Biochemik Pavol Čekan už pred prvým kolom celoplošného testovania verejnosť varoval, aby nemala od jeho výsledkov prehnané očakávania. Týmito slovami si tak povediac pohneval aj premiéra Igora Matoviča (OĽaNO).
VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU
Na sociálnej sieti Čekan teraz zverejnil návrh vlastného riešenia aktuálnej situácie. Vedec vidí zmysel v testovaní, avšak nie v celoplošnom a nie len antigénovými testami.
Ako uviedol, už niekoľko týždňov sa pohráva s myšlienkou, či by nemohol existovať semafor testov, ktorý by reflektoval epidemiologickú situáciu v regiónoch a možný pandemický semafor.
Farby semafóru
Podľa senzitivity testov a kapacity Čekan priradil testom na COVID-19 vždy inú farbu, konkrétne zelenú, oranžovú, červenú a fialovú. „Čím pohodlnejší odber, tým ide senzitivita dole, ale zároveň hore ide denná kapacita testov,“ vysvetľuje vedec.
Podľa neho by mal semafor testov fungovať tak, že v zelených regiónoch, kde je epidemiologická situácia veľmi dobrá, by bol potrebný presný PCR test, ktorý zachytí všetkých pozitívnych, vrátane infekčných. Cieľom je, aby sa vírus v týchto okresoch dostal úplne pod kontrolu.
„V oranžových regiónoch, kde je potreba navýšit kapacitu testov kvôli tomu, že treba dohľadávať viac kontaktov, tam by sa prešlo na PCR test z kloktadla. Tento test je menej citlivý, ale stále zachytí všetkých infekčných,“ píše ďalej Čekan.
Takýto test by sme teraz podľa jeho slov potrebovali „ako soľ“ a dodáva, že „bude čoskoro“.
Vedci odhalili, aké je najpravdepodobnejšie poradie príznakov choroby COVID-19
Epidemiologička hovorí: Celoplošné testovanie je zbytočné mrhanie zdrojmi a narušilo výpovednosť PCR testov.
Červené okresy
Regióny, v ktorých je potrebné rýchlo otestovať ohniská, označil Čekan červenou farbou. Ide o obce a menšie mestá, pre ktoré by bol najvhodnejší LAMP test. Je to druh testu, ktorý v slinách odhaľuje genetické stopy vírusu.
Podľa odborníkov je rýchlejší a jednoduchší v porovnaní so zaužívaným PCR testom. Výsledok by navyše mohol prezradiť už do hodiny bez ohľadu na príznaky ochorenia. „Zachytí významnú časť pozitívnych a takmer všetkých infekčných,“ tvrdí biochemik.
Medzi ďalšie výhody tohto testu patrí aj to, že si nevyžaduje kamenné diagnostické laboratórium a „spoločne s odberom zo slín to je super test pre menej zamorené oblasti“. Čekan dúfa, že LAMP test bude v obehu už čoskoro.
Vedci prišli na to, že koronavírus viac ohrozuje jedinca s jednou krvnou skupinou
Výskumy ukázali 6 nových symptómov COVID-19
Antigénový test
V tomto bode vedec uznal, že použitie antigénových testov v nedávnych celoplošných testovaniach malo zmysel, a to najmä pre oblasti, ako sú Orava, Bardejov a Čadca. Tieto regióny označil fialovou farbou. „Aj napriek jeho limitom, tento test zabral a v podstate tie okresy dostal späť do oranžovej zóny,“ píše Čekan.
Všeobecne uvádza, že je nutné, že by sa aj metodika testovania mala prispôsobiť epidemiologickej situácii v regiónoch. Aby jeho návrh fungoval, je potrebné najmä štandardizovať PCR testovanie na Slovensku, dovalidovať zvyšné testy a mať dostatok finančných prostriedkov, aby sa tento systém dal efektívne udržiavať.
Svojím návrhom si je Čekan istý. „O tom, ako by takýto semafor testov pomohol v boji proti pandémii, nie je ani diskusia. Zostáva len jedna otázka. Ideme to spraviť?“ pýta sa na záver biochemik.