Vianočné sviatky môjho detstva boli plné nezabudnuteľných vôní. Vzduch bol presiaknutý vôňou čerstvo ozdobeného stromčeka, ktorý žiaril pod teplým svetlom skutočných sviečok, a nezameniteľným arómam vyprážaného kapra. K tomu sa pridávalo pečivo, ktorého sladké a korenené vône sa šírili široko do okolia. A jedným z hlavných dôvodov tejto vône bolo samozrejme korenie, ktoré sa stalo súčasťou každej domácnosti počas Vianoc. Poďme sa teda pozrieť na rôzne druhy korenia, ktoré sú neodmysliteľne späté s našimi Vianocami a majú svoje korene v exotických kútoch sveta, z ktorých niektoré boli objavené počas plavieb, ktoré zmenili svet.
Aníz – zázrak z Malej Ázie
Aníz (Pimpinella anisum) je bylina, ktorá má charakteristické srdcovité listy a jemne delené stonky. Jeho kvety sú biele a usporiadané do okolí. Tento aromatický zázrak pochádza z Malej Ázie, ale dnes sa pestuje hlavne v teplých oblastiach, ako je juhovýchodná Európa, Španielsko, Mexiko alebo India. V našich podmienkach sa pestuje najmä v teplejších oblastiach, pričom plody zbierame od augusta do septembra.
Aníz sa používa ako mleté korenie, ale aj v celých plodoch do perníkov, vianočiek či iného sladkého pečiva, kde svojou vôňou dokonale vylepší chuť. Vhodný je aj do kompótov, likérov a rôznych bonbónov. V niektorých oblastiach východnej Ázie sa aníz pridáva dokonca aj do mäsitých jedál. V tradičnej medicíne sa aníz používa na zlepšenie trávenia a ako súčasť ústnej hygieny.
Badyán – hviezdicové korenie
Badyán (Illicium verum) je tropický stále zelený strom, ktorý rastie od Indie cez Čínu, Vietnam až po Filipíny. Tento strom sa začína zbierať až vo veku 15 rokov, keď začnú kvitnúť jeho žltozelené kvety. Výnimočné plody badyánu majú tvar hviezdy, čo je jeho charakteristický znak, ktorý sa využíva ako korenie. Je známy svojou silnou, sladkou vôňou a používa sa do mnohých sladkých jedál, najmä tam, kde dominujú ovocie ako hrušky alebo slivky. O Vianociach sa s badyánom stretávame najmä v perníkovej zmesi, ktorá obsahuje aj škoricu a klinčeky. Používa sa aj na prípravu grogu, čo je obľúbený nápoj v zimnom období.
Fenikel – rastlina plná vôní
Fenikel (Foeniculum vulgare) je rastlina, ktorá môže dosiahnuť výšku až dvoch metrov. Jeho jemne rozdelené listy pripomínajú kôpor, avšak fenikel má výrazne odlišnú vôňu. Pochádza zo Stredomoria a Balkánu, aj keď v našich záhradách ho možno pestovať bez problémov. Tento korenistý zázrak sa zbiera v auguste, keď sú semienka plne zrelé, a často sa suší.
Fenikel sa používa nielen v tradičnom pečive, ale je tiež skvelý ako súčasť rôznych jedál, ako je červená repa alebo v liečivých detských čajoch. Tento korenec sa používa predovšetkým vo francúzskej, talianskej a marockej kuchyni, ale o Vianociach sa objavuje aj v perníkoch.
Klinček – korenie z trópov
Klinček (Eugenia caryophyllata) je stále zelený strom, ktorý pôvodne rástol na Moluckých ostrovoch, dnes sa pestuje najmä na Zanzibare, Madagaskare a v juhovýchodnej Ázii. Korenie pochádza zo sušených nerozvinutých kvetných púčikov, ktoré sa drvia alebo melú tesne pred použitím. Klinček má intenzívnu, sladko hrejivú chuť, ktorá sa najlepšie hodí do sladkých jedál, najmä tých, ktoré obsahujú jablká.
Na Vianoce je klinček súčasťou mnohých perníkových zmesí, ale dá sa použiť aj na prípravu rôznych pokrmov, ako je dusená ryža, ktorú možno ochutiť celými klinčekmi zapichnutými do cibule.
Kardamóm – voňavé tajomstvo v kuchyni
Kardamóm (Elettaria cardamomum) pochádza z juhozápadnej Indie a dosahuje výšku až dvoch metrov. Tento exotický korenec sa získava zo sušených nezrelých toboliek, ktoré majú veľmi silnú, sladkú vôňu. Využíva sa predovšetkým v sladkom pečive, kde dodáva nezameniteľný aromatický nádych, ale v arabskom svete je známy aj ako súčasť kávy.
Kardamóm je neodmysliteľný aj pri príprave vianočných perníkov, kde sa jeho chuť dokonale spojí so škoricou a klinčekmi. Je tiež obľúbeným korením vo východných kuchyniach, najmä v Indii a Blízkom východe.
Koriander – korenie, ktoré osvieži
Koriander siaty (Coriandrum sativum) je jednročná bylina pochádzajúca zo Stredomoria, ktorú možno ľahko pestovať aj u nás. Jeho listy majú výraznú, ľahko citrusovú vôňu, ktorá sa hodí do šalátov a omáčok, ale najmä v indickej a mexickej kuchyni je koriander neodmysliteľnou súčasťou mnohých jedál. Mleté plody majú naopak sladkú, jemnú vôňu a sú ideálne pre vianočné pečivo.
Koriander sa bežne používa v kombinácii s inými korením, ako je škorica, klinčeky alebo kardamóm, a pridáva sa do mnohých pokrmov, vrátane dusenej mrkvy a údenín.
Škorica – neodmysliteľná vôňa Vianoc
Škorica (Cinnamomum zeylanicum) je jedným z najznámejších korenín, ktoré majú silnú sladkú hrejivú vôňu. Pochádza zo Srí Lanky a dnes sa pestuje predovšetkým v Indii a na Madagaskare. Škorica sa používa nielen do sladkých pokrmov, ale je aj súčasťou tradičných vianočných nápojov, ako je varené víno. V českej kuchyni je neodmysliteľná v perníkoch a vianočných sušienkach.
Vanilka – kráľovná sladkostí
Vanilka (Vanilla planifolia) je tropická orchidea, ktorá sa stala symbolom sladkých jedál. Používa sa nielen v čokoládach a krémoch, ale je aj obľúbená v tradičných vianočných receptoch. Vanilkové rožky sú typickým vianočným pečivom, ktoré sa pripravuje s pravou vanilkou, ktorej aróma dodá koláčom nezameniteľnú chuť.
Zázvor – korenie, ktoré zahreje
Zázvor (Zingiber officinale) pochádza z juhovýchodnej Ázie a pestuje sa v väčšine tropických a subtropických oblastí. Je známy svojou pikantnou chuťou, ktorú možno pridať nielen do sladkých pokrmov, ale aj do mäsových jedál. Na Vianoce je zázvor neodmysliteľný v perníkoch, ale môžete ho použiť aj na obaľovanie kapra alebo iných rýb, čo dodá jedlám zaujímavý pikantný nádych.
Korenie, ktoré sa v Česku používa počas Vianoc, má dlhú a fascinujúcu históriu. Každé z týchto korení prináša do domácnosti špecifickú vôňu, ktorá tvorí nezameniteľnú atmosféru sviatkov. Bez týchto vôní si Vianoce snáď ani nedokážeme predstaviť.