Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Hrozivé zistenie vedcov o COVID-19: U pacientov sa vyskytuje táto abnormalita!

reklama:

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

Coronavirus covid 19 infected blood sample in sample tube on hand of scientist in biohazard protection clothing doing analysis to virus sample in laboratory
coronavirus covid-19 infected blood sample in sample tube on hand of scientist in biohazard protection clothing doing analysis to virus sample in laboratorywww.gettyimages.com

Nová štúdia zverejnená v časopise European Journal of Epilepsy objasňuje, ako COVID-19 u pacientov narušuje funkcie mozgu. Vedci zistili, že náchylnejší na zmenu fungovania sú starší muži …

Zároveň vyhlásili, že tieto zmeny sú pravdepodobne trvalé. Apelujú preto na ľudí, aby si uvedomili nebezpečnosť koronavírus a možné následky po prekonaní choroby.

Vedci z Baylor College of Medicine v Houstone preskúmali 84 štúdií zahŕňajúcich viac ako 600 pacientov, u ktorých bola diagnostikovaná choroba COVID-19. Ich priemerný vek bol 61 rokov a dve tretiny z nich tvorili muži. Autori štúdie u pacientov skúmali výsledky elektroencefalogramov, známe ako EEG. Tieto testy identifikujú abnormality v mozgových vlnách. Podľa Zulfiho Haneefa, spoluautora štúdie a odborného asistenta neurológie a neurofyziológia na Baylor College, bolo spomalenie mozgových vĺn u infikovaných osôb bežné. To naznačuje, že mozog nefunguje správne. Navyše sa ukázalo, že starší muži sú zdanlivo náchylnejší na zmeny mozgových vĺn. Tieto zistenia sú v súlade s nedávnym výskumom, ktorý odhalil, že vírus je smrtelnější u staršej populácie a u mužov.

K téme:

Zmena v duševných schopnostiach sa vyskytla u väčšiny pacientov, preto experti vo svojich štúdiách použili EEG. Pacienti napríklad neboli pri plnom vedomí, neodpovedali primerane alebo boli všeobecne spomalenie. Odborný asistent neurológie v divízii epilepsie na Ohio State University Wexner Medical Center Assad Amin uviedol, že duševné zmeny zvyčajne pozorujú na kriticky chorých pacientoch. Niektoré mozgové abnormality spojené s infekciou COVID-19 sa prenášajú nepriamo. Ide o dôsledok toho, že vírus ovplyvňuje aj iné orgánové systémy. „Postihnutie pľúc spôsobuje, že sa do mozgu dostane menej kyslíka, a postihnutie srdca zase spôsobuje, že sa do mozgu dostane menej krvi,“ vysvetlil Haneef.

Ale Haneef a ďalšie výskumník Arun Antony z neurologickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity v Pittsburghu sa obzvlášť zaujímajú o to, či vírus priamo napáda mozog. Spozorovali totiž, že k zmenám vo funkcii mozgu najčastejšie dochádza vo frontálnom laloku, ktorý sa nachádza priamo za čelom a hrá kľúčovú úlohu vo vedomí, pamäti, pozornosti a reči. „Aj keď o tom nemáme priame dôkazy, existujú určité náznaky, že prevaha zmien v čelnom laloku, ktorý je blízko vstupného bodu vírusu do nosohltana / nosa, naznačuje priame šírenie vírusu,“ podotkol Haneef.

K téme:

Zatiaľ nie je jasné, či sú niektoré z týchto mozgových zmien trvalé. Podľa Haneefa boli v štúdii registrované záchvaty u viac ako piatich percent pacientov s COVID-19, čo naznačuje určitú mieru poškodenia mozgu. Haneef sa domnieva, že akékoľvek poškodenie mozgu je pravdepodobne trvalé, pretože mozog nie je tkanivo, ktoré sa dokáže samo regenerovať. Profesor neurológie, pediatrie a genetiky na Stanford University Lawrence Steinman dodal, že chápanie mozgových abnormalít spôsobených chorobou COVID-19 je zatiaľ predmetom skúmania. Zároveň dúfa, že niektoré neurologické zmeny časom ustúpi.

Tento výskum nepochybne zdôrazňuje závažnosť vírusu a jeho dlhodobé následky, čo potvrdil aj Haneef. „Mnohí ľudia si myslia, že ochorie, uzdraví sa a všetko sa vráti do normálu. Ale tieto zistenia nám hovoria, že môžu existovať dlhodobé problémy, čo je niečo, čo sme tušili, a teraz nachádzame ďalšie dôkazy, ktoré túto teóriu podporujú, „uzavrel.

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 23. decembra 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.