Zdravé obrie palice cesnaku zariadia jarné hnojenie dreveným popolom

Zdieľať
cesnak
Zdravé obrie palice cesnaku zariadia jarné hnojenie dreveným popolom Foto: www.gettyimages.com

Postarajte sa o kvalitu pôdy a dočkajte sa tak bohatej úrody zdravého cesnaku. Pomôže vám s tým napríklad popol z vášho krbu.

Cesnak je pre svoje pre zdravotné účinky obľúbenou plodinou v takmer každej záhrade. Najčastejšie sa vsádza na jeseň, ale je možné ho zasadiť aj skoro na jar. Zasadením ale starostlivosť o cesnak nekončí. Toto prírodné antibiotikum správne porastie, ak mu budete venovať patričnú pozornosť. Na hnojenie cesnaku sa dá pristúpiť aj prírodne a bez špeciálnych konvenčných hnojív. O výživnú pôdu, v ktorej porastie cesnak ako divý, sa na jar postará drevený popol a dolomitová múka.

Kvalita pôdy ovplyvní zber cesnaku

Cesnak rovnako ako iné plodiny potrebuje na úspešný vývoj vhodnú pôdu so zodpovedajúcim množstvom živín. Vyvarujte sa pestovaniu cesnaku na rovnakom záhone za posledné štyri roky a nesádzajte ho po príbuzných plodinách – cibuli, póre alebo pažítke. Zvýšenú pozornosť by ste mu mali venovať hlavne v prípade, že pôda na vašej záhrade je neúrodná alebo kyslá. Na jar, keď je krajina plná vlahy, môžete jej kvalitu zlepšiť pomocou sypkých hnojív. Pre niektoré z nich ani nemusíte chodiť do záhradníctva.

Hnojenie cesnaku dreveným popolom

Zdanlivý odpad, akým je drevený popol, je pre cesnak skutočným pokladom. Je totiž bohatý na minerály, ako je fosfor, draslík a mikro a makroelementy. Ideálne je popolom hnojiť cesnak dvakrát až trikrát počas vegetačného obdobia. Okrem toho, že dodá cesnaku dostatok živín, obohatí pôdu o užitočné mikroorganizmy a má pozitívny vplyv na jej štruktúru. Na menšiu plochu rozhadzujte popol ručne, na väčšiu môžete použiť stroj na vápnenie. Za suchého počasia zmiešajte dve šálky popola v desiatich litroch vody a záhon zalievajte.

úroda cesnaku
Zdravé obrie palice cesnaku zariadia jarné hnojenie dreveným popolom www.gettyimages.com

Dolomitová múka zníži kyslosť

Dolomit je hnojivo s vysokým obsahom horčíka a vápnika, ktoré prospeje cesnaku predovšetkým tam, kde je kyslá pôda. Vápnik má totiž schopnosť kyslosť znižovať. Dolomitovou múkou hnojte záhon, čo najskôr to pôjde, urýchlite tým rast a vývoj šúľkov. Hnojenie cesnaku pomocou dolomitovej múky je ideálne vykonávať spoločne s hnojením popolom – zmiešajte dve šálky dolomitu s jedným kilogramom popola a rozhádžte bohato po celom záhone.

Cesnaku prospeje kyprenie aj mierna závlaha

Okrem hnojenia vyžaduje cesnak aj ďalšiu starostlivosť. Nevyhnutné je pravidelné kyprenie pôdy. Záhon udržujte bez buriny. Vyvarujte sa používania chemických herbicídov (mohli by znížiť výnos) a odburinujte ručne. Cesnak nie je náročný na zálievku, naopak premokrenie môže viesť k rozvoju plesňových chorôb. Pokiaľ však nastane dlhodobé sucho, zalievajte ho zľahka zhruba každé štyri dni vo večerných alebo ranných hodinách.

Zdroj: Gardener

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané