Tri pravidlá pre rýchly rast petržlenovej vňate. Teplá pôda, namočené semienka aj správna hĺbka

Zdieľať
petržlenová vňat
Tri pravidlá pre rýchly rast petržlenovej vňate. Teplá pôda, namočené semienka aj správna hĺbka Foto: www.gettyimages.com

Ešte ani teraz nie je na výsev petržlenu neskoro. Pokiaľ sa o ňu správne postaráte, rýchlo vyklíči a poskytne vám doslova záplavu zelene.

Petržlen záhradný (Petroselinum crispum) patrí do každej záhrady. Je totiž plný dôležitých vitamínov. Ide predovšetkým o vitamín C, vitamíny skupiny B, vitamín E, vitamín A, vitamín K a vitamín D. Avšak obsahuje aj ďalšie prospešné makro a mikroživiny ako je draslík, vápnik, fosfor a horčík. A vášmu telu dokáže tiež dodať veľa vlákniny, ktorá stimuluje peristaltiku čriev a celkovo vďaka tomu zrýchľuje metabolizmus.

Výber a príprava miesta na pestovanie

Listový petržlen vyžaduje plné slnko a dobre odvodnenú pôdu. Pokiaľ ho pestujete v záhrade, vyberte miesto, kde bude rastlina mať prístup k dostatku slnečného svetla. Pôdu pripravte tak, že ju uvoľníte a zmiešate s kompostom alebo iným organickým hnojivom.

Výber semien na siatie

Pri výbere semien si vyberte kvalitné a čerstvé semená. Dobré semená by mali byť svetlé, hladké a suché. Pokiaľ si nie ste istí, či je výsevný materiál stále v dobrej kondícii, môžete vykonať test klíčivosti. Jednoducho umiestnite semená na vlhký papier a nechajte ich klíčiť. Ak semená nevyklíčia do 10 dní, potom ich vyhoďte a kúpte si čerstvé.

petržlenová vňať
Tri pravidlá pre rýchly rast petržlenovej vňate. Teplá pôda, namočené semienka a správna hĺbka Foto: www.gettyimages.com

Výsev petržlenu a ako naň

Semenám listového petržlenu sa najlepšie darí pri priamom výseve do zeme. Vysejte ich do hĺbky asi 1 až 2 cm vo vzdialenosti 15 až 20 cm. Pokiaľ pestujete listový petržlen v kvetináči, použite ten dostatočne veľký s drenážnymi otvormi na dne.

Ako urýchliť klíčenie petržlenu

Pred výsevom je podľa ľudovej múdrosti odporúčané najmä namáčanie. Semienka petržlenu môžete napríklad nechať namočené v teplej vode cez noc. Tým sa urýchli proces klíčenia. Skvelá je však aj kombinácia vápna a mlieka. Semienka petržlenu sa nechajú namočené cez noc v teplom mlieku, potom sa hojne posypú vápnom a vysievajú do pôdy.

viazaničky petržlenu
Tri pravidlá pre rýchly rast petržlenovej vňate. Teplá pôda, namočené semienka a správna hĺbka Foto: www.gettyimages.com

Udržujte substrát vlhký

Petržlen potrebuje vlhké prostredie k rastu, preto je dôležité udržiavať substrát vlhký, aby sa klíčenie urýchlilo. Pri vysievaní petržlenu môžete zeminu už vopred navlhčiť vodou alebo ju pravidelne postrekovať. A ak pestujete petržlen v kvetináči, prikryte ho plastovým vreckom. Tým vytvoríte skleníkové prostredie, ktoré urýchli klíčenie semien. Vrecko môžete odstrániť, akonáhle sa prvé výhonky dostanú nad zem.

Ako sa o petržlen starať

Keď sa listový petržlen objaví nad zemou, pravidelne ho zavlažujte, aby zostal vlhký, ale nie premokrený. Petržlen potrebuje pravidelné zalievanie, a to najmä počas suchých období. Mladé lístky sa obvykle zberajú po niekoľkých týždňoch až mesiacoch. Počas tejto doby udržujte rastliny v dobrom stave, odstraňujte burinu a pravidelne kontrolujte, či nie sú napadnuté škodcami. Pamätajte, že petržlen je pomerne nenáročná rastlina a jeho pestovanie nie je nijako zložité. Pokiaľ dodržíte základné pravidlá, budete mať čoskoro krásnu a chutnú úrodu. Musíte však dbať na čerstvosť semien a správny výsev, inak sa z plodov svojej práce zaručene tešiť nebudete.

Zdroj: Gardener

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané