po vyliečení chránení. Na všetky otázky sa vedci v súčasnej chvíli snažia nájsť odpoveď.

Pacienti bez ťažkostí

Našťastie väčšina pacientov s koronavírusom nevyžaduje intenzívnu starostlivosť a mnohí prechádzajú infekciou s miernymi alebo dokonca asymptomatickými príznakmi. Americký epidemiologický úrad nedávno vydal nové odporúčanie týkajúce sa pravidiel testovania a karantény pre tých, ktorí sa nakazili.

K téme:

Testovať znova až po troch mesiacoch

Podľa vedeckých výskumov bolo vyhlásené pravidlo, aby sa netestovali ľudia, ktorí mali pozitívny test pred menej ako tromi mesiacmi. Počas tejto doby má mnoho ľudí pozitívny výsledok, ale ak nemajú žiadne príznaky, nemali by byť v zásade znovu testovaní alebo umiestnení do karantény. Podľa predchádzajúceho výskumu už nie sú infikovaní.

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

Keď sa koronavírus prejaví

Ak sa ale u pacientov znovu objavia príznaky, je situácia iná. V takej chvíli je potrebný ďalší test, aby sa zistilo, či koronavírus alebo iné ochorenie spôsobuje respiračné príznaky.

Úrad však objasnil, že neexistuje záruka, že tým, ktorí sa nakazili touto chorobou, bude zaručená ochrana po dobu troch mesiacov. Súčasný výskum iba ukazuje, že asymptomatickí liečitelia nemusia byť nutne testovaní po dobu troch mesiacov.

Pokračujte v čítaní článku na ďalšej stránke

Koronavírus
Koronavírus www.gettyimages.com

Chýbajú potrebné štúdie

Doteraz neexistujú presné údaje o tom, či sú v krvi nájdené ochranné protilátky a ako presne infekcia trvá. Predchádzajúce výskumy naznačujú, že ochrana môže trvať tri mesiace, ale čínska štúdia naznačuje, že imunitný systém znižuje funkciu ešte dva až tri mesiace po ochorení.

Len málo pacientov s ťažkými príznakmi sa však tejto štúdie zúčastnilo a skúmali sa iba asymptomatickí infikovaní jedinci.

K téme:

Ako sa telo bráni pred koronavírusom?

Vedci tiež zdieľajú názor, že v priebehu času množstvo protilátok klesá, ale určitá úroveň ochrany pretrváva ešte nejakú dobu.

To je spôsobené rôznymi bunkami, ktoré sú zodpovedné za vyvolanie imunitnej odpovede. Tieto bunky si pamätajú, ako sa brániť proti vírusu, takže keď sa znovu objaví patogén, uvedú protilátky do pohybu.

Nová infekcia alebo pretrvávajúca choroba?

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

Hoci v testovaní boli pacienti, ktorí sa po infekcii znova nakazili, ešte nie je jasné, či skutočne išlo o novú infekciu, alebo sa telo ešte úplne nezotavilo z prvej choroby.

Malo by byť takmer samozrejmosťou, že ktokoľvek, kto má príznaky horných dýchacích ciest by mal zostať doma a každý by si tiež mal často umyť ruky. Nakoniec tiež dodržiavať vzdialenosť jeden a pol až dva metre a nosiť rúško všade, kde sa pohybuje viac ľudí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané