Pestovanie paradajok hore nohami: Ušetrí dosť miesta, navyše ponúka ľahšiu manipuláciu

Zdieľať
paradajky
Pestovanie paradajok hore nohami: Ušetrí dosť miesta, navyše ponúka ľahšiu manipuláciu Foto: www.gettyimages.com

Pestovanie paradajok hore nohami sa môže zdať ako nekonvenčný spôsob, rozhodne ho ale ocenia tí, čo nemajú priestoru nazvyš.

Paradajky patria medzi favoritov v pestovaní a hoci ich väčšina záhradníkov pestuje štandardným spôsobom v záhone, verte, že to ide aj opačne. A to doslova hore nohami. Táto metóda by sa mohla obzvlášť zapáčiť tým, ktorí trochu bojujú s miestom, ale aj napriek tomu by si radi pochutnali na vlastnej úrode. Aké sú výhody a nevýhody tohto netradičného pestovania?

Ušetrí miesto a burinu nemá šancu

Netradičné pestovanie paradajok hore nohami prináša niekoľko pozitív. Medzi ne patrí bezpochyby úspora miesta. Kvetináče zavesené nad hlavou uvoľnia miesto iným plodinám či balkónovým rastlinám na zemi. Tiež sa s nimi lepšie manipuluje a môžete ich premiestniť tak, aby stále nasávali slnečné lúče a rástli tak lepšie.

Vďaka dobrej cirkulácii vzduchu a vzdialenosti medzi listami a pôdou dochádza tiež k výrazne nižšej pravdepodobnosti, že rastliny budú napadnuté škodcami a plesňou, na čo inak bývajú náchylné. S paradajkami zavesenými hore nohami je podstatne menej práce. Nie je nutné chystať záhony a vyťahovať oporné tyče. Ďalšou nespornou výhodou je, že tu neuvidíte náznak buriny, ktorá skrátka hore nohami nerastie.

rajčiny v kvetináči
Pestovanie paradajok hore nohami: Ušetrí dosť miesta, navyše ponúka ľahšiu manipuláciu Foto: www.gettyimages.com

Nevýhody pestovania paradajok hore nohami

Každá minca má 2 strany a to platí aj v tomto prípade. Paradajky pestované hore nohami je nutné viac zalievať a tým, že je rastlina naopak, sa voda dostáva aj na spodné listy, kde môžu vznikať plesňové ochorenia (navyše voda obvykle pri odtoku berie so sebou aj hlinu a balkón tak značne špiní). Na pestovanie hore nohami je potrebné zvoliť vhodnú odrodu. Zvoľte skôr drobnejšie paradajky, ktoré nedorastajú do veľkých rozmerov. Zabránite tak lámaniu stoniek v dôsledku vysokej hmotnosti.

Takto pestované paradajky sa môžu stretávať s nedostatkom slnečného svitu. Aj napriek všetkej vašej snahe ich umiestnite vždy na plné slnko, môžu mať tendenciu pnúť sa za svetlom a dosahovať tak bizarné tvary v tvare U.

Pestovať či nepestovať? To je otázka

Pestovanie paradajok hore nohami je zaujímavou alternatívou pre tých, ktorí majú malý balkón či terasu a stoja za vyskúšanie. Pokiaľ ale predsa len máte možnosť pestovať ich v kvetináči na zemi či zavesené správnym smerom, budete mať možnosť lepšie korigovať ich rast. Ten môžete okrem kupovaných hnojív podporiť aj prírodnými produktmi, napríklad vaječné škrupiny dodajú paradajkám potrebné živiny a budú skvele plodiť.

Zdroj: Gardener

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané