Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

9 najjednoduchších nezávislých zdravotných testov, ktoré si môžete urobiť práve teraz

reklama:

Aby ste sa riadne postarali o svoje zdravie, musíte absolvovať úplné lekárske vyšetrenie raz ročne. Stav tela sa však musí dodržať v období medzi plánovanými návštevami lekára. Na tento účel existujú nezávislé testy, ktoré môžu odhaliť závažné ochorenie skôr, ako sa objavia prvé príznaky.

 Zostavili sme pre vás výber jednoduchých manipulácií, pomocou ktorých budete môcť posúdiť riziká vzniku ochorení a včas ich konzultovať so svojím lekárom.

Choroby srdca a pľúc

Srdce

Zložte prsty do tvaru obráteného J a zatlačte nechty dohromady. Pozrite sa na malú medzierku medzi nimi.

Vynikajúco, s najväčšou pravdepodobnosťou so srdcom a inými vnútornými orgánmi je všetko v poriadku.

Medzi nechtami nie je medzera? Môže to byť príznak paličkovitých prstov . Zaoblenie nechtov na prstoch prstov je dôsledkom nízkeho obsahu kyslíka v krvi. Nedostatok kyslíka môže mať veľa dôvodov . Napríklad ochorenia srdca, pľúc alebo zápalu gastrointestinálneho traktu.

Zdvih a demencia

Zdvih a demencia

Pre tento test budete potrebovať stopky. Zdvihnite jednu nohu tak, aby stehno bolo rovnobežné s podlahou a stopnite si čas.

Mohli by ste vydržať 20 sekúnd alebo viac? Skvelé: nebudete mať mŕtvicu a skorú demenciu.

A naopak: ťažkosti pri vyrovnávaní jednej nohy hovoria o možnom poškodení malých ciev mozgu.

Anémia

Anémia

Postavte sa pred zrkadlo a natiahnite spodné viečko. Bežne by jeho jeho farba  mala byť jasná ružová. Avšak s anémiou vnútorné viečko nadobúda tmavo ružový alebo žltastý odtieň. Anémia je dôsledkom nedostatku hemoglobínu. Svaly a tkanivá tela dostávajú málo kyslíka a nemôžu pracovať na 100%. Ak ste si všimli bledosť, únava alebo dýchavičnosť , je lepšie vykonať testy a určiť hladinu železa v krvi.

Hormonálna nerovnováha a nedostatky mikroživín

Hormóny

Strata vlasov je prirodzený proces. Lekári vravia, že každý deň stratíme 50 až 100 vlasov. A nebojte sa o toho. Ale aby ste boli pokojný,  môžete vykonať jednoduchý test.

  • Vlasy by mali byť suché a čisté. Chyťte malý prameň vlasov a prstami a potiahnite. Nepoužívajte nadmernú silu. Ak máte v ruke 2-3 vlasy, všetko je normálne. A ak ich je viac, potom má zmysel navštíviť trichológa.

Strata vlasov má mnoho príčin: od stresu a nevhodnej starostlivosti až po vážne zdravotné problémy. Vlasy jemnejú kvôli hormonálnej nerovnováhe alebo pri nedostatku živín. A tento príznak nemožno ignorovať.

Tunelový syndróm

Tunelový syndróm
Tento test odhaľuje chorobu z povolania  hlavne u kancelárskych pracovníkov, umelcov a  motocyklových pretekárov  – syndróm karpálneho tunela.

  • Zdvihnite ruky tak, aby vaše predlaktia boli paralelné s vašou tvárou. Pokúste sa dosiahnuť svojimi prstami na začiatok dlaní. Vydržte takto 1-2 minúty. Ak máte pocit brnenia, necitlivosti alebo bolesti v zápästiach a prstoch, môže to byť príznakom syndrómu karpálneho tunela.

Tunelový syndróm nastáva, keď okolité tkanivo stláča stredný nerv. Bez včasnej liečby sa bolesť a necitlivosť len zintenzívni. A jemné motorické zručnosti rúk, naopak, sa zhoršia.

Diabetes

Cukrovka

Ak chcete vykonať ďalší test, budete potrebovať pomoc. Požiadajte svojho partnera..Pripravte si obyčajnú ceruzku s gumou. Pomocník by sa mal dotýkať nohy a prstov s ostrým a tupým koncom ceruzky. Môžete sa bez toho, aby ste sa pozreli, povedať, ktorou stranou ceruzky sa v danom momente dotkol?

Ak necítite dotyky úplne, potom malé nervové zakončenie na nohách funguje zle. Znížená citlivosť môže naznačovať neuropatiu – poškodenie nervov v dôsledku cukrovky .

Problémy s tepnami

Problémy s tepnami

V ležiacej polohe zdvihnite nohy pod uhlom 45 ° a držte ich tak niekoľko minút. Teraz si všímajte farbu nôh. Veľmi bledé (takmer biele) nohy a prsty sú známkou zlého prietoku krvi spôsobeného upchatými tepnami. Zmena farby môže ovplyvniť iba jednu končatinu alebo na obe nohy.

Periférne tepny dodávajú krv do končatín. A keď je lúmen tepny blokovaný, svaly nedostávajú kyslík a objavujú sa nepríjemné príznaky : necitlivosť, bolesť a krívanie. Tento stav sa nazýva PAD, ochorenie periférnych artérií a najprv pokračuje bez symptómov. Bez liečby vedie BDD k infarktu alebo mŕtvici.

Sluch

Sluch

Pre tento test sa  budete musieť zatvoriť v tichej miestnosti. Pritiahnite ruku k uchu a pritrite prsty. Počujete zvuk? Teraz pomaly odstráňte ruku, kým vzdialenosť od ucha k prstom nedosiahne 15 cm. Stále počujete zvuk trenia? Blahoželáme vám, váš sluch je v poriadku . Nezabudnite opakovať postup s druhým uchom.

Predispozícia k chorobám srdca a krvných ciev

Spievaj

Ak si chcete urobiť tento test , budete musieť trochu behať po schodoch. Prejdite niekoľko schodov (8-12 ) a spievajte. Môžete aj napríklad telefonovať alebo recitovať. Hlavne nesmiete mlčať. Ak vám ide srdce vyskočiť z hrudníka a nevládzete s dychom kardiovaskulárny systém a pľúca sa nedokážu vyrovnať so záťažou..

Pripomíname, že nezávislé testy nemôžu nahradiť odbornú lekársku prehliadku. 

Pri akýchkoľvek alarmujúcich príznakoch sa poraďte s lekárom.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

11733547 10205904570365195 1047848894 o
Autor Dátum 8. januára 2019
K téme

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.