Odstránenie vlhkosti v starých i nových domoch

Zdieľať
vlhkosť na okne
Odstránenie vlhkosti v starých i nových domoch Foto: www.freepik.com

Boj s vlhkosťou v domácnosti je nekonečný. Ako sa účinne zbaviť vlhkosti a zabrániť jej návratu? V nasledujúcom článku vám predstavíme osvedčené metódy, ako udržať váš domov suchý a zdravý.

Vlhkosť v dome je neželaný hosť, ktorý môže narušiť nielen stavebné štruktúry, ale aj váš pokoj a pohodu. Neumožnite, aby vám tento nevítaný návštevník zničil domov. Ukážeme vám, ako sa proti nemu postaviť a ako vlhkosť z domu účinne odstrániť.

Pripravte sa na skutočný boj s neviditeľným nepriateľom – vlhkosťou! Či už bývate v historickom objekte alebo v novostavbe, problémy s vlhkosťou môžu postihnúť každý dom. Niekedy sa vlhkosť prejaví len ako malé škvrny na stene, inokedy môže z vašich stropov kvapkať voda. Je čas konať!

Ako sa zbaviť vlhkosti vo starom dome?

V starých domoch je častou príčinou vlhkosti nedostatočná izolácia a prúdenie vlhkosti zvonka. Proti tomu môžeme bojovať vhodnou izoláciou, odstraňovaním vodných presakov a zlepšením vetrania. Zvlášť dôležité je opraviť špáry a trhliny v exteriéri, ktorými môže vlhkosť do domu prenikať. Nezabudnite na pravidelné vetranie!

Ako vysušiť vlhkú stenu?

Je dôležité zistiť príčinu vlhkosti pred tým, ako začnete so sušením. Ak vlhkosť preniká zo zeme, môže byť vhodné izolovať stenu od zeme. Potom použite odvlhčovače alebo ventilátory na vysušenie vlhkých stien. Prednosť má prirodzené vetranie. Vyžaduje si to trpezlivosť, ale keď otvoríte všetky okná v miestnosti, urobíte najlepšie.

Oprava vlhkej steny je často viacstupňový proces

Najprv je potrebné odstrániť poškodenú omietku a odstrániť všetky nánosy plesní. Použite prostriedky na odstránenie plesní a odmastite, a následne aplikujte protiplesňový náter. Nezabudnite na prípadnú izoláciu steny. Po vysušení môžete stenu omietnuť novou omietkou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané