Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vedec uviedol, kedy sa Európa začne vracať do normálu.

reklama:
očkovaniewww.gettyimages.com

Spoločný nákup vakcín proti chorobe covid-19 a ich jednotné schvaľovanie je veľkým úspechom Európskej únie. V rozhovore so zahraničnými novinármi to vyhlásil šéf nemeckej očkovacej komisie STIK Thomas Mertens, ktorý zároveň označil ruský preparát Sputnik V za nádejného kandidáta pre schválenie v EÚ …

Zdôraznil ale, že Rusko musí poskytnúť potrebné dáta, aby Európska agentúra pre lieky (EMA) mohla odporúčanie vydať. „Bolo by zlé, keby sme sa teraz v Európe začali hádať o vakcíny,“ odpovedal Mertens na otázku,  ako hodnotí snahy niektorých štátov používať Sputnik V bez odporúčania od EMA.

„Boj s pandémiou nemôže byť žiadnou nacionálnou príležitosťou, pretože vírus nepozná hranice. Musíme hľadať spoločné európske riešenie, „povedal. A takým je spoločný nákup a spoločné schvaľovanie vakcín. „To považujem za veľký úspech,“ uviedol s tým, že európsky postup je efektívnejší ako samostatné rozhodovanie  štátov.

Pokiaľ ide o chyby, ktoré štáty únie kvôli spôsobu nákupu vakcín Bruselu vytýkajú, odpoveď Mertens nepozná. „Sám som odkázaný len na tlačové správy a vyhlásenia,“ vysvetlil. Uviedol tiež, že nemecká očkovacia komisia, ktorá spadá pod berlínsky Inštitút Roberta Kocha, žiadne povolenie neudeľuje a vydáva iba odporúčania. “ Na základe vedeckých dát a najlepších dostupných údajov spracuje odporúčania a tohto odporúčania  sa môžu spolkové  krajiny držať, ale tiež nemusia,“ povedal.

Mertens hodnotí Sputnik V ako dobre a chytro vymyslenú vakcínu, ktorá funguje podobne ako už schválené preparáty AstraZeneca a Johnson & Johnson na báze oslabeného nepatogénneho  vírusu. Jej výhodou oproti týmto dvom vakcínam je podľa neho to, že Sputnik V využíva nie jeden, ale hneď dva nepatogénne vírusy, konkrétne dva upravené ľudské adenovírusy.

„Výsledky zverejnené v renomovanom odbornom magazíne Lancet vyzerajú veľmi dobre, ale tieto dáta v takej forme nie sú dostatočné pre súhlas od EMA, výrobca preto musí poskytnúť ďalšie údaje,“ povedal. „V princípe ale túto vakcínu považujem za dobrého kandidáta, ak (Rusi) dodajú údaje a ak tieto dáta budú zodpovedať výsledkom v lancete,“ dodal.

Podklady, ktoré sú pre schválenie nevyhnutné, musia byť komplexné a musia zahŕňať podrobné záznamy zo všetkých fáz testovania vakcíny. Mertens sa zmienil o tom, že v prípade látky nemecko-amerického združenia BioNTech / Pfizer išlo o 1200 stránok. Dodal, že rozhodujúce pre súhlas sú bezpečnosť a účinnosť vakcín.

Aj napriek aktuálnemu všeobecnému nedostatku vakcín Mertens verí, že v septembri bude Európa v úplne inej situácii, než bola vlani a než je teraz. Očakáva, že vďaka masovému pokrytiu očkovaním populácie sa život začne vracať k normálu. O dĺžke ochrany, ktorú vakcíny poskytujú, ale špekulovať odmieta. „To nevie nikto na svete,“ dodal.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 16. marca 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.