Epidémia koronavírusu je zo dňa na deň silnejšia a na dvere už klope aj chrípka. Ako tieto dve ochorenia rozlíšiť a nespanikáriť pri prvých príznakoch virózy?
Podľa praktického lekára pre dospelých Kristiána Bucsaya z Nemocnice Košice-Šaca sa koronavírus prenáša podobne ako chrípka, teda najmä infekčnými kvapôčkami a aerosólom, uvádza v tlačovej správe AGEL.
Vedci zistili, prečo majú niektorí ľudia ťažký priebeh COVID-19. Príčinu našli v imunite!
Chrípka má kratšiu inkubačnú dobu
Rozdiel je však v inkubačnej dobe, ktorá pri chrípke trvá len 1-4 dni, kým pri ochorení COVID-19 od 2 do 14 dní. „Viaceré analýzy naznačili, že priemerná inkubačná doba je asi 5 dní,“ spresňuje na margo koronavírusu.
Zároveň dodáva, že v klinickej praxi je tieto ochorenia ťažké rozlíšiť, majú totiž podobné príznaky. Určité odlišnosti však existujú.
„Príznaky chrípky majú väčšinou náhly nástup, prakticky z plného zdravia, s prítomnou horúčkou až do 40 stupňov Celzia, bolesťami svalov, kĺbov a výraznou malátnosťou. Postupne sa pridružuje suchý a dráždivý kašeľ, ktorý má tendenciu sa v priebehu ochorenia meniť na produktívny. Po ústupe príznakov môže byť prítomná výrazná slabosť a únava pretrvávajúca až 14 dní,“ opisuje lekár.
Vyliečili sa z koronavírusu, no následky majú dodnes. Lekári zistili, ktoré príznaky COVID-19 môžu pretrvať!
Príznaky COVID-19 sú pestrejšie
COVID-19, naopak, môže prebiehať aj v asymptomatickej alebo miernej forme. Pri závažnejšom priebehu však u pacienta hrozí multiorgánové zlyhávanie, ktoré môže skončiť smrťou.
„Najčastejší je mierny priebeh, dominujú príznaky, ako nechutenstvo, únava, horúčka, bolesť hlavy, svalov, škrabanie v hrdle, suchý a dráždivý kašeľ, u časti pacientov je prítomná aj hnačka. V prípade postihnutia dolných dýchacích ciest sa objavuje dýchavica a bolesť na hrudi,“ hovorí o COVID-19 doktor Bucsay.
Často je však jediným príznakom ochorenia COVID-19 strata čuchu a chuti, dopĺňa a upozorňuje, že infekcia sa môže prejaviť aj neurologickými, cievnymi, hematologickými či kožnými ťažkosťami.
Vedci zistili, prečo majú niektorí ľudia ťažký priebeh COVID-19. Príčinu našli v imunite!
Rozdiel je aj v imunite
Kým vírus chrípky je nebezpečný predovšetkým pre deti, tehotné ženy, geriatrických pacientov a pacientov liečených imunosupresívami, COVID-19 môže ohroziť kohokoľvek, pretože naň nemáme získanú imunitu. Navyše, nevieme sa chrániť ani očkovaním tak, ako je to v prípade chrípky.
„Koronavírus SARS-CoV-2 je štatisticky menej nebezpečný pre deti a mládež, exponenciálne však riziko ťažkého priebehu ochorenia rastie u geriatrických a polymorbídnych pacientov,“ varuje lekár.
Dodáva, že mierny alebo bezpríznakový priebeh má približne 80 percent nakazených. Zvyšná časť pacientov čelí závažnému priebehu infekcie, v niektorých prípadoch aj s potrebou hospitalizácie na jednotke intenzívnej starostlivosti a umelej pľúcnej ventilácie.
Nosíte rúško pod nosom? Podľa expertov robíte obrovskú chybu!
Ako liečiť COVID-19?
Prečítajte si na ďalšej stránke
Ako liečiť COVID-19?
V prípade ľahkého priebehu lekár odporúča domácu symptomatickú liečbu založenú na tlmení príznakov.
„Pri upchatom nose a nádche je účinný preplach nosa morskou vodou, krátkodobo pomáhajú nosové spreje (dekongestíva), ktoré zmenšujú opuch nosovej sliznice. Niektoré sú dostupné vo forme kombinovaných prípravkov s obsahom analgetík a iných liečiv (horúce nápoje). Na tlmenie suchého kašľa pomáhajú antitusiká, pri produktívnom kašli expektoranciá,“ radí.
Vedci konečne prišli na to, čo znižuje riziko nákazy koronavírusom. Hovorilo sa o tom už na začiatku!
V prípade ťažkej formy ochorenia je nutná hospitalizácia. „Z antivirotík, ktoré priamo zastavujú množenie vírusov, je schváleným liečivom remdezivir,“ pokračuje.
Hoci v súčasnosti neexistuje špeciálna liečba, podľa lekára sa osvedčilo aj podávanie imunosupresív (napr. dexametazón), čiže liečiv, ktoré tlmia imunitnú reakciu, a takisto podávanie biologickej liečby, interferónu alfa alebo krvnej plazmy rekonvalescentov.