Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Kloktanie slanej vody je známy liek, ale pomôže proti COVID-19?

reklama:
Kloktanie slanej vody je známy liek, ale pomôže proti COVID-19?
Kloktanie slanej vody je známy liek, ale pomôže proti COVID-19?www.gettyimages.com

Vedci chcú skúmať nový neobvyklý liek, ktorý by mohol pomôcť ľuďom s ochorením COVID-19. Slaná voda by mohla znížiť príznaky a tiež skrátiť chorobu. Kloktať slanú vodu je účinné pri znižovaní príznakov prechladnutia a kašľa. Vedci teraz chcú študovať, či môže slaná voda pomôcť aj proti tejto zákernej chorobe, ktorou sa nakazili už státisíce ľudí.

COVID-19 sa javí ako klasická chrípka

Mierne príznaky ľudí, ktorí ochoreli na COVID-19, sa javia ako klasické prechladnutie a kašeľ. Vírus infikuje dýchacie cesty podobným spôsobom ako chrípka. Aj preto chcú vedci otestovať účinnosť slanej vody proti novému typu koronavírusu. Vedci z univerzity v Edinburghu testujú, či je slaná voda schopná potlačiť alebo zmierniť príznaky choroby COVID-19. Lekári si s týmto ochorením nevedia rady a ľuďom, ktorí nemajú ťažké príznaky, odporúčajú rovnako ako u chrípky a prechladnutia ibuprofén a paracetamol. Vedci chcú nájsť lacný liek na koronavírus, ktorý by bol dostupný pre každého a jeho výroba by bola čo najrýchlejšia.

Liek na koronavírus zatiaľ nebol vedcami vyrobený

Každý, kto sleduje situáciu okolo koronavírusu , vie že liek, ktorý by naozaj pomohol v boji s chorobou, stále neexistuje. Ak nemocnica prijme  kriticky chorého človeka, môžu mu lekári podať dve antivirotiká, ktoré bola schválené:

  • Liek proti Ebola remdesivir
  • Steroid dexametazón

Ani jeden z týchto liekov ale nemôže zaručiť úplné vyliečenie z choroby COVID-19.

Myšlienka skúsiť slanú vodu prišla z výskumu

Počas výskumu infekcií horných dýchacích ciest, ktorý prebiehal, vedci prišli na myšlienku vyskúšať slanú vodu tiež na COVID-19. Infekcie spôsobovali prechladnutie a kašeľ, čo je rovnaký príznak ako pri chrípke, tak  pri koronavíruse. Ak boli ľudia chorí a mali slabé príznaky, kloktanie slanej vody im pomohlo k zlepšeniu zdravotného stavu.

Výsledky štúdie  zaznamenali, že ľudia, ktorí slanú vodu kloktali, mali menej silný kašeľ. Dokonca sa skrátila doba nachladnutia a testovaní ľudia mali tiež menšie zápchy. Zároveň tí, ktorí sa nemuseli liečiť liekmi z lekárne, pravdepodobne ani nepreniesli vírus na ostatných členov rodiny. Slaná voda môže posilniť organizmus v boji s touto chorobou a vírusmi v tele.

Toxický účinok na vírusy má priamy kontakt so soľou. Bunky nášho tela môžu používať soľ k vytvoreniu chemickej látky kyseliny chlórnej, ktorá môže vírusy zabíjať. Táto látka sa bežne používa v čistiacich prostriedkoch ako napríklad bielidlo.

Skúste použiť soľ aj na rúška

Soľ môžete použiť aj na rúška. Stačí Vám k tomu horúca voda a najlepšie morská soľ. Miešajte soľ vo vode, kým sa nerozpustí. Rúško namočte, a nechajte vo vode, kým nevychladne. Potom rúško vyberieme, vytlačte vodu, ale nežmýkajte, a nechajte voľne uschnúť. Po uschnutí bude rúško naškrobené, ale nemalo by to ničomu vadiť. Slané rúška Vám neoderú  nos ani nijako nezapáchajú.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 27. októbra 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.