Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Lekárka a farmaceut radí: Ako liečiť covid-19 doma, ak máte mierne príznaky.

reklama:
príznaky koronavírusuwww.gettyimages.com

S lekárom posledný rok väčšina chorých komunikuje iba telefonicky a do nemocnice sa dostanú len najťažšie stavy. Čo robiť, ak mám COVID-19 s miernymi príznakmi a chcem to zvládnuť doma?

Tlmenie horúčky

Pri horúčke užívajte lieky proti teplote s obsahom paracetamolu, dajú sa aj striedať. „Neodporúčam prípravky, ktoré prinášajú síce rýchlu úľavu, ale obsah ich prísad môže organizmus zaťažovať. Možno skúsiť tiež studené obklady do slabín, na čelo alebo spánky alebo potieranie tela špongiou namočenou vo vlažnej vode, ale len ak je to tolerované, „odporúča všeobecná lekárka pre dospelých.

Pitný režim

Teploty môžu trvať aj týždeň a viac dní, tu je dôležité najmä nedovoliť, aby sa organizmus vplyvom horúčky vyčerpal a dehydroval. Čiže aj teploty okolo 38 stupňov celzia je potrebné znížiť, ak trvajú dlho. Teplotu treba pravidelne merať a lieky proti teplote podávať aj pravidelne. A poctivo hydratujte. Radšej často po malých dávkach, ak je treba aj slamkou, lyžičkou. Cibuľový čaj je obľúbeným receptom babičiek.

Aké lieky vysadiť

„Pri dlhšie trvajúcej teplote je nutné upraviť tiež chronickú liečbu – pri liekoch na tlak sa orientujeme podľa výšky aktuálneho krvného tlaku – ten môže vplyvom horšej hydratácie pri horúčkach klesať, potom také lieky nepodávame. Rovnako je to s liekmi na „odvodnenie“, resp. močenie – pri dehydratácii ich nepodávame, „objasňuje lekárka. Sledujeme však vznik opuchov a zadýchanie.

Čo proti kašľu

Pri kašli užívame lieky podľa typu kašľa. Sú to lieky, ktoré potláčajú vysiľujúci, suchý a dráždivý kašeľ. Z prírodnej medicíny pomáha pľuzgierka lekárska a skorocel kopijovitý. Je výborný pri vlhkom kašli a zahlienení priedušiek. Látky v skorocele tiež spevňujú pľúcne tkanivo a za čerstva majú antibakteriálne účinky.

Doplňte vitamíny

Dopĺňajte vitamíny C, D a zinok. „Vitamíny skupiny C a D priamo blokujú viazanie vírusu na ACE receptory, skrz ktoré vchádzajú do buniek,“ hovorí farmaceut David Ferko zo spoločnosti AGEL. Rovnako účinnými sú čaje pripravované z lipy, ktoré zlepšujú proces potenia, základný spôsob boja organizmu proti infekcii.

Uvoľnite priedušky

„Vhodné sú prieduškové čaje a naparovanie sa nad minerálnymi vodami, resp. nad horúcou vodou, do ktorej sa nakvapká malé množstvo (1-2 kvapky) niektorých éterických olejov (rozmarín, šalvia, pamajorán, aníz, eukalyptus), pretože priamo stimulujú pohyb riasinkového epitelu a posúvaním hlienu s vírusom k horným dýchacím cestám sa predchádza prípadnému postihnutiu dolných dýchacích ciest, „hovorí lekárnik David Ferko.

Imunita

Pri prevencii je vhodné imunitu stimulovať napríklad imunoglukánom – obsahuje polysacharidy niektorých húb ako je hliva ustricová. Osvedčuje sa tiež užívanie extraktov z rastliny Echinacea purpurea, ktorá priamo stimuluje imunitu. „Nesmie sa však užívať dlhšie ako 14 dní, inak má opačný účinok,“ radí Ferko.

Ivermektín

Niekoľko svetových  štúdii  na tisícoch pacientov potvrdili, že ivermektín účinkuje v prípade miernych a stredne silných príznakov. Na slovenskom  trhu počas pandémie ministerstvo zdravotníctva povolilo používanie tohto lieku. Je dostupný v lekárňach. Avšak pozor, iba na lekársky predpis.

Antibiotiká

Antibiotiká zaberajú len na bakteriálne infekcie, nie vírusové. Aj vírusové ochorenie však môže mať komplikovaný priebeh, keď sa pridruží bakteriálna infekcia. Antibiotiká obvykle nie sú potrebné, ale lekár môže odporučiť ich podanie podľa situácie a pacienta.

Kedy volať záchranku

Dýchavičnosť a vysoké horúčky, výraznejšia bolesť na hrudníku, najmä ak trvajú dlho, sú už príznakmi vážnymi, najmä u oslabených pacientov. Nemocničnú starostlivosť a rýchlu lekársku pomoc budete potrebovať  ak sa náhle zmení vedomie, veľmi rýchlo (viac ako 20 / min) a plytko dýchate, ak dýchavičnosť vznikne náhle alebo sa prudko zhorší, keď výrazne poklesne tlak (obvykle pod 100-90 / 60 mmHg) a tento pokles pretrváva, prestanete močiť alebo sa pridružíiainé výrazné príznaky.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 18. marca 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.