Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Porovnali sme úmrtia na chrípku a COVID-19. Štatistiky zo Slovenska popierajú rozšírenú fámu!

reklama:

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

www.gettyimages.com

Možno ste už niekde započuli, že na chrípku na Slovensku v priemere zomiera asi 800 ľudí ročne. Týmto alebo podobne vysokým číselným údajom často argumentujú ľudia, ktorí sa snažia chrípku a jej závažnosť porovnávať s koronavírusom. Ale naozaj majú pravdu?

Zisťovali sme, čo hovoria dostupné štatistické výstupy z bežnej chrípkovej sezóny, pričom sme brali do úvahy len oficiálne potvrdené úmrtia a hospitalizácie v dôsledku nákazy chrípkou.

Závažné respiračné ochorenia evidujú pod skratkou SARI

Podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR sú respiračné ochorenia s komplikovaným priebehom v hláseniach označované ako SARI (závažné akútne respiračné ochorenie). Do kategórie SARI tiež spadá bežná chrípka a v konečnom dôsledku aj úmrtia na bežnú chrípku.

Podľa Mareka Eliáša z komunikačného referátu ÚVZ ide o ochorenia s náhlym vzostupom teploty, kašľom, bolesťou hrdla, skráteným dychom alebo sťaženým dýchaním, pri ktorom je nutná hospitalizácia z dôvodu respiračných ťažkostí.“

Ako dodal, povinné hlásenie závažných akútnych respiračných ochorení (SARI) sa u nás zaviedlo od roku 2009, keď bola rozšírená nebezpečná, tzv. pandemická chrípka. Vírus sa vyznačoval kombináciou prasacieho, ľudského a vtáčieho vírusu chrípky.

Odvtedy sme na Slovensku závažnejšiu epidémiu chrípky nemali.

Slovensko doteraz eviduje 56 obetí COVID-19

Do dnešného dňa evidujeme 56 úmrtí na COVID-19. Pre porovnanie, podľa údajov ÚVZ zomrelo v dôsledku chrípky na Slovensku v posledných troch chrípkových sezónach priemerne 19 ľudí.

Na COVID-19 teda do dnešného dňa zomrelo takmer trikrát viac Slovákov v porovnaní s úmrtiami na chrípku za posledné roky.

Priemerný počet úmrtí na chrípku v posledných chrípkových sezónach

Počet úmrtí na COVID-19 od marca 2020

19

56

Koľko ľudí zomrelo na bežnú chrípku?

Chrípková sezóna

Počet hlásených prípadov SARI

Úmrtia na SARI

Potvrdené úmrtia na chrípku

2019/2020

36

6

1

2018/2019

123

57

46

2017/2018

46

13

10

Zdroj: ÚVZ SR

Hospitalizácie v dôsledku chrípky

Aktuálne je na Slovensku po nákaze koronavírusom hospitalizovaných 215 ľudí a ich počet bude podľa odborníkov ešte viac narastať.

Pritom priemerný ročný počet pacientov hospitalizovaných s chrípkou (s identifikovaným vírusom) bol za posledných päť rokov len 137. Z toho zápal pľúc prekonalo v priemere 37 ľudí, vyplýva zo štatistík Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).

Hospitalizácie na Slovensku v dôsledku chrípky. Zdroj: NCZI

Epidémia pandemickej chrípky

Kým bežná chrípka má každoročne na svedomí relatívne málo ľudských životov, tzv. pandemická chrípka sa z tohto pravidla vymyká.

S jej vyčíňaním sa Slovensko potýkalo v roku 2009. Od novembra 2009 do augusta 2010 bolo na Slovensku hlásených 436 nákaz SARI, z ktorých 108 skončilo úmrtím. S potvrdenou pandemickou chrípkou bolo vtedy hospitalizovaných 165 ľudí.

Celková chorobnosť na SARI dosiahla hodnotu 8,0/100 000. Celková úmrtnosť na SARI bola 2,0/100 000. Smrtnosť na SARI bola vysoká, zo 436 chorých na SARI zomrelo 108 pacientov (24,8 percenta),“ komentoval Eliáš.

Na chrípku vo svete zomierajú státisíce ľudí

Podľa štatistík sa chrípkou a chrípke podobnými ochoreniami na Slovensku každoročne nakazí 150-160-tisíc ľudí. Lekári a epidemiológovia ich evidujú pod skratkou (CHPO).

V celosvetovom merítku sa „chrípkovými virózami“ každý rok nakazí 10 až 15 percent populácie a v priemere si chrípka vyžiada od 250-tisíc do 500-tisíc úmrtí. V krajinách Európskej únie zomrie v dôsledku chrípky počas jednej ročnej sezóny zhruba 40-tisíc ľudí.

Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie WHO sa koronavírusom nakazilo už 34 miliónov ľudí, z ktorých viac ako milión zomrelo, čo je viac ako dvojnásobný počet mŕtvych oproti bežnej chrípke.

Priemerný ročný počet úmrtí na chrípku celosvetovo

Celosvetový počet úmrtí na COVID-19 od začiatku pandémie

375 000

1 015 963

Fámu vyvracajú aj štatistiky z Česka

Podobné zavádzajúce porovnania chrípky a koronavírusu ako na Slovensku sa objavujú aj v Česku. Prostredníctvom príspevku na Facebooku na to poukázal aj český publicista Petr Ludwig, ktorý vychádzal zo štatistík Štátneho zdravotného ústavu.

Napríklad počas celoročnej chrípkovej sezóny 2018/2019 bolo v Česku so SARI hospitalizovaných 625 ľudí a zomrelo 195. V sezóne 2017/2018 evidovali 667 hospitalizovaných a 261 úmrtí.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Zo štatistík jednoznačne vyplýva, že počet ľudí hospitalizovaných pre COVID-19 je vyšší, rovnako ako počet obetí koronavírusu, ktorý v Česku aktuálne stúpol na 678. Hospitalizovaných je aktuálne viac ako tisíc pacientov, informujú štatistiky Ministerstva zdravotníctva ČR.

Znamená to, že doteraz v Česku na COVID-19 zomrel viac než trojnásobný počet ľudí ako minulý rok na SARI.

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

ZDROJ: WBN

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 17. januára 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.