Spravte si liečivý mursalský čaj,pomôže vám s prechladnutím

Zdieľať
čaj
Spravte si liečivý mursalský čaj,pomôže vám s prechladnutím Foto: depositphotos.com

Poznáte silu mursalského čaju? Tento bulharský poklad, známy aj ako ranhoj horský, je už tisícročia ospevovaný pre svoje liečivé účinky. V období vírusových chorôb je to váš najlepší spojenec. Zistite, ako môže pomôcť posilniť vašu imunitu a zatočiť s prechladnutím.

Mursalský čaj, známy aj pod názvami ako grécky horský alebo zlatý olympský čaj, je vyrobený z liečivej byliny hojník horský (Sideritis scardica). Táto rastlina, ktorá prosperuje v horských oblastiach Bulharska, Grécka, Albánie a Turecka, je známa pre svoje širokospektrálne zdravotné benefity.

Táto bylina, ktorá sa v Bulharsku nazýva „bulharská viagra“, má mnohostranné využitie. Niektorí odborníci na bylinky ju prirovnávajú k ženšenu, známemu adaptogénu, ktorý zvyšuje odolnosť tela voči stresu a chorobám. Keď začnete cítiť prvé príznaky nachladnutia, ako sú kašeľ alebo nádcha, mursalský čaj by mal byť vašou prvou voľbou.

História použitia hojníka horského siaha do antických čias, kedy bol odvar z tejto byliny podávaný vojakom na rýchlejšiu regeneráciu a hojenie rán, vďaka vysokému obsahu železa. V stredoveku sa zase používal na liečbu reumatizmu.

čaj na prechladnutie
Spravte si liečivý mursalský čaj,pomôže vám s prechladnutím Foto: www.freepik.com

Adaptogeny a ich účinky

Adaptogeny, ako hojník horský, sú rastliny známe svojou schopnosťou podporovať imunitný systém a zvládať stres bez vedľajších účinkov. Hojník poskytuje nielen železo, ale aj iné dôležité minerály ako draslík, zinok a selén. Obsahuje tiež silice, flavonoidy a fenylpropanoidy, ktoré sú prospešné pre ľudské zdravie.

Ideálne je bylinu sušiť, potom variť približne 5 minút a následne scediť. Čaj môžete sladiť medom a piť ho vo väčšom množstve, pretože neobsahuje teín. V Bulharsku je obľúbený aj počas horúcich letných mesiacov, keď sa podáva chladený.

Liečivé účinky mursalského čaju

Mursalský čaj je obzvlášť účinný pri vírusových chorobách, ktoré sú časté na jeseň. Pomáha pri nachladnutí, bronchitíde, chrípke, uľahčuje vykašliavanie a je prospešný aj pre ľudí trpiacich astmou. Taktiež podporuje funkciu obličiek a pomáha prirodzene vylučovať obličkové kamene. Čaj je účinný proti zápalom a dokáže dezinfikovať organizmus, pričom pomáha aj pri srdcovo-cievnych a tráviacich problémoch a zmierňuje nervové napätie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané