Materské mlieko inaktivuje vírus SARS-CoV-2, tvrdí štúdia

2 / 3
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Materské mlieko inaktivuje vírus SARS-CoV-2, tvrdí štúdia

reklama:

Ani tehotné ženy sa nemusia ničoho obávať

Tehotné ženy môžu byť v súčasnej situácii vystrašené, najmä ak majú rodiť počas nasledujúcich niekoľko dní. Nie je však dôvod na obavy. Stačí, keď budú budúce mamičky dodržiavať niekoľko odporúčaní. Navyše aktuálne nie sú k dispozícii žiadne údaje, ktoré by mali tehotné ženy vystrašiť:

  • Žiadne údaje o zvýšenom riziku potratu
  • Žiadne údaje o zvýšenom riziku vrodených vád
  • Skúsenosti zdravotníkov a vedcov s inými typmi koronavírusy nepreukázali žiadne súvislosti s rizikom potratu

Tiež iné štúdie dokázali, že pasterizáciou mlieka sa vírus zničí

Vedci študovali niekoľko desiatok žien, ktoré prekonali COVID-19, aby zistili, či je možný prenos vírusu z materského mlieka na dojčatá. Od marca do mája sa do štúdie zapojilo 18 dojčiacich žien. 17 z nich prekonalo choroba COVID-19 symptomaticky, čo znamená, že sa u nich objavili príznaky ochorenia. Matky posielali niekoľko vzoriek, celkom ich bolo k štúdii skúmalo 64.

Vzorky boli testovaný molekulárno biologicky na prítomnosť RNA vírusu tejto choroby. Vedci našli prítomnosť tohto vírusu iba v jednej vzorke. V žiadnom zo vzoriek nezistili množenie vírusovej RNA. Množenie sa objavilo len u kontrolných vzoriek, kedy k materskému mlieku pridali vírusovej kultúry COVID-19. Pasterizácia mlieka ale zabránila množeniu vírusu aj u týchto vzoriek. Pasterizácia môže zabrániť šíreniu vírusu, aj keď je materské mlieko silne vírusom nakazené.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 27. októbra 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.