Zemiakový šalát je už roky neoddeliteľnou súčasťou Vianoc a nezameniteľným prvkom rodinných tradícií. Každá domácnosť má svoj vlastný variant tohto chutného pokrmu, ktorý je samozrejme považovaný za ten najlepší. A čo sa stane, keď sa stretnú dva protichodné názory na to, ako by mal vyzerať ten ideálny zemiakový šalát? Môže z toho vzniknúť takmer rodinná dráma. Kľúčové však je, že každá rodina má svoj recept a ten im chutí najviac.
Skúšali ste niekedy na rodinnom stretnutí alebo večierku otvoriť tému, ako kto doma pripravuje zemiakový šalát? Ako rýchlo to môže prerásť do vášnivej debaty! So salámou alebo bez? Ako to má byť s vajíčkami? Ktoré druhy zeleniny by v ňom nemali chýbať? A je majonéza jediná správna voľba na spájanie všetkých ingrediencií?
Zeleninu pripravujeme vopred
Medzi najbežnejšie druhy zeleniny, ktoré tvoria základ kvalitného zemiakového šalátu, patria mrkva, petržlen, zeler a samozrejme hrášok. „Zeleninu pripravujem deň predtým. Uvarím ju v mierne osolenej vode a pridám trošku octu. Nikdy nekupujem hotové zmesi, preferujem čerstvé a kvalitné suroviny. Všetky suroviny dôkladne uvarí, nakrája na menšie kúsky a nechá poriadne vychladnúť.
Ak máte chuť experimentovať, môžete namiesto cibule vyskúšať jablko. Tento spôsob je tradičný napríklad v Poľsku, a má hneď niekoľko výhod. Okrem toho, že šalát môže viac chutiť deťom, je tu ešte jeden bonus. Tento šalát sa totiž nezačne kaziť ani po niekoľkých dňoch, čo vám umožní pripraviť väčšie množstvo na viac dní.
Aké zemiaky sú najlepšie?
K tomu sa väčšinou odporúča zemiaky variť v šupke a celé. Tento spôsob zaručí, že sa zemiaky nebudú príliš rozvárať a zachovajú si svoj tvar. Mám ešte jeden špeciálny trik, ktorý používam. „Zeleninu mám už vychladenú, ale zemiaky krájame ešte vlažné. Vďaka tomu absorbujú časť zálievky a s chladnejšími ingredienciami vytvoria perfektnú kombináciu, ktorú mi rodina rado ujedá rovno z misy.“
Prísady navyše
V pôvodnom recepte na zemiakový šalát nesmú chýbať natvrdo uvarené vajcia a údenina. Mnohé domácnosti na tieto prísady nedajú dopustiť. Na druhej strane niektorí od údenín upúšťajú, najmä ak už k iným pokrmom, ako je kapor alebo rezne, majú dosť mäsa.
„Ja osobne nemám rada šunku ani šunkový salám, a teda ani jablká v šaláte. Pre mňa sa potom šalát stáva príliš kyslým“. „Ale moja mama to má presne naopak, a oboje do svojho šalátu pridáva vždy.“ Naša rada? Pri varení vajec buďte opatrní a nikdy ich neprevarte. Rovnako dbajte na kvalitu údenín, aby vám aj po druhom dni nesedelo v žalúdku.
Spojenie všetkých ingrediencií
Keď máte všetku zeleninu pripravenú, je čas na zálievku. Tradične sa používajú majonéza a kyslá smotana. „Ja dávam majonézy len trochu, väčšinou len na dochutenie. Zvyčajne ju miešam s hustým jogurtom alebo kyslou smotanou, podľa toho, čo mám doma,“. Ak máte chuť na niečo špeciálne, môžete skúsiť domácu majonézu. „Ak majonéza, tak čerstvo pripravená z olivového oleja, určite to pridá šalátu nezameniteľnú chuť,“. A ak sa vám nechce robiť vlastnú majonézu, nezabudnite na kvalitné kyslé uhorky. Dodajú šalátu potrebnú sviežosť a zabezpečia, že po ťažkej večeri nebudete mať problém s trávením.
Takto pripravený zemiakový šalát si môžete užívať počas celých Vianoc, a to nielen ako prílohu, ale aj samostatné jedlo, ktoré si užije celá rodina. Stačí si len zapamätať pár osvedčených trikov a každý rok budete mať ten najlepší zemiakový šalát!