Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
  • Dobré rady a nápady
  • Zdravie
  • Liek, ktorý je dostupný aj na Slovensku, môže ochrániť starších s COVID-19. Vie znížiť riziko najhorších dôsledkov ochorenia!

Liek, ktorý je dostupný aj na Slovensku, môže ochrániť starších s COVID-19. Vie znížiť riziko najhorších dôsledkov ochorenia!

reklama:

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

www.gettyimages.com

Popri vývoji účinnej a bezpečnej vakcíny pre SARS-CoV-2 sa vedci snažia nájsť aj iné spôsoby liečby, ktoré môžu pomôcť zvýšiť šance na prežitie u ľudí s ochorením COVID-19. Skúmali preto účinky už dostupných liekov, nakoľko prešli schvaľovacím procesom.

Nový výskum, ktorý sa objavil v magazíne Science Advances, jeden takýto liek odprezentoval s dobrými výsledkami. Medzinárodný tím vedcov zistil, že liek na artritídu s účinnou látkou „baricitinib“ vykazuje sľubné výsledky pri starších pacientoch pozitívnych na COVID-19.

Pomohla umelá inteligencia

Na trhu existujú tisíce liekov, ktoré potenciálne mohli stáť za vyskúšanie. Preto sa vedci spoľahli v prvom rade na umelú inteligenciu. Počítač zanalyzoval vytipované liečivá a určil tie, ktoré by mohli byť účinné v boji proti novému koronavírusu.

Vo februári tohto roka vybral účinnú látku baricitinib, ktorú obsahujú najmä lieky používané na liečbu reumatoidnej artritídy pre dospelých. Softvér identifikoval baricitinib, pretože má dva potenciálne mechanizmy účinku.

Môže znížiť zápal a zároveň môže sťažiť vírusu prístup k bunkám človeka. Medzinárodný tím vedcov začal baricitinib v klinických podmienkach testovať. V prvom kroku vykonali sériu laboratórnych testov, aby určili, aký efekt môže mať v rámci liečby COVID-19.

Talianski a španielski pacienti

Sledovali 83 pacientov z talianskej univerzity v Pise a zo španielskej nemocnice v Albacete. Účastníci mali priemerný vek 81 rokov a stredne ťažký až ťažký priebeh ochorenie COVID-19. Liečili ich práve účinnou látkou baricitinib.

Výskumný tím porovnával túto skupinu s kontrolnou skupinou iných pacientov z Talianska a Španielska, ktorí baricitinib neužívali.

Ukázalo sa, že 34,9 percenta pacientov z kontrolnej skupiny buď zomrelo alebo potrebovalo umelú pľúcnu ventiláciu, zatiaľ čo v skupine, ktorá bola liečená baricitinibom, to bolo iba 16,9 percent.

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

Dve rany koronavírusu

Aby vedci lepšie pochopili, ako môže baricitinib takto pozitívne pôsobiť na COVID-19 pacientov, skúmali zároveň jeho vplyv na miniatúrne ľudské orgány pestované v laboratóriu.

Ukázalo sa, že umelá inteligencia sa nemýlila v tom, že baricitinib zmierňuje zápal a sťažuje vírusu prístup k bunkám človeka. Práve zápalová reakcia totiž môže vírusu uľahčiť vstup do buniek človeka počas toho, ako sa v tele replikuje.

Vedci zistili, že baricitinib účinkuje tak, že zmierňuje obidve tieto reakcie. To výrazne zvyšuje šance na prežitie, keďže hlavnou príčinou úmrtia ľudí s COVID-19 je syndróm akútnej respiračnej tiesne, ku ktorému dochádza, keď sa zápalová reakcia vymkne spod kontroly.

Teraz vo veľkom

Spoluautor štúdie, profesor Volker Lauschke v Karolinska Institutet vo švédskom Štokholme, uvádza konkrétny prípad 87-ročnej pacientky z talianskeho mesta Foggia.

„Po podaní lieku sa jej stav rýchlo zlepšil, zatiaľ čo jej manžel a syn, ktorí nedostávali baricitinib, zomreli,“ hovorí Lauschke a dodáva, že ďalším krokom je potvrdenie počiatočných výsledkov.

Profesor Justin Stebbing z Imperial College v Londýne ako spoluautor štúdie tiež uviedol, že už existujú aj iné štúdie, ktoré dokazujú „výhody baricitinibu a remdesiviru“ (pozn. remdesivir je širokospektrálne antivírusové liečivo) vykonané na vzorke 1 000 pacientov.

Reumatici na Slovensku

V boji s novým koronavírusom by mohli pomôcť aj ďalšie štúdie, ktoré porovnávajú baricitinib s inými liekmi užívanými pacientmi s COVID-19. Na Slovensku lieky s touto účinnou látkou máme tiež, sú na predpis a plne hradené poisťovňou.

Používajú sa na liečbu dospelých so stredne závažnou až závažnou reumatoidnou artritídou či zápalovým ochorením kĺbov, ak predchádzajúca liečba dobre neúčinkovala alebo nebola znášaná.

Na Slovensku trpí reumatoidnou artritídou okolo 50-tisíc ľudí, vo svete ich je až 350 miliónov. V rámci liečby tejto choroby však existuje množstvo rôznych druhov liečiv, ktoré sa predpisujú a nie všetky obsahujú účinnú látku baricitinib.

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

ZDROJ: WBN

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 7. decembra 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.