Vaňa – funkčný aj dizajnový kúsok kúpeľne. Ako si vybrať tú správnu?

Zdieľať
Blue spa bathroom. 3d rendering
Foto: Thinkstock

BRATISLAVA 5. septembra 2018 (DRAN/PR) – Pri výstavbe novej kúpeľne aj rekonštrukcii tej starej sa často rozhodujeme či jej súčasťou bude vaňa alebo sprchový kút. Keď padne rozhodnutie v prospech vane do kúpeľne, zistíme, že na trhu sú stovky možností. Akrylátové vane, smaltované vane, vane z liateho mramoru, voľne stojacie vane aj vane zabudované, rohové vane, vane pravidelných aj nepravidelných tvarov, bezbariérové vane. Podľa čoho si teda vybrať tú správnu?

Rozmer a tvar sú dôležité najmä v kompaktných kúpeľniach

Pre výber správnej vane je základom vybrať si vaňu, ktorá bude vhodná práve do vašej kúpeľne. Dôležitý je preto tvar a rozmery. Všeobecne platí, že do menších kúpeľní sa hodia skôr symetrické vane obdĺžnikového tvaru, keďže napríklad rohové vane idú viac do priestoru. Čo sa týka rozmeru, ideálne je, ak vaňa vyplní priestor medzi dvomi stenami alebo aby ostal ešte priestor na ďalšie využitie, napríklad na umiestnenie skrinky či práčky. Ak máte kúpeľňu väčších rozmerov a nie ste priestorovo obmedzený, výber tvaru vane je čisto na vašom subjektívnom vnímaní. Môžete si vybrať takú, ktorá sa vám páči najviac. Rohové vane krásne vyniknú v priestrannej, presvetlenej kúpeľni, pri väčších vaniach však netreba zabúdať na vyššiu spotrebu vody pri jej napúšťaní a nevýhodou môže byť tiež jej náročnejšie čistenie.

Sú smaltované vane chladnejšie ako akrylátové?

Vo všeobecnosti prevláda názor, že v oceľových, t.j. smaltovaných vaniach, ktoré poznali ešte naši prastarí rodičia, sa voda ochladzuje rýchlejšie ako v akrylátových. Je to pravda len v skutočne minimálnej miere, keďže až okolo 90% chladnutia prebieha cez hladinu vody. Taktiež záleží aj na hrúbke akrylátovej vane. Niektoré sú tenké, obrazne povedané, ako papier. Tie sú potom logicky aj voči vode menej izolačné. Výhodou smaltovaných vaní v porovnaní s akrylátovými je ich odolnosť voči poškriabaniu a napríklad aj voči farbe na vlasy, ktorá môže na akrylátových vaniach zanechať fľaky. Smaltované vane sa vyznačujú dlhou životnosťou.

Výhodou akrylátových vaní je ich nižšia hmotnosť, možnosť jednoduchého zabudovania doplnkov, ako napríklad madiel, prípadne vírivého systému, pri napúšťaní sa rýchlo zohrejú, ľahko sa čistia a majú antibakteriálne vlastnosti. Ak si želáte skutočne kvalitnú akrylátovú vaňu, vyberte si takú, ktorá obsahuje liaty akrylát. Je výrazne kvalitnejší ako extrudovaný akrylát a jeho prednosťou je mechanická a chemická odolnosť. Akrylátové vane s liatym akrylátom bývajú vystužené laminátom alebo polyuretánovou penou, čím získajú potrebnú tuhosť.

Mother Drying Son With Towel After Bath
Foto: Thinkstock

Vane z liateho mramoru – materiál pre dizajnérske skvosty

Liaty mramor si získava čoraz viac priaznivcov aj v našich končinách. Vyrábajú sa z neho najmä voľne stojace vane, ktoré môžu byť, pokiaľ vám to priestor vašej kúpeľne a rozpočet umožnia, skutočným dizajnérskym kúskom. Pri výbere vane z liateho mramoru je dôležité, azda ešte dôležitejšie než v prípade smaltovaných a akrylátových vaní, vybrať si kvalitného výrobcu. Tento materiál je totiž háklivý na poškodenie, preto kvalitnejší výrobcovia ošetrujú povrch špeciálnym nástrekom odolným proti poškriabaniu. Vane sa odlievajú do foriem, čo umožňuje výrobu akéhokoľvek rozmeru a tvaru.

Aj príslušenstvo k vaniam môže hrať rolu

Ak ste si už vybrali vaňu, ktorá presne zodpovedá vašim dizajnovým a materiálovým predstavám a zároveň priestorovým možnostiam vašej kúpeľne, nezabudnite na príslušenstvo. Medzi štandardné príslušenstvo k vaniam patria nožičky, krycie panely či vaňový sifón. Niektorí výrobcovia ponúkajú aj nadštandardné doplnky ako madlá a podhlavníky rôznych tvarov, materiálov a farieb, zásteny, servisné dvierka či sedadlá.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané