Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Mikrobiológ radí: Obmedzte túto činnosť. Šírenie nákazy koronavírusu lepšie zabraňuje niečo iné

reklama:

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

V prvých mesiacoch pandémie sa dezinfekcia objektov a povrchov považovala za zásadný krok v boji proti šíreniu nákazy. Akonáhle ale odborníci získali viac informácií o tom …

ako sa vírus šíri, niektorí začali tvrdiť, že prehnané čistenie nemusí byť úplne efektívne. Namiesto toho by ste mali robiť toto. Častá dezinfekcia povrchov na zastavenie šírenia koronavírus nemusí byť v konečnom dôsledku až taká prospešná, ako sa spočiatku tvrdilo.

Uviedol to mikrobiológ Emanuel Goldman z Rutgersovej univerzity. Vysvetlil, že na povrchoch sa infekčný materiál, ktorý by mohol šíriť vírus, rozpadá veľmi rýchlo. „V nemocniciach boli povrchy testované v blízkosti pacientov s COVID-19 a nebolo možné identifikovať žiadny infekčný vírus,“ vyhlásil.

K téme:

Kevin Fennelly, zástupca riaditeľa pre pľúcne a kritickú starostlivosť v Národnom inštitúte zdravia (NIH) v Marylande, ktorý sa špecializuje na infekcie dýchacích ciest, doplnil, že pri čistení povrchov mnoho ľudí ignoruje kroky, ktoré by mohli zabrániť šíreniu vírusu. Pýta sa skôr na to, prečo odborníci doteraz neodporučili spôsob, ako správne vetrať miestnosti. Zároveň spochybnil extrémne a časté dezinfikovanie povrchov, pretože si myslia, že kvalitnejšie vetranie je kľúčový spôsob, ako zabrániť šíreniu koronavírus. Poznamenal tiež, že použitie ultrafialových lúčov schopných zabíjať vzdušné vírusové častice by bolo produktívnejší investíciou času a zdrojov.

To samozrejme neznamená, že môžete skončiť s dezinfekciou povrchov v domácnosti či v práci. Stále platí, že vďaka tomu dokážete eliminovať prenos a šírenie baktérií. Akurát je dôležité uvedomiť si, že tomu netreba venovať toľko úmorného času a oveľa lepšie urobíte, ak si budete pravidelne otvárať okná.

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 11. januára 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.