Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vedci prišli na to, že koronavírus viac ohrozuje jedinca s jednou krvnou skupinou

reklama:

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

Female scientist working in the CDC laboratory.
Female scientist working in the CDC laboratory.www.gettyimages.com

Zrejme už od jesene minulého roka sa ľudstvo potýka s koronavírusom, odborne označovaným ako SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Epidémia tohto vírusu prepukla začiatkom tohto roka v Čínskej ľudovej republike a potom sa čoskoro rozšírila prakticky do celého sveta. V súčasnej dobe bojujú s pandémiou vlády väčšiny krajín a prijímajú rôzne bezpečnostné a reštriktívne opatrenia, aby sa čo najviac zamedzilo šíreniu tohto nebezpečného ochorenia, ktoré postihuje rad orgánov a má na svedomí už takmer jeden a štvrť milióna ľudí na svete, pričom počet nakazených v celosvetovom meradle dosiahol začiatkom novembra roku 2020 takmer 49 miliónov.

Dôležité je poznať nepriateľa

Veľa vlád, ktoré sú zodpovedné za rôzne typy opatrení a najmä za zachovanie fungovania zdravotníckeho systému, sa vírusom ako takým od samého začiatku intenzívne zaoberajú.Predovšetkým  vedci z rôznych vedných odborov, najmä mikrobiológie a genetiky, ale aj radu ďalších. Prvými vedcami boli samozrejme experti z Číny, ktorí sa s vírusom a jeho prejavmi stretli ako prví. Na ich štúdie potom postupne nadväzujú tiež vedecké tímy rôznych krajín, kedy ich hlavným cieľom je samozrejme vyvinúť účinnú vakcínu, ktorá by mohla pandémiu zastaviť.

Aby však vakcína bola skutočne účinná, je potrebné vírus najprv čo najlepšie spoznať a opísať z hľadiska jeho štruktúry, možných mutácií aj účinkov na ľudské zdravie a ďalších súvisiacich faktorov, ktoré ho ovplyvňujú.

Pokračujte v čítaní článku na ďalšej stránke

Female scientist working in the CDC laboratory.
Female scientist working in the CDC laboratory.www.gettyimages.com

Krvná skupina ako jeden z faktorov odolnosti organizmu

Už prvotné štúdie, ktoré boli publikované čínskymi vedcami, ukazovali, že existuje spojitosť medzi ochorením COVID-19 a krvnými skupinami. Nejde ani tak o to, že by jedinci s určitou krvnou skupinou boli napríklad náchylnejší k tomu, aby touto chorobou ochoreli, ako skôr o to, že krvná skupina má, zdá sa, vplyv na samotný priebeh tejto choroby.

Výsledky pritom nie sú len z Číny, ale rozsiahle štúdie boli vykonané najmä v Taliansku, Španielsku a najmä Dánsku. Z výskumov vyplýva, že u pacientov s krvnou skupinou A je vyššie riziko ťažšieho priebehu ochorenia COVID-19, pričom napríklad nutnosť napojenia na pľúcne ventilátory zvyšuje tento faktor až o 50%. Ľudia s touto krvnou skupinou by teda viac ako iní mali posilňovať svoj imunitný systém a prejsť na zdravší životný štýl, čo im v boji s týmto ochorením, ak sa ním nakazí, môže samozrejme výrazne pomôcť.

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 10. novembra 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.