Zákerná vlastnosť chrípky aj koronavírusu: Pri slovách hlavného hygienika spozorniete!

Zdieľať

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

Ani chrípka a ani COVID-19 nie sú banálne ochorenia. Obe môžu mať ťažký priebeh, spôsobiť vážne zdravotné komplikácie, viesť k trvalým zdravotným následkom a dokonca spôsobiť smrť, upozorňuje hlavný hygienik …

Vírus chrípky aj nový koronavírus sa môžu prenášať z človeka na človeka skôr, než sa u infikovaného objavia prvé príznaky ochorenia. V prípade chrípky býva riziko šírenia nákazy najvyššie prvých päť až sedem dní po tom, čo sa u človeka objavia symptómy. Infekčné môže byť aj deň pred príznakmi.

„V prípade nového koronavírusu je u ľudí podstatne náročnejšie stanoviť dobu infekčnosti. Osoby sú infekčné, aj keď nemajú príznaky. Ak by sme to však mali zovšeobecniť, vo väčšine prípadov býva človek nákazlivý dva dni pred príznaky ochorenia a nákazu môže šíriť najmenej desať dní po tom, čo sa u neho objavili prvé príznaky ochorenia COVID-19, „vysvetlil Mikas. Pacienti s ťažkým priebehom môžu byť infekčný aj dlhšie.

Podľa hlavného hygienika možné naraz ochorieť na chrípku i COVID-19. „Pri ochorení jedným vírusom sa dokonca zvyšuje pravdepodobnosť nakazenia ďalším infekčným ochorením, či už vírusovým alebo bakteriálnym. Oslabený organizmus je totiž náchylnejší na ďalšie infekcie, „ozrejmil. Súbežný priebeh môže významne zhoršiť zdravotný stav.
Liečba oboch ochorení je v prvom rade symptomatická, čo znamená, že spočíva v zmierňovaní príznakov. Chorí môžu užívať lieky, ktoré znižujú teplotu, zmierňujú kašeľ či bolesť hlavy a kĺbov, prípadne potláčajú zápal dýchacích ciest. Aj v prípade mierneho priebehu ochorenia COVID-19 a chrípky Úrad verejného zdravotníctva SR dôrazne odporúča zostať doma a ochorenie „vyležať“.

Vo vážnejších prípadoch sa na liečbu používajú antivirotiká, teda lieky, ktoré bránia množeniu vírusov, a tým môžu skrátiť trvanie infekcie. Antibiotiká sú proti vírusovým ochoreniam ako chrípka a COVID-19 neúčinné. Význam ich použiť má vtedy, ak sa k vírusovému ochorenia pridruží bakteriálne infekcie.

Ak sa prejavia príznaky respiračného ochorenia, treba sa izolovať od ostatných a najprv telefonicky kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára. V prípade mimoriadnych zdravotných udalostí treba volať priamo na číslo 155 a informovať dispečing, že môžete mať ochorenie COVID-19.

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané