Pri smažení cibule je jeden trik, ktorý väčšina českých gazdiniek nepozná, a bez neho môže byť výsledok pokrmu slabý. Je to jednoduchý a efektívny spôsob, ktorý vám zaručí, že vaša cibuľa bude vždy pripravená dokonale. Tento tajný pomocník je jedlá sóda, ktorá je nielen praktická pri pečení či upratovaní domácnosti, ale má aj svoje nezastupiteľné miesto v kuchyni. Ak ste o tejto metóde ešte nepočuli, dozviete sa teraz, ako vám jedlá sóda môže pomôcť pri smažení cibule.
Cibuľa je neoddeliteľnou súčasťou tradičnej českej kuchyne
V mnohých pokrmoch, ktoré sú považované za základ českej kuchyne, je cibuľa nevyhnutnou zložkou. Či už ide o prípravu rôznych druhov mäsa, zeleninových jedál alebo vajíčok, vždy sa začína s restovaním cibule. Cibuľa dodáva pokrmom charakteristickú chuť a arómu. Avšak skúsení kuchári vedia, že cibuľa môže byť niekedy príliš horká, čo môže pokaziť celkový výsledok jedla. Preto pridávajú jeden veľmi účinný trik, ktorý zaručí, že cibuľa bude vždy pripravená naozaj chutne.
Jedlá sóda – tajná zložka, ktorá zabezpečí perfektný výsledok
Jedlá sóda nie je len obyčajný prášok, ktorý používame pri pečení alebo čistení domácnosti. Je to multifunkčný pomocník, ktorý sa dá využiť aj pri príprave cibule. Ak pridáte do panvice trochu jedlej sódy, cibuľa si zachová svoju textúru a nebude sa prevariť. Tým sa zabráni tomu, aby sa zmenila na kašu alebo začala tmavnúť. Okrem toho jedlá sóda zaručí, že cibuľa bude rovnomerne smažená, bez spálených okrajov. Výsledkom je cibuľa, ktorá si udrží krásnu zlatistú farbu a k tomu bude chrumkavá a skaramelizovaná. Tento trik môžete použiť pri smažení cibule na akomkoľvek druhu tuku – či už na masle, oleji alebo sadle.
Ako správne pridať jedlú sódu pri smažení
Začnite tým, že si poriadne rozohrejte panvicu. Do nej nalejte dostatočné množstvo rastlinného oleja alebo pridajte dve lyžice sadla, aby sa cibuľa mohla pekne opražiť. Cibuľa sa začne pomaly restovať. Keď jej okraje začnú ružovieť, je čas pridať jedlú sódu. Na 300 gramov cibule postačí asi tretina čajovej lyžičky sódy. Toto množstvo je dostatočné na to, aby sa výsledok neovplyvnil chuťovo, ale sóda sa postará o farbu a konzistenciu. Cibuľa bude chrumkavá a dokonale zlatistá, pričom bude jemne skaramelizovaná. Vďaka tomu sa stane ideálnym základom pre ďalšie pokrmy.
Cibuľa ako dekorácia a ozdoba jedál
Cibuľa nie je len základom pre rôzne pokrmy, ale môže slúžiť aj ako hlavná ozdoba. Často sa stáva, že restovaná cibuľa pridáva jedlám nezameniteľný šarm a chuť. Mnohé druhy mäsa, najmä prírodne upravené kuracie, bravčové alebo hovädzie, sa výborne dopĺňajú s chuťou a vôňou karamelizovanej cibule. Stačí, ak cibuľu nakrájate na tenké prúžky alebo kolieska, a následne ju poriadne orestujete až do zlatista. Takto pripravenú cibuľu môžete použiť ako ozdobu na zemiakovú kašu, dusenú ryžu alebo k rôznym druhom mäsových pokrmov s jemnou omáčkou. Všetky tieto pokrmy dostanú jedinečnú chuť a vďaka cibuli aj krásnu arómu.
Cibuľa, bohatá na vitamíny, je v kuchyni nenahraditeľná
Okrem toho, že je cibuľa nenahraditeľná v mnohých receptoch, je aj veľmi zdravá. Obsahuje množstvo vitamínov, ako je vitamín C, ktorý podporuje imunitný systém, a tiež minerály, ktoré sú prospešné pre naše zdravie. Preto je zbytočné sa jej v kuchyni báť. Naopak, skúste ju zaradiť do čo najviac pokrmov, aby ste obohatili stravu o jej blahodárne účinky.
Cibuľa je teda viac než len nevyhnutný základ mnohých jedál. Pri správnej príprave a s použitím malého triku s jedlou sódou sa stane hviezdou vašich pokrmov. Nezabúdajte, že vďaka tomu bude vždy chrumkavá, zlatistá a výborne ochutená, bez nepríjemnej horkosti.