Prečo muži prichádzajú o vlasy a plešivejú, zatiaľ čo ženy nie? Odborníci vysvetlili tento zvláštny jav, ktorý postihuje prevažne mužov

Zdieľať
plešina

Každého muža začne raz trápiť skutočnosť toho, že sa u neho časom začnú objavovať šediny. Okrem šedín sa ale muži tiež boja toho, že o svoje vlasy prídu. Často je plešatenie označované za dedičné ochorenie, takže ak váš otec je plešatý, je veľmi pravdepodobné, že vypadávanie vlasov a plešatenie vás čaká tiež. Premýšľali ste však niekedy nad tým, prečo vlastne ľudia plešatia? A prečo vlastne plešivejú hlavne muži, a ženám vlasy väčšinou zostávajú?

Hovorí sa, že to, či budete plešatieť určuje to, či je plešatý otec vašej matky. Plešatosť sa totiž zdá byť dedičným genetickým ochorením, ktoré dedíme práve od otca našej matky. Ale prečo je plešatenie iba mužskou vecou a prečo nepostihuje aj ženy? Vypadávanie vlasov je označovanie odborným výrazom alopécia. Tá sa vyskytuje, keď enzýmy v našom tele prevedú testosterón na niečo, čo sa nazýva dihydrotestosterón (DHT). Dihydrotestosterón je niečo, čo napáda naše vlasové folikuly, zmenšuje ich a kvôli tomu nám začnú vypadávať vlasy.

Alopécia je dedičná, takže ak otec vašej matky plešatie, pravdepodobne budete plešatiť tiež. To, za ako dlho a ako rýchlo nám vlasy vyzerajú, určujú naše enzýmy, ktoré premieňajú testosterón na dihydrotestosterón. Čím viac enzýmov máme, tým rýchlejšie vypadávanie vlasov bude.

Teraz ale odpoveď na hlavnú otázku: „Prečo toto ochorenie nepostihuje aj ženy?“

Pretože dihydrotestosterón (DHT) je vedľajším produktom testosterónu a testosterón je primárny mužský hormón. Ženské telo jednoducho nemá také množstvo testosterónu, ako to mužské. No a čím menej testosterónu sa premení na dihydrotestosterón, tým menej človeku vlasy vypadávajú. Logické, že?

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané