Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako liečiť svalové kŕče s vitamínmi a minerálmi

reklama:

Mávate časté kontrakcie svalov? Sú príliš bolestivé?

Tieto bolestivé sťahy,  sa nazývajú svalové kŕče.

Knee and hamstring injury

Môžu mať vplyv na rôzne svalové skupiny, vrátane zadnej časti nohy, predná alebo zadná strana stehna, brucho, paže, ruky a dokonca aj na krku. 

Bolestivé kŕče môžu nastať z niekoľkých dôvodov.Medzi bežné príčiny patrí nadmerné opotrebenie svalov, svalové zranenia, dehydratácia, zlý krvný obeh.

Môže im predchádzať aj váš zdravotný stav, ako  napríklad kompresia chrbtového nervu, tehotenstvo, zlyhanie obličiek .

Často aj nutričné ​​nedostatky môžu spôsobiť svalové kŕče. Nízka hladina niektorých minerálov a vitamínov môže spôsobiť častejšie kŕče.

 Môžete sa poradiť so svojím lekárom a zistiť hladinu rôznych minerálov a vitamínov vo vašom tele. 

Akonáhle lekár zistí nedostatok nejakého vitamínu alebo minerálu , predpíše vám ho a problém svalových kŕčov sa pravdepodobne vyrieši sám. 

Pozrime sa podrobne  ako môžete liečiť svalové kŕče s vitamínmi a minerálmi :

Shutterstock_523070689_magnesium.jpg

HORČÍK

je dôležitý pre normálne fungovanie svalov a nervov. Horčík tiež zvyšuje absorpciu draslíka, čo je tiež dôležité pre správne fungovanie svalov. 

Ak máte nedostatok horčíka, pokúste sa dorovnať svoju dennú dávku horčíka zdravou výživou. 

jedným z najlepších potravinových zdrojov horčíka sú mandle, avokádo, banány, fazuľa, tekvicové semienka, sójové mlieko, kešu oriešky, orechy a listová zelenina.

 Je dôležité, aby ste nemali stravu s príliš vysokým obsahom tuku, pretože by mohla znížiť schopnosť tela absorbovať horčík.

Shutterstock_373355362.jpg

 DRASLÍK

Nízka hladina draslíka v tele môže byť ďalšou možnou príčinou svalových kŕčov, ako aj svalovej slabosti a únavy. 

Draslík je veľmi dôležitý pre zdravie Vašich svalov a pomáha absorbovať vápnik a horčík. Vyhnite sa strave bohatej na soľ, pretože to môže zmeniť rovnováhu sodík-draslík. 

Udržiavajte požadovanú hladinu draslíka, tým, že budete jesť potraviny ako banány, avokádo, jahody, pomaranče, mango, kiwi, marhule, ďatle, mrkva, sladké zemiaky, špenát, brokolica, červená paprika, sardinky a losos. 

Leg cramp on a left leg.jpg

VÁPNIK

Existuje silné prepojenie medzi zdravím svalov a príjmom vápnika.

 Vápnik je elektrolyt, ktorý sa podieľa na fungovaní nervov a na kontrakcii a relaxácii svalov.

 Takže nedostatok vápnika môže zabrániť uvoľneniu svalov po kontrakcii, a nastane kŕč. 

Aby ste sa uistili, že máte dostatok vápnika, konzumujte potraviny bohaté na vápnik, ako je odstredené mlieko alebo beztukové mlieko, mliečne výrobky, tmavozelenú listovú zeleninu, obilniny, citrusové plody a sójové výrobky.

Low Section Of Person Lying On Bed At Home

VITAMÍN D

 Niektoré vitamíny sú tiež dôležité, ako je vitamín D. Niektoré z hlavných potravinových zdrojov vitamínu D sú mlieko, ryby, žĺtky a obilniny.

Kŕče nôh sú extrémne bolestivé a môžu byť skutočnou nočnou morou, najmä ak sa prebudíte v noci s bolesťou. 

Nočné kŕče sú náhle nedobrovoľné kontrakcie svalov počas spánku alebo počas odpočinku. Trvanie týchto kŕčov môže trvať niekoľko sekúnd až niekoľko minút. 

Hoci intenzívna bolesť môže zmiznúť, svalová bolesť môže zostať po určitú dobu. 

Ktokoľvek môže podliehať týmto typom kŕčov, ale sú u starších ľudí sú bežnejšie. 

Presná príčina kŕčov v noci nie je jasná. Existuje však veľa faktorov, ktoré môžu spôsobiť tento bolestivý problém. 

Cramp 136410267752602601.jpg

Dehydratácia

je jednou z príčin, ktoré podporujú tento typ kŕčov. Tak skúste viac piť. 

Správna hydratácia prospieva zdravšiemu telu a má vplyv na výkonnosť svalov. Vodu obsahuje 75 percent svalového tkaniva a pomáha mu ľahko kontrahovať a relaxovať.

Preto udržanie adekvátnej úrovne hydratácie počas dňa môže byť jednou z hlavných príčin kŕčov pre nohy, a to nielen počas noci. 

Voda je tiež dôležitá pre správny obeh živín v tele. Bez vody budú svaly zbavené dôležitých živín, čo môže viesť k nerovnováhe elektrolytov (najmä sodíka, draslíka, vápnika a horčíka).

 Akýkoľvek druh nerovnováhy elektrolytov a minerálov, ako je sodík, draslík, vápnik a horčík v tele môžu prispieť k nočným kŕčom. 

Aby ste sa vyhli opakovaným kŕčom v nohách, vyhýbajte sa vysokým podpätkom, tie môžu prispieť k svalovému namáhaniu a následne ku kŕčom. 

Ak ste tak ešte neurobili, môžete si tiež dať skontrolovať štítnu žľazu, pretože môžete trpieť  hypotyreózou.

Nízka hladina hormónov štítnej žľazy môže nepriamo prispieť k svalovej slabosti a kŕčom v nohách počas noci.

Navyše hormóny štítnej žľazy môžu ovplyvniť absorpciu vápnika.

Tiež skontrolujte svoj diabetes, pretože kŕče sú symptómom formy poškodenia nervov nazývanej diabetická neuropatia, ktorá je jednou z komplikácií nekontrolovanej cukrovky. 

Kŕče v nohách môžu spôsobiť neslýchanú bolesť. Môžu trvať menej ako minútu alebo vás môžu mučiť oveľa dlhšie. 

Mnoho ľudí trpí kŕčmi nôh najmä v noci. Táto bolesť nastáva v dôsledku nedobrovoľných kontrakcií alebo kŕčov svalov nôh. To môže ovplyvniť svaly tela, svaly stehna a dokonca zahŕňať hamstringy a kvadriceps. 

Kŕče môžu postihnúť hocikoho, ale najviac postihnutý bývajú určite starší ľudia a tí, ktorí viac trénujú, alebo tým , čo vystavujú svaly nadmernému stresu.

Medzi ďalšie rizikové faktory patria nutričné ​​nedostatky, svalová únava, dehydratácia, zlyhanie obličiek, problémy so štítnou žľazou, diabetes 2. typu, cievne ochorenia, nadváha, nerovnováhu elektrolytov, obehové problémy, hormonálna nerovnováha, neurologické poruchy a syndróm nepokojných nôh. 

Http___prod.static9.net_.au___media_2018_04_16_09_17_180416_coach_cramps.jpg

Kŕče nôh môžu byť veľmi bolestivé a často sa objavujú náhle, ale predtým, niekedy pociťujete aj varovné príznaky ako brnenie a svalové sťahy.

Ďalšie príznaky zahŕňajú opuch a bolesť v postihnutej oblasti. Keď už dostanete kŕč , ste paralyzovaný a nedá sa vám hýbať nohou..

Ak mávate kŕče v nohách, môžete zmierniť ich  bolesť a dokonca predísť jej aj zmenou životného štýlu a domácimi prostriedkami. 

Ak už máte kŕče v nohách, najlepšia vec, ktorú môžete urobiť, je okamžite zapojiť sa do nejakej fyzickej aktivity.

 Dokonca aj jednoduché cvičenie ako chôdza veľmi pomôže.

 Prechádzanie posiela signál do mozgu, že svaly musia kontrahovať a potom sa uvoľniť. To zmierňuje napäté svaly a poskytuje úľavu od nepohodlia.

Akonáhle dostanete kŕč do nohy,  mierne natiahnite postihnutú oblasť po dobu 15-30 sekúnd  a jemne masírujte postihnuté miesto aby ste uvoľnili napäté svaly. 

Ak chcete znížiť šancu dostať kŕč v noci, natiahnite si svaly na nohách predtým, ako pôjdete spať. Urobte tak každý večer ak máte v noci tento problém.

 Najlepším spôsobom, ako nohy precvičiť, je 10 minút pred spaním sa poprechádzať aspoň po byte či po schodoch, alebo ak máte stacionárny bicykel trochu sa bicyklujte.
Tiež sa musíte pokúsiť cvičiť každý deň. Pravidelné cvičenie pomáha svalom správne fungovať, čo znižuje riziko kŕčov v nohách, najmä v noci. 

dávajte si však pozor aby vám napríklad strečing ešte viac neublížil.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

11733547 10205904570365195 1047848894 o
Autor Dátum 12. februára 2019
K téme

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.