Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Klimatizácia potrebuje kontrolu, vyhnite sa základným chybám

reklama:

Stále viac ľudí bojuje v lete s angínou, nepríjemnou nádchou a horúčkami. Ako to? 

Pomocou klimatizácie sa bránili prehriatiu, lenže urobili niektorú zo zásadných chýb.

Conditsioner.jpg

Vieme, že klimatizácia môže prospieť, alebo naopak priniesť problémy, pokiaľ ju máme v zamestnaní, v automobile alebo doma.

 Už menej často si uvedomujeme, že najzákernejšia môže byť o dovolenke, pretože kvôli nej môžeme ochorieť už v priebehu cesty.

Aj keď budú cestujúci na nástrahy klimatizácia myslieť, je lepšie sa na prípadné zdravotné problémy pripraviť. Kvapky do nosa a nejaký prípravok proti nachladnutiu  sa nájde snáď v každej domácej lekárničke, stačí  si ich pribaliť so sebou.

Ľudia mieriaci do exotických krajín by mali myslieť na to, že v tamojších hoteloch a obchodných centrách klimatizácia beží neustále.

Teplota v spoločných priestoroch hotelov a nákupných centrách je často nastavená centrálne pod 20 ° C, hoci sa všeobecne vie, že klimatizovaná teplota by mala byť maximálne o päť stupňov nižšia ako teplota vonkajšia. Preto je užitočné mať so sebou vždy ešte jednu vrstvu oblečenia.

Je lepšie si päťkrát vyzliecť a obliecť svetrík než telo niekoľkokrát počas dňa vystaviť teplotnému šoku. Ten je totiž najkratšou cestou k ochoreniu.

1520327727.jpg

Pravidlá správneho používania klimatizácie

Rozdiel medzi klimatizovaným priestorom a vonkajšou teplotou by nemal prekročiť 4-5 ° C.

Celá klimatizačná jednotka musí byť pravidelne čistená.

Nenechajte klimatizáciu fúkať priamo na seba.

Aj klimatizovanú miestnosť je nutné vetrať – prinajmenšom ráno a večer.

Vo vozidle ju vypnite už dvadsať minút pred očakávaným dojazdom.

Ľudia s astmou, chronickými dýchacími ťažkosťami a oslabenou imunitou by si ju nemali púšťať vôbec.

Ak sa však obyčajné prechladnutie, ktoré spravidla sprevádza nepríjemná nádcha, zmení na angínu, návšteva lekára je nutná.

Účinnou liečbou je totiž nasadenie antibiotík.

Ak je to len trochu ovplyvniteľné, je dôležité nastaviť klimatizáciu tak, aby nefúkalo priamo na človeka. Či už v automobile, alebo v miestnosti.

2829773.jpg

Pozor na krk a ramená

Najnáchylnejšími partiami pri nadmernom pôsobení klimatizácie sú krčná chrbtica, oblasť ramien, ale aj bedrová chrbtica a krížová oblasť. Chladný vzduch by rozhodne nemal fúkať priamo na telo, inak hrozí zatuhnutie nielen šijových, ale napríklad aj tvárových svalov. Nadmerný chlad potom môže spôsobiť aj bolesť hlavy. Problémy s krčnou chrbticou môžu ďalej spôsobovať aj vystreľovanie bolestí do celých horných končatín a do hlavy.

Prúd vzduchu by mal smerovať skôr nahor alebo do voľného priestoru, v aute potom k nohám a ku stropu.

Ak na bolestivé problémy spôsobené ofúknutím klimatizáciou nijako nereagujeme, môžu sa z akútnych ťažkostí stať aj ťažkosti chronické.

Img_top.jpg

Suché oko 

So suchým vzduchom z klimatizácie sa spája ďalší problém, a to syndróm suchého oka.

S touto poruchou sa veľmi často stretávajú ľudia pracujúci v moderných klimatizovaných budovách. Problém je najmä v tom, že v takýchto priestoroch trávia väčšinou dlhé hodiny sledovaním obrazovky počítačov. Komplikácie potom spôsobuje nielen suchý vzduch, ale najmä znížená frekvencia žmurkania. Pri zvýšenom sústredení počas čítania a práce na počítači totiž oveľa menej pohybujeme očnými viečkami. A tým dochádza k väčšiemu odparovaniu slzného filmu z povrchu otvoreného oka a k zlému zvlhčovaniu, čo môže viesť až k nepríjemným pocitom.

Aj tomuto neduhu dá ľahko predísť, a to používam takzvaných umelých sĺz, teda kvapiek, ktoré oči zvlhčujú. A nutné je samozrejme zvlhčovať aj vzduch v miestnosti. V kanceláriách už je celkom obvyklé používať zvlhčovače vzduchu. Kto ho nemá k dispozícii doma, stačí do priestoru, napríklad pred okno, zavesiť namočené a vyžmýkané prestieradlo alebo uterák. Dôležité je však miestnosti pravidelne vetrať, aj keď je vonku naozaj horúco. Najlepšie  je však samozrejme vetrať v noci, kedy je aj vonkajšia teplota znesiteľná.

2c0h630.bild_.jpg

Údržba nutná

Ľudia ešte stále podceňujú aj pravidelnú údržbu klimatizácie. Ak sa filtre nečistia, stáva sa z nich liaheň baktérií a plesní, ktoré následne vzduch rozfúkava do okolia. 

S vodou chladenou klimatizáciou je aj špecificky spojená takzvaná legionárska choroba. Tá je známa už od sedemdesiatych rokov 20. storočia. Baktérie Legionella sa uvoľňujú do vzduchu a u starších chronicky chorých osôb môžu spôsobiť život ohrozujúci zápal pľúc. Problém môže nastať aj u detí, ktorých dýchacie cesty sú úzke, alebo napríklad u astmatikov.

Samozrejmosťou by malo byť aj pravidelné čistenie klimatizácie v aute, a to najlepšie hneď po zime. Ak ste tak ešte neurobili, dajte si záväzok, že to stihnete pred odchodom na dovolenku. Baktérie a plesne z nevyčistenej klimatizácie sa s jej každým zapnutím rozfúkavajú do vzduchu, čo vedie práve k zdravotným ťažkostiam.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

11733547 10205904570365195 1047848894 o
Autor Dátum 28. júna 2018

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.