Táto urputná burina teraz rastie všade. Fantasticky rýchlo vyčistí telo od jedov

Zdieľať
urputná burina
Táto urputná burina teraz rastie všade. Fantasticky rýchlo vyčistí telo od jedov Foto: depositphotos.com

Poznáte dobre burinu, ktorá vám smelo bujnie v záhonoch? Všetko zelené, čo je jedlé, je určite aj zdraviu prospešné. Viete, čím vám prospeje obyčajný vtáčinec žabinec , ktorý patrí k nezmarom medzi buriny?

Vtáčinec žabinec. Burina, alebo liečivka?

Sezóna zberu divokých byliniek už začala. Medzi týmito bylinkami je aj mnoho takých, ktoré považujeme za úporné buriny. Taký je aj vtáčinec žabinec, ktorého prezradia miniatúrne biele kvietky podobajúce sa hviezdičkám. Preto sa tiež latinsky nazýva Stellaria, v našom prípade najčastejšie Stellaria media čiže vtáčinec prostredný.

Záhradkári ho dobre poznajú, pretože zbaviť sa ho v záhrade je úloha veľmi ťažká či dokonca nemožná. Čo ste doteraz považovali za okopávanie a odburiňovanie záhonu, môže byť razom zberom. Vtáčinec je totiž jemná a sladkastá bylinka, ktorá je nielen chutná, ale podľa mnohých vedeckých štúdií aj liečivá.

Použite vtáčinec aj v kuchyni

Vtáčik, aj tak sa mu hovorí,  chutí podobne ako mladý hrášok alebo kukurica. Pritom má chuť nevtieravú a príjemnú. Hodí sa tak do šalátov aj nátierok, do polievok a podobne. Dokonca sa v kombinácii s medom používa aj jeho čerstvá šťava.

Pozrite sa, čo hovorí o vtáčincovi pani Dita, ktorá vyzdvihuje predovšetkým detoxikačné účinky tejto zabúdanej bylinky:

Prečistite telo vtáčincom žabincom

Vtáčik má protizápalové a antibakteriálne účinky, obsahuje vitamín C aj zinok, fosfor, horčík či meď. Jeho zber je možný na jar, ale aj po celý zvyšok roka. Bylinka povzbudzuje prečistenie lymfatického systému, čím podporuje aj jeho obranyschopnosť, pôsobí močopudne, odhlienuje a snáď pomáha aj pri chudnutí. Zvonka sa používa odvar na kožné problémy nielen pre svoje hojivé účinky, ale aj preto, že zmierňuje svrbenie.

Vtáčinec je rozhodne najchutnejší čerstvý, ale rozmixovaním vo vode z neho je možné pripraviť aj šťavu. Práve odtrhnutá, premnutá či jemne polámaná bylina sa prikladá na vonkajšie použitie. Rastlinu môžete aj nasušiť a užívať kedykoľvek počas roka vo forme čaju aj obkladov, ktoré by mali byť priložené aspoň po dobu dvoch hodín, prípadne cez noc.

Zdroj: ncbi.nlm.nih.govwww.bylinkyprovsechny.czliving.iprima.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané