Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Akvárium – Ako sa starať o rybičky v akváriu

reklama:

Pre začiatočníkov je najvhodnejšie začať s chovom karasov, ktoré patria medzi najobľúbenejšie studenomilné ryby.

Karas narastie do dĺžky 15 cm žije pomerne dlho a nieje náročný na chov. Obľúbené druhy sú karas strieborný, karas zlatý a kapor.Tieto druhy možno chovať pri izbovej teplote od 10 – 23 °C.

V tropickom akváriu môžete chovať mnoho pestrofarebných druhov rýb, ako sú gupky, neónky, mečúne, platy a siamské bojovníčky. Nikdy však nedávajte do jedného akvária dva samčeky siamskej bojovníčky – bojovali by dovtedy, kým by jeden z nich nezahynul.

Tropické rybky potrebujú ohrievač, ktorý udržiava teplotu vody medzi 22 – 26 °C.

72125.jpg

Výber akvária

Veľkosť akvária väčšinou závisí od počtu rybiek, ktoré chcete chovať.

V podstate však platí pravidlo, kúpte najväčšie akvárium, aké si môžete dovoliť. Ideálne rozmery akvária sú 60 x 30 x 38 cm.

Najpredávanejšie akvária majú dĺžku od 50 cm do 1 m. Kúpte však len také akvárium, na aké máte miesto.

Položte ho na pevný, rovný povrch alebo masívny stojan, podložte ho hrubšou vrstvou penového polystyrénu a prikryte sklom alebo priehľadným plastom, aby doň nepadal prach a nevyskočili z neho rybičky.

Kryt na akváriu tiež znižuje množstvo odparenej vody a napomáha udržiavať teplotu.

Osvetlenie môže byť buď denné, alebo nad akváriom umiestnite kryt so žiarivkou. Ideálne je, ak na akvárium dopadá svetlo z okna obráteného na sever. Treba dbať na to, aby naň nedopadalo príliš silné priame svetlo. Mohli by sa potom v ňom vytvárať zelené riasy a voda by sa zafarbila na zeleno. Ak sa tak stane, treba znížiť dopadajúce svetlo.

Voda v akváriu sa udrží čistá, keď doň nainštalujete vzduchové čerpadlo s filtrom. Niektoré filtre majú zabudované čerpadlá, a preto nemusíte dokupovať ďalšie prístroje.

How often to feed fish tank.jpg

Inštalácia akvária

Akvárium pred inštaláciou umyte čistou vodou a dno pokryte 4 – 8 cm hrubou vrstvou dobre premytých drobných akváriových kamienkov, ktoré navaŕšite smerom k čelnej stene akvária. Pridajte zopár skál, väčších kamienkov a naplavené drevo, ktoré ste vopred poriadne umyli vodou. Napokon zasaďte rastlinky – umelé alebo živé, napríklad valiznériu, kabombu alebo šípkovec. Niekoľko dní nechajte akvárium osvetlené, by ste sa presvedčili, či v ňom všetky prístroje dobre fungujú.

Aquarium decorations 1024x558.jpg

Skôr ako rybičky kúpite, poriadne ich obzrite. Kupujte len také, ktoré sú zdravé, dobre kŕmené a nemajú škvrny ani iné deformácie. Nedávajte do akvária príliš veľa rýb – studenomilné rybky potrebujú minimálne 4,5 litra vody na 2,5 cm dĺžky ryby. Tropické ryby potrebujú 750 mm2 povrchu na každých 2,5 cm dĺžky ryby. Keď prenášate rybičky v igelitovom vrecúšku, dbajte na to, aby teplota vody vo vrecúšku zodpovedala teplota vody v akváriu, inak by rybičky utrpeli šok. Skôr ako ich z vrecúška vypustíte, ponorte ich aj s vrecúškom na desať minút do akvária, aby sa teploty vyrovnali.

Betta fish.jpg

Kŕmenie

Rybičky kŕmte dvakrát denne kvalitným krmivom, dávajte však pozor, aby ste ich neprekŕmili. Nasypte im len toľko potravy, koľko dokážu zjesť za 5 minút. Krmivo obohaťte o sušenú potravu, ako je bahenník červený. Veľmi hodnotnou potravou, hlavne pre rybí plôdik je žiabronôžka soľná. Ak odídete z domu na jeden alebo dva dni, rybičky vydržia aj bez kŕmenia.

Fish feeding main.jpg

Starostlivosť o zdravie

V akváriu s tropickými rybičkami kontrolujte každý deň teplotu a predné sklo akvária udržiavajte stále čisté. Riasy na bočných sklách môžete odstrániť magnetmi – dvoma oproti sebe, jedným zvnútra, druhým zvonka akvária. Odsávacou hadičkou odstráňte z dna nečistoty (usadeniny, a zvyšky krmiva)

Magnety a hadičku si kúpite v obchode s akvaristickými potrebami.

51nwlcsggrl.jpg

Každé dva až tri týždne vymeňte v akváriu štvrtinu vody. Všímajte si, či rybičky netrpia nejakou chorobou – medzi najčastejšie patria plesne, ktoré vyzerajú ako vatové chumáčiky na tele, a vyrážky v podobe bielych škvŕn veľkosti špendlíkovej hlavičky.

Fish disease white spot neon.jpg Fish disease.jpg

Personál v predajni akvaristických potrieb vám poradí, aké opatrenia treba podniknúť, alebo si nájdite dostupné informácie na internete.

Ak sa ryby zdržiavajú na povrchu vodnej hladiny a lapajú po vzduchu, majú buď málo kyslíka, alebo je teplota vody v akváriu príliš vysoká.

Rastlinky pred zasadením dôkladne premyte a nové rybičky nechajte 2 – 3 týždne v inej nádrži. Znížite tým riziko zavlečenia chorôb a škodcov. Rybičky ktoré prejavujú známky choroby, premiestnite do inej nádrže na pozorovanie.

Ryba ktorá za sebou ťahá výkaly, s najväčšou pravdepodobnosťou trpí zápchov a mala by dostávať krmivo s vysokým obsahom vlákniny.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

11733547 10205904570365195 1047848894 o
Autor Dátum 7. augusta 2018
K téme ,

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.