BRATISLAVA 17. júla 2018 (DRAN/PR) – Dnešná technológia LED je pripravená na to, aby sa stala hlavným zdrojom svetla.
LED svetlá sa vyznačujú svojou schopnosťou urobiť so svetlom všetko – zvýrazniť svetelným lúčom stenu, nábytok, zaujímavé prvky, či rovnomerne osvetliť izbu.
V nasledujúcich riadkoch si rozoberieme zopár faktov o LED svietidlách, aby sme si vedeli potom správne vybrať LED luster, LED závesne svetlo, LED bodovky, či LED zápustné svetlá.
LED svietidlá i LED žiarovky sú vyrobené s priemernou životnosťou 15 tisíc hodín, v prepočte približne 15 rokov, vďaka čomu sa už nemusíte viac starať o výmenu žiaroviek ani rozoberať svietidlá.
Najdôležitejším faktom však ostáva minimálna spotreba elektrickej energie a maximálna úspora peňazí. V porovnaní s klasickými žiarovkami ide o úsporu až 90%.
Častokrát sa objavuje názor, že LED svietidlá nie sú zdravé. Pre človeka je najprirodzenejšie slnečné svetlo, pri ktorom naše oči vidia najlepšie. Umelé osvetlenie môže byť nezdravé len vtedy, ak obsahuje nejaké škodlivé žiarenie. Bez ohľadu na to, akou technológiou je svetelný zdroj vyrobený, je dôležité hodnotiť kvalitu umelého svetla podľa viacerých faktov.
Obyčajná žiarovka svieti do žlta a má 100% farieb. Ak by sme pridali viac modrého svetla, svietila by do biela, ale stále by mala 100% farieb. Už v tomto bode máme 3 fakty, ktoré by sme pri výbere svietidla s LED technológiou mali brať do úvahy. Farba svetla (K – kelviny), index podania farieb (CRI), svietivosť (lm – lumeny).
Index podania farieb (CRI) popisuje kvalitu podania farieb svetelného zdroja. Ak je jeho hodnota 100, znamená to, že je to svetelný zdroj obsahujúci všetky vlnové dĺžky, a tým umožňuje prirodzené podanie farieb. Ak je hodnota CRI vyššia ako 90, môžete konštatovať, že ide o kvalitný svetelný zdroj. Výhoda vyššieho CRI sa súčasne podpisuje aj pod jeho nevýhodu, a to v tom, že kvalitné zdroje s vyšším CRI majú nižšiu svietivosť. Vysoký index podania farieb však automaticky neznamená, že sú všetky farby dobre reprodukované. Pre dobrú reprodukciu farieb je nevyhnutné, aby okrem vysokého indexu podania farieb malo svetlo aj vyššie farebné teploty od 4500K. Vysoké CRI svetleného zdroja ocenia najmä ženy pri osvetlení zrkadla v kúpeľni, kedy sa potrebujú dobre nalíčiť.
Pri výbere LED lampy je potrebné zvážiť jeho farbu svetla – chromatičnosť. Udáva sa v kelvinoch a čím je jeho hodnota vyššia, tých chladnejšie svetlo pôsobí. Keď potrebujete večer pracovať, potrebujete udržať vašu pozornosť, mali by ste zvoliť svetlá s vyššou hodnotou chromatičnosti. Pre relax je lepšie žltšie svetlo, t. j. nižšie hodnoty chromatičnosti, okolo 2700-3000K. Do spálne, detskej izby určite svetlá v teplej farbe.
Dôležitým faktorov pri výbere LED svietidla je aj jeho svietivosť, teda svetelný výkon, ktorý sa uvádza v lúmenoch. Ak by ste chceli nahradiť napr. obyčajnú 40W žiarovku LED svietidlom podobného výkonu, mali by ste vybrať svetlo so svietivosťou cca 450 lúmenov. Okrem toho, výrobca svietidla uvádza aj spotrebu svietidla, čo je pri 450 lúmenoch okolo 4,5W.
Častokrát pri kúpe svietidla zákazník tvrdí, že nechce LED svietidlo, lebo je studené. Po tom, čo sme si vysvetlili, je jasné, že toto tvrdenie nie je správne. Ak by sme hodnotili teplotu LED svietidla, tak treba podotknúť, že LED čip samotný je veľmi teplý, až horúci. Veľkou úlohou výrobcov je zabezpečiť chladenie LED čipov, aby sa sami nezničili. Preto napríklad pri kúpe LED pásov myslite na to, že je dôležité nalepiť LED pásik na kovovú profilovú lištu, aby ste zabezpečili odvod prebytočného tepla a predĺžili tak životnosť LED pásika.