Zvyknete mraziť jedlo do zásoby? Pozor na tieto najčastejšie chyby

Zdieľať
mrazené jedlo
Zvyknete mraziť jedlo do zásoby? Pozor na tieto najčastejšie chyby Foto: www.freepik.com

Mraznička je neoceniteľným spojencom v boji proti plytvaniu jedlom. Ak však chcete, aby vám potraviny v mrazničke vydržali čo najdlhšie a zostali zdravotne nezávadné, musíte dodržiavať niekoľko zásad. Čo sú najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťame pri mrazení jedál?

Mraznička je skvostný nástroj v boji proti zbytočnému plytvaniu. Môžete v nej uchovávať čerstvé mäso, prebytky ovocia a zeleniny, ale aj hotové pokrmy. Napriek jej praktickosti sa pri skladovaní často robia chyby, ktoré môžu ovplyvniť nielen kvalitu, ale aj zdravotnú neškodnosť potravín. Na čo si treba dávať pozor?

Výber správnych obalov

Vzduch je hlavný nepriateľ mrazenia a pri skladovaní je potrebné na to myslieť. Nedostatočne zabalené potraviny strácajú farbu, chuť, výživné látky, postupne vysychajú a mení sa ich konzistencia. Aromatické potraviny navyše môžu ovplyvniť chuť ďalších surovín v mrazničke. Ideálnym riešením je použitie vákuovačky, no aj bez nej sa dá mrazenie zvládnuť. Používajte vhodné nádoby s kvalitným viečkom, ktoré k nádobe dobre tesní.

Označovanie potravín

Aj keď to môže pôsobiť ako ďalšia práca, oplatí sa označiť si názov suroviny a dátum jej zamrazenia. Inak môžete stráviť čas prezeraním podobných balíčkov mäsa, nevediac, ktorý je v mrazničke najdlhšie.

Okamžité mrazenie

Najlepšie je surovinu zamraziť ihneď po nákupe, ideálne po menších porciách. Pamätajte, že suroviny po rozmrazení treba čo najskôr spotrebovať a znovu ich už nemôžete zamrazovať.

zmrazený chleba
Zvyknete mraziť jedlo do zásoby? Pozor na tieto najčastejšie chyby Foto: depositphotos.com

Nevhodné potraviny na mrazenie

Niektoré suroviny sa na mrazenie nehodia, ako sú mlieko, vajcia, mäkké syry, ovocie a zelenina s vysokým obsahom vody, alebo potraviny s vysokým obsahom tuku.

Limitovaná doba skladovania

Mrazenie síce predlžuje trvanlivosť, ale kvalita potravín postupom času klesá. Doba skladovania je obmedzená a líši sa podľa druhu potraviny.

Doba skladovania je obmedzená a líši se podľa konkrétneho druhu:

  • Chudé kuracie a hovädzie mäso – 12 mesiacov
  • Tučné mäso – 3 mesiace
  • Mleté mäso – 6 mesiacov
  • Ovocie a zelenina – 12 mesiacov
  • Bylinky – 12 mesiacov
  • Morské ryby – 12 mesiacov
  • Sladkovodné ryby – 4 mesiace
  • Pečivo – 2 mesiace
  • Hotové jedlá – 2-4 mesiace
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané