Skvelý zmizík na pigmentové škvrny teraz kvitne všade zadarmo. Choďte si natrhať

Zdieľať
Skvelý zmizík na pigmentové škvrny
Skvelý zmizík na pigmentové škvrny teraz kvitne všade zadarmo. Choďte si natrhať Foto: www.freepik.com

Pigmentové škvrny nie sú nikdy vítané, a tak sa snažíme urobiť čokoľvek pre ich zosvetlenie. Nie je ale potrebné kupovať drahé krémy, stačí zájsť do záhrady alebo do prírody a natrhať lipový kvet. Ako ho použiť?

U niekoho sa objavia v päťdesiatich, iní sa s nimi stretávajú napríklad od tridsiatich rokov aj skôr. Reč je o pigmentových škvrnách, po ktorých rozhodne netúžime. Sme ľudia rôzni a každý máme k ich vzniku iné vlohy, stačí pozrieť sa v lete okolo seba. Zatiaľ čo jedni majú tvár bez jedinej škvrnky, ďalší sú doslova obsypaní pehami, ktoré „vytiahlo“ letné slniečko. Pigmentové škvrny sú totiž tvorené melanínom, ktorý má pokožku chrániť pred nebezpečným slnečným žiarením.

Škvrny prezradia problémy so zdravím

Okrem pieh, ktoré sa tvoria prirodzene aj u zdravých ľudí, sa ale môžu vyskytnúť aj škvrny, ktoré ukazujú na vnútorné problémy organizmu. Iste ste sa už niekedy stretli s pojmom pečeňové škvrny, ktorý veľa napovedá o dôvode ich vzniku. Na vine sú totiž v mnohých prípadoch práve problémy s týmto orgánom.

Pozor na pečeň

Pečeň sa môže vzbudiť napríklad pri dlhodobejšom užívaní antikoncepcie, ale aj pri zlej životospráve s nadbytkom cukrov, alkoholu, umelých sladidiel alebo niektorých „éčok“. Preto je potrebné sa v prípade vzniku pigmentových škvŕn zamyslieť najskôr nad tým, čo organizmu doprajeme, a potom sa samozrejme môžeme pokúsiť tmavšie miesta aspoň čiastočne znovu zosvetliť. Príroda nám k tomu ponúka dosť svojich zázračných byliniek, ale najlepšie bude zamerať sa na celkom obyčajnú lipu, teda lepšie povedané jej kvet.

lipa
Skvelý zmizík na pigmentové škvrny teraz kvitne všade zadarmo. Choďte si natrhať Foto: www.gettyimages.com

Ako na pigmentové škvrny s lipovým kvetom?

Na tmavšie miesta na pokožke môžeme využiť práve lipový kvet, a možno mnohých prekvapí, že nepôjde o žiadnu mastičku, ako by sme mohli čakať, ale o obklad z bylinného nálevu. Lipový kvet je totiž známy pre svoje blahodárne účinky na pokožku.

Jednu polievkovú lyžicu kvetov stačí preliať štvrť litrom horúcej vody. Čiastočne vychladnutý výluh potom pomocou čistej gázy alebo vreckovky aplikujte na miesta s pigmentovými škvrnami. Lipový kvet obsahuje bioaktívne látky, ako sú flavonoidy a antioxidanty, ktoré môžu prispievať k posilneniu pokožky a redukcii pigmentácie.

Pokožka nám poďakuje

Lipový kvet ale pokožka uvíta aj z iných dôvodov, než je zjednotenie tónu pleti. Jej blahodárne účinky si môžu užívať všetky typy pleti, teda aj tá jemná a citlivá alebo suchá. Výťažky z lipového kvetu totiž hydratujú pokožku a dokonca si poradia aj s jemnými vráskami. A to stále ešte nie je všetko. Sparené lipové kvety naše babičky prikladali na spálené a odreté miesta pre rýchlejšie hojenie rany. Ako je vidieť, lipu by sme nemali v prírode nikdy minúť, zvlášť keď kvitne.

Sušte, ale správne

Aby sme si liečivých účinkov lipy mohli užívať po celý rok, môžeme si jej kvet nasušiť. Ide o jednoduchý postup, ale určité pravidlá je rovnako potrebné dodržať. Kvet trháme tesne po rozvití, a to aj s prisadnutým listom. Sušenie má prebiehať ideálne na tienistom mieste, kde teplota neprekročí 35 °C. Lipa schne veľmi rýchlo, ale rovnako ľahko by neskôr znova navlhla a mohla by plesnivieť. Preto dobre usušené kvety vkladáme do vyparených suchých pohárov, kde dobre uzavreté vydržia až do ďalšieho zberu.

Zdroj: celostnimedicina, krasyprirody, living.iprima

pigment
Skvelý zmizík na pigmentové škvrny teraz kvitne všade zadarmo. Choďte si natrhať Foto: www.gettyimages.com

Prečo sa nám robia pigmentové škvrny?

Pigmentové škvrny, tiež známe ako hyperpigmentácia, sa môžu objaviť na koži z rôznych dôvodov. Hyperpigmentácia je stav, pri ktorom niektoré časti kože sú tmavšie ako okolitá koža. Tieto škvrny sú zvyčajne neškodné a môžu byť spôsobené viacerými faktormi:

  1. Slnečné žiarenie: Nadmerná expozícia slnku je jednou z najčastejších príčin pigmentových škvŕn. Ultrafialové (UV) žiarenie stimuluje produkciu melanínu, ktorý je zodpovedný za farbu kože. Nadmerná produkcia melanínu môže viesť k tvorbe tmavších škvŕn na koži.
  2. Hormonálne zmeny: Zmeny v hormonálnych hladinách môžu tiež spôsobiť hyperpigmentáciu. Melazma, typ pigmentovej škvrny, je často spojená s tehotenstvom alebo užívaním hormonálnej antikoncepcie, pričom ovplyvňuje najmä ženy.
  3. Zápal kože: Akýkoľvek zápal alebo poškodenie kože môže viesť k post-zápalovej hyperpigmentácii (PIH). Toto môže byť výsledkom akné, ekzému, lupienky alebo iných kožných ochorení, ktoré zanechávajú tmavé škvrny po zahojení.
  4. Vek: S vekom sa môžu objaviť vekové škvrny alebo pehy, ktoré sú často výsledkom dlhodobej expozície slnku.
  5. Genetická predispozícia: Niektoré typy pigmentových škvŕn môžu byť dedičné a častejšie sa vyskytujú v určitých rodinách alebo etnických skupinách.
  6. Ochorenia a lieky: Niektoré zdravotné problémy a lieky môžu tiež zvyšovať riziko hyperpigmentácie. Napríklad niektoré lieky na chemoterapiu a antibiotiká môžu ovplyvniť farbu kože.

Je dôležité poznamenať, že aj keď sú pigmentové škvrny väčšinou neškodné, každá výrazná zmena kože by mala byť konzultovaná s dermatológom, aby sa vylúčili vážnejšie stavy, ako je kožný rakovina. Pre predchádzanie alebo liečbu pigmentových škvŕn existujú rôzne metódy, vrátane ochrany pred slnkom, topických krémov a kozmetických procedúr.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané