VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU
Príznaky a následky koronavírusové nákazy sú neustále predmetom predmetom vedeckého skúmania. Najnovšie sa zistilo, že značný počet pacientov, ktorí sa vyliečili z ochorení COVID-19, trpia rôznymi formami symptómov …
Za posledný rok sa množstvo odborníkov po celom svete zaoberalo súvislostí medzi vznikom psychických problémov a koronavírusovou infekcií. Jedna štúdia, ktorej výsledky boli zverejnené v novembri v časopise The Lancet Psychiatry, uvádza, že u takmer jedného z piatich covid pacientov v USA sa v priebehu nasledujúcich troch mesiacov prejavili problémy s duševným zdravím.
Mikrobiológ radí: Obmedzte túto činnosť. Šírenie nákazy koronavírusu lepšie zabraňuje niečo iné
Všetko je inak! Americké tajné služby to už nevydržali: Tú je najpravdepodobnejší pôvod COVID-19
Hrozivá predpoveď: Profesor prezradil, ako sa zrejme bude pandémia vyvíjať v roku 2021!
Väčšina z týchto diagnóz najčastejšie súvisela s úzkosťou, depresiou alebo nespavosťou, viac ako 1200 pacientom boli diagnostikované psychotické poruchy. V rámci ďalšieho výskumu lekári pozorovali 153 hospitalizovaných osôb s COVID-19 a zistili, že u desiatich z nich sa po prekonaní infekcie objavila vznikajúce psychóza.
Jedna prípadová štúdia sa napríklad zaoberala prípadom 55-ročnej ženy, ktorá v minulosti netrpela žiadnymi duševnými problémami. Po prekonaní COVID-19 ju prepustili z nemocnice, ale už o pár dní bola znovu prijatá kvôli neobvyklým prejavom správania. Verila totiž, že „jej mačka je lev“ a vraj „videla opice vyskakujúce z vaku záchranára“. Bola tiež presvedčená o tom, že zdravotné sestry sú diabli a prejavovali sa u nej poruchy vnímania známe ako Capgrasov syndróm. Pacientka prežila v zajatí bludov 34 dní.
Igor Bukovský radí Slovákom: Čo presne robiť, keď sa stretnete s Covid pozitívnym človekom
Vedci odhalili, v akých priestoroch najčastejšie dochádza k prenosu koronavírusu: Týmto sa vyhýbajte!
Ľudia by mali byť opatrnejší: Ochorenie COVID-19 sa najčastejšie šíri v týchto okruhoch
Odpoveď na otázku, čo je spúšťačom týchto ťažkostí, však odborníci zatiaľ nenašli. Jednou z možných príčin je sociálna izolácia, obavy z choroby a finančných problémov. Veď nakoniec komplikácie s duševným zdravím spúšťajú aj iné bežné ochorenia. Existujú ale podložené dôkazy o tom, že COVID-19 môže ovplyvniť vznik mnohých mozgových a neurologických problémov od mŕtvice a záchvatov cez stratu pamäti až po nesústredenosť známu ako mozgová hmla. Jeden výskum dokonca identifikoval fyzické zmeny mozgu spojené s koronavírusovou infekciou. O súvislosti medzi pandémie a prepuknutím duševných chorôb sa zmienil aj psychiater Karl Menninger, ktorý poznamenal, že po prekonaní pandémie španielskej chrípky bolo zdokumentovaných množstvo psychických porúch. Vedci tiež našli súvislosť medzi nárastom psychiatrických problémov a ohniskami nákazy vírusmi SARS alebo MERS.