Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zdravotník (45) bol pozitívne testovaný na koronavírus: Týždeň po prvom očkovaní

reklama:

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

www.gettyimages.com

U zdravotníka v Kalifornii sa preukázala nákaza koronavírus viac ako týždeň po tom, čo dostal prvú dávku vakcíny od americkej farmaceutickej spoločnosti Pfizer …

Informoval o tom lokálne kanál televízie ABC News. Podľa odborníka na infekčné choroby a výrobca vakcíny však telo potrebuje na vytvorenie ochrany viac času, píše agentúra Reuters.

K TÉME:

Pfizer „preskúma všetky dostupné informácie o tomto prípade a všetky správy o akejkoľvek potvrdenej diagnóze po očkovaní,“ uviedol výrobca vakcíny vo vyhlásení. Doplnil, že podľa tretej fázy klinickej štúdie, ktorá sa zaoberala účinnosťou a bezpečnostné vakcíny, poskytuje vakcína Pfizeru čiastočnú ochranu pred covidom-19 približne do desiatich dní od podania prvej dávky. Imunita sa potom výrazne znásobí po podaní druhej injekcie s vakcínou, práve preto sa očkovanie podáva v dvoch dávkach. „Jednotlivci mohli ochorieť pred alebo tesne po vakcinácii,“ stojí ďalej vo vyhlásení.

Štyridsaťpäťročný Matthew W., ktorý pracuje ako ošetrovateľ v dvoch kalifornských nemocniciach, na Facebooku 18. decembra uviedol, že sa nechal zaočkovať vakcínou od Pfizeru. Lokálne stanicu ABC 10 News povedal, že ho tesne po očkovaní začala bolieť ruka, ale žiadne vedľajšie účinky nepociťoval. Ochorel o šesť dní neskôr, na Štedrý večer potom, čo odslúžil smenu na covid oddelení. Dostal zimnicu a následne sa dostavila aj bolesť svalov. Nechal sa testovať pri nemocnici z auta, pričom deň po Vianociach sa potvrdilo, že má koronavírus.

K TÉME:

Infektológ Christian Ramers, ktorý pôsobí na klinike v San Diegu, miestnej stanici ABC News povedal, že sa takáto situácia dala očakávať. „Nie je to vôbec neočakávané. Ak sa prepracujete číslami, je to presne to, čo by sme očakávali, keby bol niekto vystavený vírusu, „vysvetlil Ramers, ktorý je členom klinického poradného panelu pre vakcináciu. „Z klinických štúdií vakcíny vieme, že si ochranu začnete budovať po zhruba desiatich až 14 dňoch,“ pokračoval. „Domnievame sa, že prvá dávka poskytne zhruba 50-percentný ochranu a potrebujete druhú dávku, aby ste dosiahli až 95 percent,“ dodal. Doplnil, že vie o niekoľkých ďalších zdravotných odborníkoch, ktorí sa nakazili v čase, keď dostali prvú dávku. Podľa neho to len dokazuje, že výsledky nie sú okamžité.

Matthew W. podľa Ramersa mohol nakaziť ešte pred podaním prvej dávky, pretože inkubačná doba môže trvať aj dva týždne. Zdôraznil, že prípad je pripomienkou toho, prečo je dôležité nosiť rúška, umývať si ruky a dodržiavať ďalšie protikoronavirová opatrenia aj po podaní vakcíny. Poznamenal, že imunizácia obyvateľstva potrvá a pandémie nezmizne okamžite. Matthew W. uviedol, že mu je lepšie, ale naďalej pociťuje únavu.

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 24. februára 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.