VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU
Hoci vakcinácia je nepochybne najúčinnejšou zbraňou proti pandémii, už aj na slovenskom a v Čehcách je množstvo prípadov, keď sa koronavírus nakazili ľudia, ktorí boli očkovaní. Lekár vysvetľuje, že dôvodov môže byť niekoľko. Na čo si dať pozor?
Pribúdajú prípady, keď ani vakcíny ľudí neochránili pred nakazením. „Do konca februára 2021 sme zaznamenali 1 059 prípadov pozitivity u očkovaných osôb. Po prvej dávke išlo o 861 prípadov pozitivity, z toho v 577 prípadoch do 14 dní po očkovaní, v ostatných po 15 a viac dňoch, „informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ).
Stáva sa, že sa ľudia nakazia aj po druhej dávke a uplynutí dvoch týždňov, kedy už by mali mať plnú imunitu. Týchto prípadov však bolo len 6, čo je vzhľadom na množstvo očkovaných dobrá správa. „Po druhej dávke sme zaznamenali 198 prípadov pozitivity, z toho v 192 prípadoch do 14 dní po podaní druhej dávky, v ostatných prípadoch do 15 a viac dní po druhej dávke,“ spresnila Račková.
VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU
Vedec uviedol, kedy sa Európa začne vracať do normálu.
Igor Bukovský o preťažených nemocniciach: Obéznym ľuďom naložil ako ešte nikdy
Problémy s vakcínami pokračujú: Firma AstraZeneca vyšla s pravdou von, táto informácia mení úplne všetko!
Hygienici tvrdia, že každý jeden prípad starostlivo preverí. Zdôrazňujú, že vakcíny proti COVID-19 sú vysoko účinné a k nákaze po očkovaní dochádza len ojedinele. Dôvodov môže byť niekoľko. „Tvorba ochranných protilátok po očkovaní tiež závisí imunitného systému očkovanej osoby a u malého percenta ľudí nemusí postačovať reakcia vyvolaná vakcínou. Všeobecne tiež nemožno vylúčiť, že k infekcii SARS-CoV-2 u očkovaných došlo krátko pred podaním vakcíny, resp. ešte pred vytvorením dostatočných hladín ochranných protilátok v tele, „dodala hovorkyňa ÚVZ.
„Človek začína byť chránený pred ťažkým priebehom 1 až 2 týždne po podaní prvej dávky. Plná imunitnú odpoveď nastupuje 2 až 3 týždne po druhej dávke. Vtedy je už takmer stopercentná ochrana pred hospitalizáciou, pred úmrtím a veľmi vysoká ochrana pred nákazou. Riziko, že sa človek nakazí, je minimálna a priebeh je spravidla ľahký, „povedal infektológ.
Ako dlho vydrží účinok vakcíny, sa ešte presne nedá povedať, ale predpokladá sa, že minimálne jeden rok. Ďalší dôvod, prečo veriť vakcínam, podľa neho je, že zaočkovaný človek nie je prenášačom infekcie. „Keď sa imunita u očkovaných naplno rozvinie, tak nie sú už ani prenášačmi infekcie. My sme sa stretli s ľuďmi, ktorí sa nakazili aj po druhej dávke, mali len veľmi nízke vírusovej nálože a nikoho vo svojom okolí nenakazili, čiže funguje to, „uzavrel.