Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vedci odhalili, v akých priestoroch najčastejšie dochádza k prenosu koronavírusu: Týmto sa vyhýbajte!

reklama:

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

Coronovirus protection. Woman in a store with a plastic box on her face. A funny way to protect against COVID 19.Coronavirus and panic buying concept
Coronovirus protection. Woman in a store with a plastic box on her face. A funny way to protect against COVID 19.Coronavirus and panic buying conceptwww.gettyimages.com

K prenosu ochorenia COVID-19 dochádza podľa odborníkov z Európskeho centra pre infekčné choroby (ECDC) najmä v preplnených vnútorných priestoroch, na pracoviskách alebo pri rôznych akciách …

Prenos prostredníctvom ventilácie či klimatizácie nebol dostatočne preukázaný, riziko je skôr nízke. Správy z miest nákazy podľa odborníkov z ECDC ukazujú, že k prenosu dochádza napríklad v kanceláriách, továrňach, kostoloch, reštauráciách, lyžiarskych strediskách, na večierkoch, v nákupných centrách, ubytovacích zariadeniach, lekciách tanca, výletných lodiach alebo v dopravných prostriedkoch. Z uvedenej analýzy vyplýva, že prenos nákazy môže byť spojený so špecifickými činnosťami, ako je zborový spev či bohoslužby, kedy môže dochádzať k zvýšenému vylučovaniu kvapôčok pri hlasnej reči či spevu.

Jednou z možností je aj šírenie prostredníctvom aerosólu, teda kvapôčok vody rozptýlených vo vzduchu. O prenose infekčným aerosólom šíreným cez ventilačné systémy zatiaľ dôkazy nie sú, riziko odborníci hodnotia ako veľmi nízke. Dobre udržiavaný systém vrátane klimatizačných jednotiek naopak bezpečne filtruje veľké kvapky obsahujúce vírus, možné je ale šírenie malých kvapiek. Prúd vzduchu vytváranou klimatizáciou vo vnútorných priestoroch totiž môže uľahčiť šíreniu kvapôčok vylučovaných infekčnými osobami na väčšie vzdialenosti.

Štúdie preukázali, že vírus SARS CoV-2 môže pretrvávať v uzavretom prostredí v aerosólu aj na rôznych materiáloch. Jeho infekčnosť závisí od teploty a vlhkosti. Prenos vírusu prostredníctvom kontaminovaných predmetov nebol doteraz preukázaný, považuje sa ale za možný.

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 16. decembra 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.