Ako vybrať svietidlá do sadrokartónu?

Zdieľať
Bodove_svietidlo_1.jpg
Foto: Svietidlá R1

Staviate alebo prerábate váš príbytok a uvažujete nad tým, aké osvetlenie zvolíte do vášho nového bývania? Pri sadrokartónových stropoch sa najčastejšie volí riešenie v podobe bodového osvetlenia. LED bodové osvetlenie má mnoho výhod a okrem šetrnosti s ním dokážete vytvoriť moderné osvetlenie pre váš domov.

Sadrokartón je materiál, s ktorým budujeme priečky, nahrádzame umakartové jadro v starých kúpeľniach či budujeme stropné podhľady. A práve pri použití sadrokartónu na strop sa najčastejšie uvažuje nad výberom osvetlenia. Na stropné podhľady sa najčastejšie volí bodové LED osvetlenie.

Bodové svetlá sa stali jedným z najobľúbenejších riešení osvetlenia, a to nielen v komerčných interiéroch, ale aj v domácnostiach. Poskytujú dostatok svetla, no okrem neho ponúkajú unikátne a moderné riešenie osvetlenia v interiéri.

Sú rovnomerne rozmiestnené v miestnosti a vďaka tomu, že sú „skryté“ nezaberajú žiadne miesto. Hodia sa preto do veľkých interiérov, kde rovnomerne osvetlia celú dĺžku miestnosti. Svoje miesto však nájdu aj v malých miestnostiach, kde nezaberajú priestor ako iné závesné svietidlá. Pomocou sadrokartónu a bodových svietidiel viete vytvoriť aj viacúrovňové osvetlenie, ktoré má luxusný a moderný vzhľad.

Bodove_svietidlo_2.jpg
Foto: Svietidlá R1

Voľba žiarovky

Do bodových svietidiel viete zvoliť rôzne druhy žiaroviek, zdroje svetla – halogénové žiarovky a LED žiarovky. Každá z nich ponúka iné vlastnosti a intenzitu svetla. Najčastejšie sa do bodových svetiel volia LED žiarovky, ktoré sú šetrné, energeticky účinnejšie, v priestore vytvárajú kvalitné osvetlenie a majú dlhú životnosť. Na trhu nájdete LED žiarovky s päticou GU10 (230V) alebo GU5,3 (12V) určené pre bodové osvetlenie.

Pri výbere žiarovky myslite aj na farbu osvetlenia. Studenú bielu voľte do miestností, kde je potrebné sústrediť sa na prácu, napríklad v dielni či v garáži. Teplá biela farba evokuje pocit oddychu, a preto je určená najmä pre spálne, či obývačky. Neutrálnu bielu označujú ako denné svetlo, je strednou cestou pri výbere osvetlenia a hodí sa do všetkých miestností.

Výhody bodového LED osvetlenia:

  • Vysoká životnosť osvetlenia (pri bežnom používaní vydrží dlhšie ako 10 rokov)
  • Úspora elektrickej energie
  • Skryté osvetlenie – nezaberajú miesto
  • Cenovo dostupné
  • Vytvoríte osvetlenie podľa individuálnych potrieb kdekoľvek

Nevýhody bodového LED osvetlenia:

  • Potreba zníženia stropu – môže byť problém pri menších miestnostiach
  • Inštalácia nie je možná bez schopnosti pracovať s elektrickým vedením
Bodove_svietidlo_3.jpg
Foto: Svietidlá R1

Aké druhy bodového osvetlenia poznáme?

Na trhu je v súčasnosti niekoľko druhov bodového osvetlenia. Vyberáte si podľa toho, kam chcete bodové osvetlenie umiestniť, do akého materiálu ich budete vkladať a či s ním chcete vedieť manipulovať. Pri inštalácii do sadrokartónu nás zaujímajú bodové pevné svetlá, výklopné bodové svetlá a prisadené svietidlá.

Bodové pevné osvetlenie sa nainštaluje do sadrokartónu a nedá sa s ním ďalej manipulovať ani meniť tok svetla. Je preto dôležité dopredu si premyslieť body, kde bodové svetlá do sadrokartónu v miestnosti umiestnite, aby zabezpečili rovnomerné osvetlenie celej miestnosti.

Výklopné bodové svetlá majú oproti pevným jednu veľkú výhodu, je ňou možnosť nasmerovať tok svetla na určitú plochu podľa vašich potrieb a preferencií.

Prisadené svietidlá na rozdiel od klasického bodového osvetlenia vyčnievajú do priestoru a nie sú skryté v sadrokartóne. Má to jednu veľkú výhodu a tou je lepší výber dizajnu samotných bodových svietidiel. Na výber sú dve varianty – bodové svietidlo s jedným svetelným zdrojom a bodové svietidlo s viacerými svetelnými zdrojmi.

TIP OD NÁS: Pri výbere bodového osvetlenia do miestností s vysokou vlhkosťou, ako je napríklad kúpeľňa, je potrebné voliť svetlo odolné voči vode. Na bodové svetlá sa upevní kryt, ktorý chráni svetlo pred vlhkosťou.

Bodove_svietidlo_4.jpg
Foto: Svietidlá R1

Proces inštalácie bodových svietidiel:

  • Označenie miest, kde chcete svetlá na strope umiestniť
  • Navŕtanie dier a výrez otvoru na bodové svietidlá s vŕtačkou s reznou dýzou na sadrokartón (naznačiť si ich môžete dopredu ceruzkou)
  • Prekrytie otvorov pre skrutky a natretie stropu farbou
  • Zapojenie svietidiel na radiálny obvod v rade
  • Uloženie svietidla na pripravené miesto pomocou pružiny

Ak nemáte skúsenosti so zapájaním svietidiel, odporúčame na inštaláciu bodového osvetlenia využiť služby elektrikára. Výber bodových svietidiel nájdete na www.svietidla-r1.sk

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané