Ako zachrániť utopený mobil? PORADÍME!

Zdieľať
Wet gadgets.jpg

Spadol vám váš telefón do bazéna, rybníka,do mora, záchodu alebo ste ho utopili v pive či malinovke?

Potom musíte konať rýchlo. Poradíme vám, ako správne postupovať, aby ste utopený mobil zachránili.

Wet gadgets.jpg

Takéto nehody sa stávajú. A to aj tým najlepším. Zvlášť teraz v lete, kedy trávime oveľa viac času pri vode. Telefón, ktorý už dávno neslúži len na obyčajné volanie, ale nahrádza nám aj fotoaparát, hodinky, prehrávač hudby a filmov alebo napríklad hernú konzolu, držíme zvyčajne stále v ruke. Potom už stačí len chvíľka nepozornosti alebo napríklad poriadna prietrž mračien a problém je na svete. Viete ale, ako v takom prípade postupovať? Ak nie, určite si nájdite chvíľku na to prečítať si náš návod. Nikdy totiž neviete, kedy ho budete potrebovať.

Zachrániť môžete nielen dôležité dáta a fotky, ale aj samotný telefón. Aj keď samozrejme nič nie je stopercentné. Veľkú úlohu zohráva aj to, ako dlho vo vode bol alebo či ide o typ s voľne prístupnou výmennou batérií, alebo ten s napevno zabudovanou.

Phone in toilet.jpg

 Zachovajte pokoj

V prvom rade teda hlavne nepanikárte! Čo najrýchlejšie telefón vypnite a vyberte batériu. Tu ide naozaj o sekundy. Hrozí totiž, že dôjde ku skratu a zariadenie dostane elektrický šok. Včasným vybratím batérie tomu zabránite a väčšina elektrických obvodov zostane neporušená. Nikdy sa nepokúšajte telefón znova zapnúť!

Ak máte k dispozícii čistý alkohol, namočte doň treba vatovú tyčinku a pretrite všetky kontakty na batériu i telefóne. Alkohol totiž vysušuje.

Zachráňte kontakty

SIM karty síce zvyčajne znášajú vlhkosť a vodu pomerne dobre, napriek tomu platí, že čím rýchlejšie ju vyberiete, tým lepšie. Pre mnoho ľudí je často simka dôležitejšia ako samotný prístroj. Obsahuje totiž často cenné telefónne kontakty, ktoré znovu už len ťažko získate. Po vybratí ju jemne utrite nejakým savým materiálom, napríklad kuchynskou utierkou, a položenú ju nechajte dobre vyschnúť.

Zbavte sa prebytočnej vody

Medzitým nechajte telefón horizontálne položený najlepšie na nejakom kuse látky, aby mohlo čo najviac vody samovoľne vytiecť. S prístrojom nijako netraste a vodu nevyklepávajte. Mohli by ste totiž spáchať viac škôd ako úžitku, pretože by sa tekutina mohla dostať dovnútra k elektronike.

Dry out cell phone.jpg

 Dôkladne ho vysušte

Je potrebné zabrániť šíreniu vody vo vnútri telefónu. Aj tá najmenšia kvapôčka totiž môže spôsobiť rýchlu oxidáciu, koróziu a nenávratné poškodenie elektroniky. Ani teraz s prístrojom príliš nehýbte. Snažte sa opatrne papierovou kuchynskou utierkou alebo jemnou pijavou handričkou všetku vodu vysušiť. Telefón pri tom držte stále displejom nahor.

Nikdy telefón nedávajte do mikrovlnky, do rúry, nesušte ho fénom, nevystavujte ho priamemu slnečnému žiareniu. Mohli by ste ho nenávratne zničiť.

Uložte ho do ryže

Nakoniec telefón dajte do hlbšej misky naplnenej suchou nevarenou ryžou tak, aby bol zo všetkých strán obsypaný. Ryža je skvelým absorbentom a dokáže z prístroja doslova vytiahnuť zvyškovú vlhkosť. Je však potrebné nechať v nej prístroj aspoň osem hodín, pokojne ale aj celý deň. Ak je to možné, každú hodinu telefón opatrne otočte do inej pozície.

Motospice rice.jpg

Buďte trpezliví

Ani po vybratí z ryže do telefónu ešte nevracajte batériu. Pokiaľ je to možné, zložte kryty a telo mobilu položte na materiál, ktorý dobre absorbuje vodu. Ideálne znovu použite  kuchynskú papierovú utierku. Ak máte možnosť umiestniť ho niekam, kde viac prúdi vzduch, urobte to. A nechajte ho tam ležať aspoň ďalších dvanásť hodín.

Skúste ho zapnúť

Prístroj si dobre prezrite. Skontrolujte všetky porty, diery a medzery. Telefón musí byť čistý a suchý. Pokiaľ už nikde neuvidíte známky vlhkosti, môžete teraz vyskúšať jeho funkčnosť. Vložte späť batériu a skúste ho zapnúť. Všímajte si , ako reaguje, či nevydáva nejaké atypické zvuky.
Keď sa vám ho nepodarí zapnúť, skúste ešte vybrať batériu, ktorá mohla odísť, pripojte telefón na nabíjačku a skúste to znova. Ak sa teraz zapne, budete si musieť len zaobstarať novú batériu.

Servis to istí

Ak sa vám prístroj nepodarí rozbehnúť ani po pripojení na nabíjačku alebo bude divne reagovať, nezostane vám nič iné, než ho odniesť do servisu. Tam sa nepokúšajte zatajiť, že bol telefón utopený. Technici to rovnako po otvorení spoznajú. Navyše, keď budú presne vedieť, čo sa stalo, môžu mobil ešte zachrániť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané