Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vedci zistili, ako sa dá odhaliť bezpríznakový COVID-19: Stačí, aby človek zakašlal

reklama:

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

www.gettyimages.com

Rozdiel medzi zdravým kašľom a tým, ktorý je príznakom COVID-19, je ľudským uchom nerozoznateľný. Vedci z Massachusettského technologického inštitútu však prišli s algoritmom, ktorý dokáže tieto dva kašle rozlíšiť s takmer 100-percentnú presnosťou …

Keď sa na jar začala pandémia, vedci z Massachusettského technologického inštitútu (MIT) sa rozhodli vyskúšať, či by umelá inteligencia, ktorú vyvinuli pre detekciu príznakov Alzheimerovej choroby, mohla fungovať aj na rozpoznanie COVID-19.

Ukázalo sa, že áno, pretože pribúdajú dôkazy o tom, že u pacientov s COVID-19 sa vyskytujú podobné príznaky ako u Alzheimera, ako je napríklad neuromuskulárne postihnutie, ktoré ovplyvňuje hlasivky.

K TÉME:

Vyvinuli preto model, ktorý dokáže rozlíšiť zdravý kašeľ od „COVID kašľa“. Model na základe algoritmu dokáže identifikovať kašeľ s 99-percentnou presnosťou. Experti ho vytvorili na základe počúvania viac ako 200 tisíc nahrávok kašľa a hovorených slov. K rozlišovaniu dochádza na základe počúvania „sily hlasu, sentimentu, výkonu pľúc, dýchania a svalovej degradácie“, vysvetlil spoluautor štúdie Brian Subirana, vedecký pracovník v laboratóriu Auto-ID v MIT. Doplnil, že zvuky rozprávania a kašľa sú ovplyvnené hlasivkami a okolitými orgánmi. To znamená, že keď hovoríte, časť vášho rozprávania znie ako kašľanie a naopak. Umelá inteligencia z kašľa dokáže tiež odvodiť pohlavie, materinský jazyk alebo emocionálny stav človeka.

Výskumný tím uviedol, že pracuje na začlenenie modelu do praxe, a teda do inteligentných reproduktorov a ďalších načúvacích zariadení, aby mohli byť ľudia dôsledne a pohodlne vyšetrený na ochorenie COVID-19. To podľa vedcov môže zabrániť tomu, aby asymptomatickí jedinci nevedomky rozšírili vírus na ostatných. Táto metóda by navyše bola bezplatná a ušetrila by ľudí od nepríjemného vyšetrenia. „Účinné vykonávanie tohto skupinového diagnostického nástroja by mohla znížiť šírenie pandémie, keby ju každý použil pred odchodom do učebne, továrne či reštaurácie,“ vysvetlil Subirana. V prípade, že by sa predbežné skríningové nástroje neustále zdokonaľovali, by mohlo postupne dôjsť k tomu, že pandémia by bola minulosťou.

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 27. februára 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.