Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo robiť v marci na záhrade? Vysejte zeleninu a bylinky, urobte jarný rez drevín a dajte do poriadku trávnik

reklama:
záhrada
záhradawww.gettyimages.com

Marec patrí k prvým jarným mesiacom a predstavuje aj začatie novej záhradnej sezóny. Zaujíma vás, čo robiť v marci na záhrade? Záhradkári majú v tento mesiac práce priamo nad hlavu. Čo všetko ich čaká?

V skleníku vysajte zeleninu a bylinky

Máte parenisko, fóliovník alebo skleník? V tom prípade do nich môžete v polovici marca vysievať mrkvu, špenát, hrach, kôpor, bazalku alebo reďkovky. Vysadiť tu môžete aj predpestovaný raný šalát. V prvej polovici marca sa v skleníku pustite aj do predpestovania sadeničiek. Do zeminy vysajte kaleráb, brokolicu, ale aj papriky, paradajky, baklažány a melóny. V marci je možné vysievať v skleníku aj letničky a dať sa tak do ich predpestovania.

Vyčistite záhony, pripravte si osevný plán a urobte prvý výsev

Záhony v marci prehnojte kompostom, plytko prekyprite hrabľami a urovnajte. Pripravte si aj osevný plán na novú sezónu. V priebehu marca už môžete vykonať prvé výsevy do vonkajšieho záhonu. Chlad dobre znáša najmä petržlen, mrkva, hrach, reďkovky, špenát alebo kôpor. Pustite sa do jarného rezu ruží, muškátov, vínnej révy, ríbezlí či jabloní. V marci vás na záhrade čaká množstvo práce. Pustite sa tiež do rezu jadrovín, teda jabloní či hrušiek. Zamerajte sa najmä na rez starších stromov, pri ktorých chcete podporovať plodnosť, a nie rásť. Jadroviny (jablone, hrušky), ale aj kôstkoviny (slivky, čerešne, višne) je tiež vhodné v priebehu marca vrúbľovať. Jarný rez ďalej vykonajte u živých listnatých plotov, vínnej révy, egrešov, ríbezlí, čučoriedok, černice. V marci tiež vonku vykonajte rez ruží a zrežte muškáty, ktoré prezimovali vo svetlej chladnej miestnosti.

Očistite jahody

Ak na záhrade pestujete jahody, koncom marca z nich zložte čečinu či mrazuvzdornú netkanú textíliu. Očistite ich, odstráňte z nich staré listy a na záver ich prihnojte cereritom alebo vyzretým kompostom.

Dajte sa do obnovy trávnika

K marcu patrí aj starostlivosť o trávnik. Pustite sa najprv do hrabania, vertikutácie (prevzdušnenia) a odstraňovania machov a splstnatej trávy. Trávnik ďalej prihnojte priemyselným dusíkatým hnojivom. Ak sú niektoré časti trávnika poškodené, v marci je ideálny čas na ich obnovu.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 14. marca 2022

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.