Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Varovné príznaky, ktoré môžu signalizovať rakovinu krčka maternice

reklama:
Rakovina krčku maternice
Rakovina krčku maternicewww.gettyimages.com

Rakovina je v súčasnosti spoločne s kardiovaskulárnymi chorobami jednoznačne jednou z najčastejších príčin úmrtia. Zároveň je bohužiaľ jednou z chorôb, na ktorú zatiaľ nebol objavený liek, ktorý by ju dokázal úplne vyliečiť. Nádorové ochorenie môže postihnúť najrôznejšie orgány ľudského tela, jedným z nich je aj maternica, presnejšie krčok maternice. Príčinou rakoviny krčka maternice je tak zvaný ľudský papilomavírus, predovšetkým v spojitosti s oslabeným imunitným systémom a väčším počtom sexuálnych partnerov.

Dôležitosť prevencia

Ako prevencia pred vznikom rakoviny krčka maternice je dôležitá pravidelná návšteva gynekológa, aspoň raz ročne, ktorý vykoná ster zo stien krčka maternice a následným cytologickým rozborom sa potom prostredníctvom špeciálneho mikroskopu analyzujú jednotlivé bunky a zisťuje sa, či u nich dochádza alebo nedochádza k určitým patologickým zmenám, ktoré sú jedným z prvých príznakov rizika vzniku rakoviny krčka maternice. Okrem toho sa nám ale naše telo , že niečo nie je v poriadku, snaží naznačiť aj samo, napríklad nasledujúcimi príznakmi.

Nezvyčajné či ťažké močenie, bradavice

Ťažkosti pri močení môžu naznačovať rôzne problémy. Jedným z nich môže byť aj začínajúca rakovina krčka maternice, kedy nádor narúša či naopak spôsobuje nutkanie močiť. Zápal na krčku maternice môže tiež spôsobovať bolesť pri močení a zároveň môže vyvolávať tlak na močový mechúr. Ďalším veľmi častým príznakom prítomnosti papilomavírusov sú genitálne bradavice, ktoré tak tiež môžu byť akousi predzvesťou možného rizika rakovinového bujnenia.

Krvácanie aj anémia

K ďalším príznakom sa radí aj bolesť v panvovej oblasti, alebo mierne krvácanie mimo menštruačný cyklus. Ak trpíte nedostatkom železa, v dôsledku ktorého ste stále unavení, môžu byť jednou z príčin tejto anémie tiež škodlivé zmeny na krčku maternice.

Bolesť a strata hmotnosti

V neposlednom rade zanietený krčok maternice ovplyvňuje tiež správnu funkciu obličiek, následkom ťažkostí potom môže byť aj boliesť, ktorá vystreľuje do chrbta, pásu, ale niekedy až do členkov na nohách. Tak ako mnoho ďalších onkologických ochorení, je aj rakovina krčka maternice často spojená s úbytkom hmotnosti.

Rizikové faktory vzniku rakoviny krčka maternice

Z hľadiska rizikových faktorov, ktoré ku vzniku rakoviny krčka maternice prispievajú, sa najčastejšie hovorí o aktívnom i pasívnom fajčení, veľkom počte sexuálnych partnerov, rizikových nechránených pohlavných stykoch a slabom imunitnom systéme. Dnešné dievčatá a mladé ženy ale majú oproti generácii svojich matiek veľkú výhodu, pretože existuje očkovanie, ktoré ich  pred rakovinou krčka maternice dokáže pomerne veľmi dobre ochrániť. Najvhodnejšie je toto očkovanie aplikovať ešte pred tým, než dievča začne žiť sexuálnym životom, aby bola ochrana čo najväčšia.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 13. októbra 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.