Evolučný biológ Jaroslav Flegr prirovnáva nový koronavírus k moru novodobej éry. Kým v stredoveku by podobnú pandémiu vzhľadom na vtedajšiu vysokú úmrtnosť možno ani nezaznamenali, v modernej dobe napácha škody, na aké nie sme zvyknutí. Koronavírus je prírodný živel, ktorý síce ľudstvo nevyhubí, ale svoju silu dá populácii pocítiť.
Kloktanie slanej vody je známy liek, ale pomôže proti COVID-19?
Ako Flegr povedal v rozhovore pre DVTV na Aktuálně.cz, úmrtnosť na COVID-19 v Česku exponenciálne rastie a porastie ešte niekoľko týždňov.
O mesiac bude zomierať tisíc ľudí denne
Výskumník odhaduje, že okolo 1. novembra bude v Česku zomierať denne asi 250 ľudí a približne o mesiac až 1 000 nakazených denne. Zastaviť nárast úmrtí sa podľa neho v najbližšom období už nepodarí.
„S tým už nič neurobíme, pretože tí ľudia už sú nakazení, aj keby teraz, oddnes zabrali opatrenia, ktoré boli zavedené a zabrali stopercentne, tak bude o mesiac denne zomierať tisíc ľudí,“ prognózuje.
„Ak opatrenia zaberú, počty budú stúpať, ale pomalšie a až o 30 po tom, ako sa dostaneme s reprodukčným číslom pod 1, je šanca, že to začne klesať,“ vysvetľuje. A keby opatrenia nezabrali, k 1. decembru presiahne denná úmrtnosť počet 2-tisíc ľudí.
Koronavírus môže zanechať trvalé následky: Najčastejšie ohrozuje zdravie srdca a pľúc!
Situácii mohli zabrániť jednoduché opatrenia
Podľa profesora Flegra dnes Česko nemuselo byť v takej zlej epidemiologickej situácii, keby vláda prijala jednoduché opatrenia už na konci prázdnin, keď bola situácia dobrá. Stačilo neotvárať stredné školy a nosiť rúška v interiéroch, myslí si. Keby okrem toho efektívne fungoval aj trasovací systém nakazených, až do novembra mohla mať krajina šírenie vírusu pod kontrolou.
Už v novembri sa podľa neho nadpojí na druhú vlnu aj tretia vlna, počas ktorej by sa vírus mohol šíriť ešte rýchlejšie. Index nákazlivosti totiž stúpa s klesajúcou teplotou. Stačí, aby teplota stúpla o jeden stupeň a infekčnosť sa zvyšuje o tri percentá, pokračuje. Môže sa tiež stať, že aktuálne prijaté opatrenia už nebudú zaberať.
Vedci varujú: Toto môže spôsobiť väčšie riziko úmrtnosti na COVID-19!
Zlepšenie nastane až na jar
Na COVID-19 bude podľa neho zhruba tisíc ľudí denne zomierať až do marca, kedy vplyvom zmeny počasia nastane aj zlepšenie epidemiologickej situácie. S návratom detí do škôl to však skôr ako v apríli nevidí reálne.
Flegr predpovedá úplný lockdown
Poslom zlých správ je Flegr aj v prípade lockdownu. Tvrdšie opatrenia mali byť podľa neho v Česku zavedené už pred dvomi týždňami a aktuálne platné výnimky z opatrení považuje za príliš voľné na to, aby ich ľudia nezneužívali.
Česko zaviedlo čiastočný lockdown s obmedzením pohybu a kontaktov či zatvorením maloobchodov a služieb. Medzi výnimkami je cesta do práce, k lekárovi, nákup v obchode či nevyhnutná cesta za rodinou a pomoc blízkym. Pobyt v prírode a vychádzky na čerstvom vzduchu sú povolené.
Príznaky koronavírusu u detí: Covid-19 sa u nich prejavuje hnačkou, vracaním aj kŕčmi v bruchu, tvrdia severoírski vedci.
Flegr odhaduje, že nakoniec vláda aj tak zavedie úplný lockdown bez výnimiek, podobne ako v Izraeli. Krivka úmrtnosti totiž v Česku strmo porastie a nebude iná možnosť. „Keď bude denne zomierať tisíc ľudí, tak sa ten život tak či tak zastaví,“ tvrdí Flegr.
ZDROJ: WBN