Ešte než sa pustíte do prania svojho obľúbeného svetríku alebo iného vlneného kúsku, preštudujte si veľmi dobre štítok a symboly na údržbu. Mali by ste tam nájsť dôležité informácie o zložení, ktoré sú veľmi zásadné pre ďalšie zaobchádzanie. Najčastejšie to býva ovčia vlna, ale v kombinácii s ďalšími prírodnými alebo aj syntetickými materiálmi. Medzi prírodné patrí napríklad kašmír alebo mohér, medzi umelé napríklad elastan, polyamid alebo akryl.
Aká najčastejšie chyby robíte pri praní a sušení vlnených kúskov?
Ak svoje svetríky len tak vložíte medzi bežné prádlo, aby ste si ušetrili čas, robíte veľkú chybu. Hrozí, že sa skôr či neskôr zrazia alebo splstnatejú. Určite ale neplatí, že sa vlnené veci nesmú dávať do práčky. Môžu, avšak len za predpokladu, že etiketa na oblečení obsahuje symbol „možno prať v práčke“. A vaša má práčka špeciálne programy na vlnu alebo ručné pranie so žmýkaním na najnižších otáčkach. Dôležité je aj dbať na to, aby práčka bola len z dvoch tretín plná.
Pracie prostriedky
Ani v tomto prípade sa neoplatí šetriť. Pamätajte, že bežne používané pracie prostriedky sú zásadité a pre pranie svetrov sa nehodia. Kúpte si preto špeciálny prostriedok na vlnu a jemnú bielizeň, ktorý vytvorí navyše penu. Tá obalí vlnené vlákna ako vankúš a chráni ich pred škodlivým mechanickým pôsobením, takže zostanú ako nové. U vlny sa nemusíte báť použiť aviváž, tieto zjemňujúce prostriedky jej nijako nevadia.
Ručné pranie
Hlavne svetre z prírodných materiálov vyžadujú osobitnú starostlivosť. A je u nich istejšie zvoliť radšej ručné prepranie. (Napríklad kašmír do práčky rozhodne nepatrí.) Len pri ručnom praní dávajte pozor na veľmi bežnú chybu a to – pranie v teplej vode a plákanie v studenej vode. Vplyvom teplotných šokov totiž dochádza k zdeformovaniu tvaru svetra. Preto myslite na dôležité pravidlo – pranie aj plákanie v rovnako teplej (vlažnej) vode.
A ako ďalej správne postupovať? Napustite si umývadlo s vodou teplou maximálne 40 ° C. Pridajte špeciálny prací gél a vodu dôkladne premiešajte, aby sa prostriedok úplne rozpustil. Potom do kúpeľa vložte svetrík a chvíľu šetrne stláčajte. Potom vodu vymeňte za čistú. V nej už svetrík len preplachujte a vodu podľa potreby meňte, kým voda nie je dokonale čistá.
Stláčate a krútite vypraný sveter tak, aby ste z neho dostali aj poslednú kvapku vody? Tak to ste na dobrej ceste si ho zdeformovať alebo úplne zničiť. Krútením totiž poškodzujete štruktúru vlákien. Pamätajte, že vlnené výrobky sú veľmi citlivé sa tiež nesmú príliš žmýkať, ako napríklad bavlna. Nikdy pri ňom nepoužívajte násilie. Všetku zvyšnú vodu radšej vymačkajte froté uterákom, do ktorého sveter zabalíte. Jemne stláčajte v rukách jednotlivé časti svetra tak dlho, kým vám z neho tečie alebo kvapká voda.
Sušenie
Ak nechcete mať zo svojho svetríka nevzhľadnú a vyťahanú handru, majte na pamäti, že výrobky z vlny sa nikdy nevešajú na šnúru alebo sušiak. Vhodné nie je ani vešanie na ramienka alebo prehodenie cez operadlo stoličky. Váhou absorbovanej vody by sa totiž materiál rýchlo vytiahol a zdeformoval. Po vypraní rozložte voľne na vodorovnú plochu a nechajte pozvoľna uschnúť. Je tiež dobré po nejakej dobe sveter prevrátiť spodnou stranou nahor, opäť starostlivo vyrovnať a nechať doschnúť. Vždy ale bez pôsobenia priameho slnečného svetla a tepla! Pamätajte tiež, že vlna nepatrí do sušičky, pretože by plstnatila. Pôsobením kombinácie tepla, trenia a tlaku by sa tiež odev mohol zraziť. Niektoré vlnené materiály môžete aj žehliť, ale dbajte na pokyny výrobcu. Na prípadné žmolky použite elektronický odstraňovač žmolkov, ktorý si s nimi skvele poradí.