Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

5 príznakov, podľa ktorých môžete spoznať nákazu koronavírusom

reklama:
Koronavírus
5 príznakov, podľa ktorých môžete spoznať nákazu koronavírusomwww.gettyimages.com

Máte podozrenie, že ste sa nakazili koronavírusom, ale nie ste si úplne istí, pretože nemáte žiadne typické príznaky? Existuje niekoľko ďalších nepatrných príznakov, ktoré môžu poukazovať na prebiehajúcu nákazu. Nevýhodou však je, že sa dajú až príliš ľahko zameniť s obyčajným nachladnutím. V článku sa dočítate, na čo si dať hlavne pozor a ktoré príznaky môžu byť varovným znamením, že je čas vyraziť na testy.

Silnejšie príznaky prechladnutia

Každý človek má niekoľko skúseností s prekonaním bežného prechladnutia. Pre niektorých ide o rutinnú záležitosť hlavne počas jesenných či zimných mesiacov, kedy ide o výrazne viac rizikové obdobie. Nie je potom väčší problém odlíšiť bežné prechladnutie od toho silnejšieho, ktoré môže byť spôsobené práve koronavírusom. Konkrétne môžete pozorovať napríklad tieto čiastkové príznaky:

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

  • Silné bolesti hlavy
  • Zvýšená teplota až horúčka po dobu viac dní
  • Problémy s trávením vo forme zvracanie či hnačky

Výrazné zhoršenie chuti alebo čuchu

Jedným z takýchto jasných a pomerne signálnych príznakov nákazy koronavírusom je výrazné obmedzenie až úplná strata chuti alebo čuchu. Objavujú sa aj prípady, kedy ľudia nič necítia a zároveň ani nevnímajú chute. Práve tento jav je pre COVID-19 špecifický a býva dôvodom, prečo sa vypraviť na testy alebo dodržiavať izoláciu od ostatných osôb. Zhruba do týždňa by sa mal problém zlepšovať, ale plný návrat čuchu môže trvať pokojne aj dlhšie ako mesiac.

Vypadávanie vlasov

Nejde o toľko typický príznak, ale skôr o sprievodný jav. Vplyvom stresu a obáv z nákazy môže dôjsť k zvýšenému vypadávaniu vlasov. V rámci prevencie sa tak snažte zapracovať aj na kvalitnej a pestrej strave s dostatkom vitamínov a minerálnych látok. Objavovať sa môže tiež problém s lámavými nechtami alebo zhoršenie kvality pleti.

Dýchavičnosť

Nepríjemným vedľajším účinkom po infekcii koronavírusom je dýchavičnosť a problémy s dýchaním. Nemusí sa nutne objavovať kašeľ, ale u predtým bežných činností naraz začnete pozorovať ťažkosti s dýchaním. Tu si starostlivo strážte, aby dýchavičnosť neprekročila pomyselnú únosnú hranicu. V takom prípade, keď sa skutočne nemôžete poriadne nadýchnuť a máte problémy, sa radšej obráťte na svojho lekára. V akútnych prípadoch je na mieste tiež zavolanie rýchlej lekárskej pomoci pre zaistenie adekvátnej a dostatočnej liečby.

Výrazná únava

Nepríjemným javom pri nákaze koronavírusom je dlhodobá a pomerne výrazná únava. Podľa už dostupných dát navyše môže únava pretrvávať až niekoľko mesiacov. Aby bol pocit vyčerpania o niečo menej viditeľný a lepšie znesiteľný, je nesmierne dôležité dodržiavanie zdravého životného štýlu a kvalitnej spánkovej hygieny. Aj tieto zdanlivo obyčajné veci Vám môžu pomôcť s rýchlejším zotavením a znížením dopadov na Váš bežný každodenný život. Dostatok vitamínov a minerálov zo stravy pomôže aj s posilnením imunitného systému.

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 8. novembra 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.