Mancinela obecná. Poznajte najnebezpečnejší strom sveta

Zdieľať
mancinela obecná
Mancinela obecná. Poznajte najnebezpečnejší strom sveta Foto: depositphotos.com

Pozor na strom plný jedu! Poznajte mancinelu obecnú, strom, ktorý je považovaný za najnebezpečnejší na svete. Jeho zdanlivo neškodný vzhľad skrýva toxické tajomstvá, ktoré v minulosti slúžili aj k výrobe smrtiacich šípov.

Mancinela obecná je označená v Guinnessovej knihe rekordov ako najnebezpečnejší strom sveta. Jej jedovatá biela mliečna šťava v minulosti dokonca slúžila k výrobe smrteľných šípov. Pôvodne pochádza z tropickej Ameriky a na prvý pohľad vyzerá úplne nenápadne. Botanicky sa radí do čeľade cyprišovitých a dosahuje výšku 10-15 metrov. Je bohato vetvená, má charakteristické vajcovité listy so lesklým povrchom a jej plody sú peckovice. Tieto zelené plody vyzerajú lákavo a pripomínajú malé jablká, avšak sú vysoko toxické a je lepšie sa im vyhnúť.

Mancinela je nebezpečná pre svoju šťavu, ktorá sa nachádza vo všetkých častiach – v kôre, listoch aj plodoch. Táto šťava je silne toxická a alergénna, už pri krátkom kontakte s pokožkou spôsobuje vážne zdravotné komplikácie. Dokonca už pôvodní domorodci ju používali k výrobe jedovatých šípov a pri väznení svojich zajatcov. Medzi jej obete patrili aj niektorí španielski dobyvatelia.

plod stromu
Mancinela obecná. Poznajte najnebezpečnejší strom sveta Foto: depositphotos.com

Aj napriek jej nebezpečenstvu sa strom používa aj v moderných časoch. V turistických oblastiach sú pri nej umiestnené varovania a v niektorých regiónoch sa dokonca úmyselne odstraňuje. Avšak niekedy k otravám stále dochádza, často pri konzumácii plodu alebo keď ľudia využívajú strom ako úkryt počas dažďa.

Na druhej strane, mancinela môže byť aj užitočná. Vďaka rozsiahlemu koreňovému systému posilňuje brehy proti erózii a jej drevo je veľmi pevné a trvanlivé. Po dôkladnom vysušení, ktoré ho zbaví jedu, slúžilo od koloniálnych čias na výrobu nábytku a obkladov. Dokonca aj jej jed môže byť pri správnom dávkovaní prospešný, ako pri liečbe elefantiázy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané